لیگ والیبال آفریقا با نام اختصاری سی ‌ای ‌وی‌ بی نهاد اداره‌ کننده والیبال در آفریقا است. این لیگ یکی از لیگ ملت‌ های والیبال می باشد. مقر این سازمان در قاهره، مصر واقع شده است. که در سال ۱۹۶۷ تاسیس شد و نخستین فصل خود را در سال ۱۹۶۷ آغاز کرد والیبال قهرمانی قاره آفریقا بالا ترین سطح رقابت بین المللی والیبال در آفریقا را دارد و عملکرد بسیار خوبی نیز دارد که توسط کنفدراسیون والیبال آفریقا هر دو سال برگزار می شود. در این لیگ که مجموع آن شامل ۸ تیم می باشد که تیم تونس و کنیا بیشترین قهرمانی را توانسته اند در این لیگ از آن خود کنند.

از مدال ها و افتخارات مهم و بزرگ تیم مردان لیگ والیبال آفریقا می توان به ۸ مدال طلا و برای تیم تونس، ۷ طلا ۵ نقره و ۲ برنز برای تیم مصر، دو طلا سه نقره ۵ برنز برای تیم الجزایر، دو طلا ۳ نقره و ۴ برنز برای تیم ملی کامرون، یک نقره برای تیم ملی تیم نیجریه، دو برنز برای تیم ماداگاسکار، یک برنز برای تیم گین، یک برنز برای تیم مراکش و یک برنز برای تیم آفریقای جنوبی اشاره کرد.

تاریخچه والیبال قهرمانی آفریقا

تاریخچه والیبال قهرمانی آفریقا

اولین دوره مسابقات لیگ والیبال آفریقا در سال ۱۹۶۷ در کشور مصر برگزار شد که در این بازی تیم تونس و الجزایر به مصاف یک دیگر رفتند و تیم تونس توانست با بازی خوب نتیجه ۳ بر صفر به نفع خود کند و قهرمان فینال این دوره از مسابقات شود. بعد از آن در سال ۱۹۷۱ برای دومین بار تیم تونس توانست در مسابقه با تیم مصر با نتیجه ۳ بر ۲ پیروز شود و عنوان قهرمانی را دوباره از آن خود کند.

لیگ والیبال آفریقا چه جایگاهی در جهان دارد؟

تیم های لیگ والیبال آفریقا جدول رده بندی جهانی اف آی وی که سازمان رده بندی برای تیم‌ های ملی مردان و زنان در رشته والیبال است و توسط فدراسیون جهانی والیبال ارائه و تهیه می شود. بدین شرح می باشد که تیم تونس در رتبه شانزدهم، تیم مصر در رتبه هفدهم و تیم کامرون در رتبه بیست و چهارم از لیگ والیبال آفریقا قرار دارد. امتیاز این تیم ها به این شرح می باشد که تیم تونس ۱۶۸ امتیاز، تیم مصر ۱۶۷ امتیاز، تیم کامرون ۴۵ امتیاز دارد.

پرافتخارترین تیم والیبال آفریقا چیست؟

پر افتخار ترین تیم لیگ والیبال آفریقا تیم ملی والیبال مردان تونس می باشد. این تیم زیر نظر کنفدراسیون آفریقا و سرمربیان آنتونیو جیا کوبی می باشد. این تیم از تاریخ ۲۸ ژوئن سال ۲۰۲۱ در رده بندی اف آی وی بی قرار گرفت. این تیم تا کنون مدال‌ های طلا و نقره زیادی را دریافت کرده و در بازی های زیادی وجود پیدا کرده است. از جمله بازی ‌های المپیک تابستانی که تیم تونس در آن حضور پیدا کرد می توان به بازی های سال ۱۹۷۲ در جایگاه دوازدهم، بازی های سال ۱۹۸۴ در جایگاه نهم، بازی های سال ۱۹۸۸ در جایگاه دوازدهم، بازی های سال ۱۹۹۶ در جایگاه یازدهم، بازی های سال ۲۰۱۴ در جایگاه یازدهم، بازی های سال ۲۰۱۲ در جایگاه یازدهم، بازی های سال ۲۰۲۰ در جایگاه یازدهم اشاره کرد.

این مطلب را هم بخوانید
اسامی والیبالیست های زن ایرانی + عکس های تیمی آن ها

تیم ملی والیبال تونس با پیروزی ۳ بر یک مقابل کامرون در بیست و سومین دوره مسابقات قهرمانی آفریقا برای یازدهمین بار، قهرمان قاره سیاه شد. در این رقابت‌ ها که به میزبانی رواندا برگزار شد، تونس در ست اول ۱۶ بر ۲۵ نتیجه را به کامرون واگذار کرد ولی در ۳ ست بعدی ۲۵ بر ۲۱، ۲۵ بر ۲۱ و ۲۵ بر ۱۶ برنده شد. دو تیم تونس و کامرون، جواز حضور در مسابقات والیبال قهرمانی جهان ۲۰۲۲ روسیه را نیز کسب کردند. تیم مصر نیز در بازی رده‌ بندی ۳ بر یک مراکش را شکست داد و به مدال برنز رسید. این سومین مدال برنز مصری‌ ها پس از سال‌ های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۳ است.

برنامه لیگ والیبال آفریقا را از کجا دنبال کنیم؟

برنامه لیگ والیبال آفریقا را از کجا دنبال کنیم؟

شما می توانید برنامه های لیگ والیبال آفریقا رو با جستجوی عناوین مختلفی از جمله جدول لیگ قهرمانان آفریقا والیبال ۲۰۲۱، والیبال قهرمانی آفریقا ۲۰۲۱ ویکی پدیا، والیبال قهرمانی آفریقا ۲۰۲۰، والیبال جام ملت های آفریقا، والیبال قهرمانی آفریقا، والیبال قهرمانی آمریکای جنوبی کنفدراسیون، والیبال آسیا، والیبال قهرمانی اروپا، مسابقات والیبال اروپا، والیبال قهرمانی اروپا ۲۰۲۱، والیبال قهرمانی اقیانوسیه و بهترین باشگاه والیبال جهان بیابید و در سایت های مختلف مشاهده کنید. همچنین می توانید پخش زنده آنلاین مسابقات این لیگ را در سایت های معتبر ببینید.

فینال لیگ والیبال آفریقا در سال ۲۰۲۱ بین کدام تیم ها برگزار شد؟

فینال لیگ والیبال آفریقا طبق اعلام کنفدراسیون فوتبال آفریقا قرار بود که در تاریخ ۹ ژانویه تا ۶ فوریه سال ۲۰۲۱ برگزار شود. البته دوره مقدماتی و دو بازی مرحله گروهی مقدماتی در ۹ اکتبر تا ۱۹ نوامبر ۲۰۱۹ برگزار شد؛ اما در ادامه مرحله سوم و چهارم مرحله گروهی مقدماتی که قرار بود در تاریخ ۲۳ تا ۳۱ مارس و یک تنه از ژوئن سال ۲۰۲۰ برگزار شود به خاطر هم گیری ویروس کووید ۱۹ به تعویق افتاد.

کنفدراسیون فوتبال آفریقا در تاریخ ۱۹ ژوئن سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که در مورد زمانی که قاره اروپا از طریق گرفته می شود مرتبط است و برای رقابت‌ های جام ملت‌ های آفریقا ۲۰۲۰ یا معلق خواهد شد. فدراسیون فوتبال آفریقا در تاریخ ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۰ برنامه زمان بندی دوباره جام ملت‌ های آفریقا ژانویه ۲۲ را با مشورت با سهامداران این فدراسیون اعلام کرد و وضعیت را به صورت یک بیانیه منتشر کرد. این کنفدراسیون گفت که در آینده تاریخ جدید اعلام می شود پس از مدتی اعلام شد که جام ملت‌ های آفریقا که قرار بود در ماه مارس سال ۲۰۲۰ به پایان برسد. قرار است مسابقات نهایی شده در ۹ ژانویه تا ۶ فوریه ۲۰۲۲ برگزار خواهد شد.

با ارزش ترین بازیکن در لیگ والیبال آفریقا کیست؟

تیم ملی والیبال تونس در لیگ والیبال آفریقا که جزو پرافتخار ترین تیم ها می باشد. بازیکنان حرفه و با ارزشی همچون مهدی بالشیخ، خالد بن سلیمان در پست پاسورها، محمد علی بن عثمان، الیاس القرامصلی، اسماعیل معلی، ایمن بوقره در پست قدرتی زن ها، احمد القاضی، عمر العقربی، سلیم المبارکی در پست سرعتی زن ها، حمزه نقه، وسیم بن طاره در پست پشت خط زن ها، صدام الهمیسی در پست لیبرو دارد.

میزبان لیگ والیبال آفریقا در سال 2021

میزبان لیگ والیبال آفریقا در سال ۲۰۲۱

بعد از جلسه کمیته اجرایی کنفدراسیون والیبال آفریقا اعلام شد که سه نامزد رسمی برای ویرایش سال ۲۰۲۱ وجود دارد که پس از بررسی های انجام شده قرار بر این شد که میزبان مسابقات لیگ والیبال آفریقا که قرار است در فصل زمستان سال ۲۰۲۲ برگزار شود. قرار است کشور کامرون باشد و از تاریخ ۹ ژانویه تا ۶ فوریه ۲۲ برگزار شود که ۲۴ تیم در این مسابقات حضور خواهند داشت.

این مطلب را هم بخوانید
شرط بندی فوتبال دستی آنلاین چگونه است؟ معرفی بهترین سایت ها برای این بازی

بهترین مربی این لیگ کیست؟

از تیم های والیبال مردان لیگ والیبال آفریقا که جزو تیم‌ های برتر ایندیک حساب می‌ شود می‌ توان به تیم والیبال مردان تونس اشاره کرد که در کشور تونس می باشد که دارای سرمربی بسیار حرفه ای است. این تیم در رده بندی آی وی از تاریخ ۲۸ ژوئن ۲۱ در رده شانزدهم قرار دارد و سرمربی آن آنتونیو جیاکوبی می باشد که یکی از برترین مربی حاضر در لیگ والیبال آفریقا است.

در لیگ آفریقا کدام تیم ضعیف ترین عملکرد را داشته است؟

در لیگ والیبال آفریقا تیم ملی والیبال مراکش در آخر جدول تیم های این لیگ قرار دارد و جزو ضعیف ‌ترین تیم ها به حساب می آید. این تیم جزو کنفدراسیون آفریقا می‌ باشد که در رده بندی اف آی وی بی در رده چهل و نهم قرار دارد و از تاریخ ۲۸ ژوئن سال ۲۱ اوت به را به دست آورده است. این تیم در آخرین بازی خود به رقابت با تیم والیبال ایران پرداخت و با نتیجه صفر بر سه این بازی را به بازیکنان ایرانی داد.

عملکرد تیم ایران در طی این رقابت ها

تیم ایران در این بازی در مقابل تیم مراکش در ۳ ست متوالی با نتایج ۲۵ بر ۵ ، ۲۵ بر ۲۵، ۲۵ بر ۲۱ و ۲۵ بر ۱۵ حریف آفریقایی خود را توانست شکست دهد. تیم های این مسابقات برای کسب عنوان نهم تا شانزدهم به رقابت با یک دیگر پرداختند و به چند گروه تقسیم شدند این گروه ها به شرح زیر می باشد. تیم های آرژانتین، بلژیک، جمهوری چک، ایتالیا در گروه E، تیم های برزیل بلغارستان، لهستان و روسیه در گروه F، تیم های مصر، ایران، مراکش تایلند در گروه G و تیم های بحرین کوبا و کانادا در گروه H قرار دارند.

سوالات متداول

سوالات متداول

 1. لیگ والیبال آفریقا در چه سالی تاسیس شد؟

  این لیگ در سال ۱۹۶۷ تاسیس شد.

 2. مسابقات لیگ والیبال آفریقا نخستین فصل خود را از چه سالی آغاز کرد؟

  لیگ والیبال آفریقا نخستین فصل خود را از سال ۱۹۶۷ آغاز کرد.

 3. بیشترین قهرمانی ها در لیگ والیبال آفریقا برای کدام تیم می باشد؟

  تیم تونس و کنیا بیشترین قهرمانی را در لیگ والیبال آفریقا بدست آورده اند.

 4. اولین دوره مسابقات لیگ والیبال آفریقا در کدام سال و در کدام کشور برگزار شد؟

  اولین دوره مسابقات این لیگ در سال ۱۹۶۷ و در کشور مصر برگزار شد.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :