ورزشگاه الثمامه یک ورزشگاه فوتبال است که در الثمامه، قطر ساخته شده و برای جام جهانی ۲۰۲۲ مورد استفاده قرار گرفته خواهد شد. استادیوم الثمامه قطر، میزبان بازی ایران در جام جهانی است. این وزشگاه یکی از ورزشگاه های خوب و بزرگ کشور قطر می باشد. در صورتی که تمایل دارید به راحتی می توانید مشغول به پیش بینی جام جهانی ۲۰۲۲ در سایت های معتبر شوید.

  • با کلیک بر روی گزینه “ورود به وب سایت” و دانلود اپلیکیشن این سایت بیش از ۵۰% بونوس دریافت خواهید کرد. لازم به بیان است که این سایت، بهترین سایت شرط بندی فوتبال می باشد.
استادیوم الثمامه کجا واقع شده است؟

استادیوم الثمامه کجا واقع شده است؟

استادیوم الثمامه در جنوب دوحه، قطر واقع شده است و یکی از ۷ ورزشگاهی است که برای مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ طراحی و آماده می شود که در نزدیکی فرودگاه بین المللی حمد قرار دارد. اطراف استادیوم الثمامه ایستگاه های مترویی تأسیس نشده و برای رسیدن به آن باید یا از تاکسی و یا از اتوبوس بهره برداری کنید. اگر که مایل هستید می توانید اتوبوس شماره ۱۰ را سوار شده و در ایستگاه الغانیم پیاده شوید.

این ورزشگاه چقدر ظرفیت دارد؟

ظرفیت این ورزشگاه به ۴۰ هزار نفر می رسد که پس از پایان مسابقات ظرفیت آن به ۲۰ هزار نفر کاهش پیدا خواهد کرد و صندلی های اضافی به کشور های در حال توسعه فرستاده می شود.

استادیوم الثمامه میزبان کدام بازی های جام جهانی است؟

استادیوم الثمامه میزبان کدام بازی های جام جهانی است؟

ورزشگاه الثمامه میزبان تعدادی از مسابقات تا مرحله یک چهارم نهایی خواهد بود. از بازی های مهم که قرار است در این استادیوم رخ بدهد می توانیم به اسپانیا – کاستاریکا و بلژیک – مراکش اشاره کنیم. در ضمن، استادیوم الثمامه میزبان بازی ایران و آمریکا نیز خواهد بود. این نخستین باری است که ایران و آمریکا پس از ۲۳ سال با یکدیگر رقابت خواهند داشت. آخرین رقابتی که بین ایران و آمریکا رخ داده بود در تاریخ ۲۶ دی ۱۳۷۸ بود که با نتیجه ۱-۱ به اتمام رسیده بود.

این مطلب را هم بخوانید
آریانا نبئی کیست؟ ماجرای دوستی آریانا نبئی و امیر تتلو

عکس های ورزشگاه الثمامه را در کجا مشاهده کنیم؟

هر آنچه باید از ورزشگاه الثمامه دوحه قطر بدانید و عکس های آن در سرتاسر اینترنت قابل مطالعه و مشاهده هستند.

استادیوم الثمامه در چه سالی افتتاح شد؟

استادیوم الثمامه در چه سالی افتتاح شد؟

ساخت و ساز این استادیوم با همکاری معماران بین المللی معروف و یک شرکت ترکیه ای – قطری اول مارس به شکل رسمی شروع شد، هرچند امور مقدماتی آن کار خود را پیش از ۲۰۱۶ آغاز کرده بودند. استادیوم الثمامه در ۲۲ اکتبر ۲۰۲۱ ( ۳۰ مهر ۱۴۰۰ ) افتتاح شد و اولین بازی نیز در همین تاریخ صورت گرفت.

استادیوم الثمامه چه امکاناتی دارد؟

استادیوم الثمامه در محیطی سر سبز واقع شده است که نه تنها برای تفریح و استراحت به کار می رود، بلکه با در نظر گرفتن ارتقا سطح زندگی و آینده جامعه های محلی نیز ساخته شده است. در این استادیوم، یک مرکز تفریحی با لوازم مورد نیاز برای ورزش هایی متفاوت از جمله شنا، بسکتبال، هندبال، والیبال، مسیر های دو و میدانی و دوچرخه سواری نیز تأسیس شده است. با پارکینگ عمومی که ۵۰ هزار متر مربع فضا دارد، ظرفیت این ورزشگاه ۴۰ هزار نفر است. همانند دیگر استادیوم های قطر، روی سقف ورزشگاه الثمامه نیز پنل هایی به کار گرفته شده که انرژی مورد نیاز استادیوم را تأمین کند و تجهیزات خنک کننده استادیوم نیز از نیروی خورشیدی بهره می برند. پس از جام‌ جهانی، نیمی از این صندلی ها برداشته می شوند و به جای آنها هتل بیوتیکی با ۶۰ اتاق و یک شعبه از کلینیک آسپتار افتتاح می شود.

معماری استادیوم الثمامه چگونه است؟

معماری استادیوم الثمامه چگونه است؟

همانطور که در عکس استادیوم الثمامه نیز مشاهده می کنید، الگو برداری برای ساخت ورزشگاه الثمامه، از کلاه های نخی اعراب گرفته شده است. اهالی قطر و دیگر اعراب به طور رایجی از این کلاه ها استفاده می کنند که پسران بالغ معتقدند با استفاده از این کلاه ها نشان می دهند که وارد دوران بزرگسالی شده اند. نه تنها بیشتر از ۸۰ درصد اسکلت بتنی استادیوم، ۴ سال قبل از شروع جام جهانی ۲۰۲۲ یعنی در سال ۲۰۱۸ تکمیل شده بود، بلکه سازه فولادی طبقه بالا هم به خوبی جریان داشت. این استادیوم قرار بود در سال ۲۰۲۰ افتتاح شود اما پس از شیوع بیماری کرونا، سرعت اجرای پروژه نیز کاهش یافت و افتتاح این استادیوم به تاریخ ۲۲ اکتبر سال ۲۰۲۱ ( و یا همان ۳۰ مهر ۱۴۰۰ ) تاخیر یافت و همزمان با افتتاح این استادیوم، بازی فینال امیر کاپ نیز صورت گرفت. پلان ساخت استادیوم الثمامه به شکل دایره ای با قطر ۲۴۰ متر است که شکلی بسیار زیبا و هنری ای دارد.

این مطلب را هم بخوانید
سلبریتی های ساکن استرالیا که حاشیه ساز شده اند

یک نوع کلاه سنتی به نام عرق چین عربی که توسط پسران و مردان خاورمیانه و کشور های آن استفاده می شد، الگوی نما و سقف ورزشگاه و طراحی آن بود. این مدل طراحی موجب ساختاری بسیار چشم نواز می شود که مطمئناً هر کسی که بخواهد به قطر سفر کند، از دیدن نمای زیبا و دلنشین این استادیوم از داخل هواپیما حیرت زده می شود و لذتی که نمای این استادیوم از داخل هواپیما دارد باعث افزایش هیجان تماشاچیان برای رسیدن، وارد شدن و تماشای مسابقه می شود. اما جالب ترین جنبه ورزشگاه الثمامه، حداقل از دیدگاه مهندسی، سیستم خنک کننده آن است که در طول همه بازی ها دمای داخلی استادیوم را حدود ۱۸ درجه سانتیگراد نگه می دارد که انرژی آن نیز توسط انرژی خورشیدی تأمین می شود.

به طور کل در این استادیوم ۵۴ تصفیه هوا جای گذاری شده که هم باعث افزایش کیفیت هوا در استادیوم می شوند و هم کیفیت هوا در سرتاسر استادیوم را نیز ارتقا می دهند. جالب است بدانید که طراحی سبز باعث شده که استادیوم الثمامه نسبت به استادیوم های دیگر در مصرف آب، ۴۰ درصد صرفه‌جویی کند. آب هایی هم که بازیافت می شوند برای محوطه سرسبز ورزشگاه به کار می روند. اعراب به دلیل استفاده از مصالح سازگار با طبیعت، برای ساخت استادیوم الثمامه جایزه MIPIM/ARCHITECTURAL را دریافت کردند که این جایزه به دولت قطر داده شد.

سوالات متداول

سوالات متداول

  1. نام استادیوم الثمامه برگرفته از چیست؟

    نام استادیوم الثمامه برگرفته از منطقه ای است که در آن ساخته شده و الثمامه اسم درختی پیر است که در این منطقه رشد می کند.

  2. چگونه می‌توان به استادیوم دسترسی پیدا کرد؟

    استادیوم الثمامه فاصله کمی با فرودگاه بین المللی حمد دارد و شما می توانید در زمانی بسیار کوتاه مسیر بین استادیوم و فرودگاه را با استفاده از وسایل نقلیه مثل تاکسی یا اتوبوس طی کنید.

  3. طراحی کانسپت اصلی استادیوم الثمامه بر عهده که بود؟

    شرکت مهندسی AEB مسئولیت طراحی کانسپت اصلی این استادیوم رو بر عهده داشت.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :