دنیای بسکتبال توانسته ستاره های درخشانی بسیاری را در خود، پرورش دهد. قهرمانانی که در سازمان بسکتبال آمریکا NBA، به عنوان ستاره های رکورد دار، شناخته می شود. بیل راسل (bill russell در ویکی پدیا) نیز یکی از چهره های این رشته ی ورزشی است که به عنوان اسطوره ای حرفه ای، باعث بسیاری از افتخار آفرینی های تاریخ بسکتبال جهان، می باشد. درخشش او به عنوان نخستین فرد سیاه پوست در تالار افتخار های NBA، توصیف نشدنی است. همچنین او با عنوان بهترین مدافع در رقابت های بسکتبال نیز، افتخار های بسیاری را به دست آورده است.

لازم است ایت موضوع را یادآور شویم که برای شرط بندی بسکتبال nba لتزم است مهع با اسطوره های این لیگ بیشتر آشنا شوید و تنها هدف ما برای بررسی بیوگرافی این فرد همین می باشد.

بیل راسل کیست

بیل راسل کیست ؟

بیل راسل به عنوان یکی از بزرگ ترین بازیکن های بسکتبال در طول تاریخ، شناخته می شود. او در رقابت های بسیاری حضور یافت و در زمینه ی شوت و دفاع بسیار مهارت داشت. راسل به عنوان اولین ستاره ی سیاه پوست در کل رقابت های NBA، معروف است و همچنین علاوه بر بازیکن بودن توانست به عنوان نخستین سرمربی سیاه پوست رقابت های بسکتبال نیز، فعالیت کند. باراک اوباما نیز در سال ۲۰۱۱ و زمانی که ریاست جمهوری آمریکا را در اختیار داشت، به دلیل موفقیت ها و جنبش های مدنی اش، مدال آزادی ریاست جمهوری را به او اهدا کرد.

بیل راسل در رقابت های NCAA و NBA شرکت کرده و در هر دو به قهرمانی رسیده و همچنین یک مدال طلای المپیک را برای خود به ثبت رسانیده است. او از سال ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۹، در تیم بوستون سلتیکز، مشغول به بازی شد و از اصلی ترین ستون های این تیم، به شمار می رفت. در طول سال هایی که در رشته ی بسکتبال فعالیت می کرد، توانست ۱۲ ستاره ی آل استار برای خود به ثبت برساند. عنوان رکورد دار بیشترین تعداد قهرمانی در آمریکای شمالی به بیل راسل تعلق می گیرد و با هانری ریچارد، قهرمان راکی، در صدر جدول قهرمانان آمریکای شمالی، می درخشد.

بیوگرافی بیل راسل

بیل راسل از حرفه ای ترین قهرمانان دنیای بسکتبال است که توانسته عنوان های شایسته ای را از سازمان NBA، کسب کند. در سال ۱۹۳۴ و در مونروئه، شخصیتی چشم به جهان گشود که توانست نامش را برای همیشه در تاریخ دنیای ورزش، ماندگار کند. ویلیام فلتون راسل، بازیکن و سرمربی بازنشسته ی بسکتبال است که با نام بیل راسل، شهرت خود را جهانی کرد. بیل راسل زندگی سختی را همراه با پدرش ،چارلز راسل، و مادرش، کیتی راسل، تجربه کرده است. در سال های ابتدایی تولد او، آمریکا به شدت درگیر مسائل نژاد پرستانه بود، به طوری که چندین بار پدر و مادرش در فضا های عمومی مورد تهدید و حمله قرار گرفته بودند. از این رو در زمان ۸ سالگی بیل، پدرش تصمیم گرفت که به اوکلند در کالیفرنیا، مهاجرت کنند.

بیوگرافی بیل راسل

مهاجرت به کالیفرنیا

پس از مهاجرت به کالیفرنیا، زندگی، آن صورت وحشتناک و سختش را به ان ها نشان داد و خانواده ی راسل را دچار فقر شدیدی کرد. پدر او در ابتدا به عنوان یک سرایدار در یک کارخانه ی تولید کاغذ، فعالیت می کرد. با این که از لحاظ ذهنی مشکلی نداشت، اما به دلیل سیاه پوست بودن، حقوقش از دیگران کمتر بود. در ابتدای جنگ جهانی دوم پدر بیل راسل تصمیم گرفت که به شغل رانندگی کامیون مشغول شود، اما بعد از مدتی با فوت کردن ناگهانی همسرش، آن شغل را رها کرد و برای این که به فرزندان داغدار خود بیشتر رسیدگی کند و درکنارشان باشد، به کار فولاد روی آورد. بیل راسل بسیار به مادر خود نزدیک بود و با فوت ناگهانی اش و حقارت هایی که به عنوان یک سیاه پوست در مدرسه متحمل می شد، بسیار سرخورده و منزوی گشته بود.

این مطلب را هم بخوانید
مارال فردین کیست ؟ بررسی رابطه مارال و امیر تتلو در اینستاگرام

تبعیض نژادی

او به دلیل رنگ پوستش در تیم بسکتبال مدرسه جدا گردید اما یکی از مربیان سفید پوست او، به نام جورج پولز، توانایی های منحصر به فردش را دید و به تشویق او برای ادامه اصولال های بازی خود، پرداخت. راسل که برای نخستین بار مورد حمایت یک سفید پوست قرار گرفته بود، بسیار دلگرم شد و تلاش هایش برای تبدیل شدن به یک بسکتبالیست حرفه ای را دو برابر کرد. پس از پایان یافتن دوران دبیرستانش، هیچ دانشگاهی پذیرای او نبود تا این که شخصی به نام دی جولیو که بازی راسل را در دبیرستان تماشا کرده بود، او را به تحصیل در دانشگاه سانفرانسیسکو دعوت کرد که با استقبال راسل مواجه شد. راسل این پیشنهاد را شانسی برای رهایی از فقر و نژاد پرستی می دانست و قسم خورد که به بهترین نحو از آن استفاده کند.

بیل راسل و همسرش

بیل راسل و همسرش

بیل راسل به عنوان یک بازیکن مشهور، طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است که اکثریت ان ها مشتاق شنیدن صحبت هایی در مورد زندگی شخصی بازیکن محبوبشان، هستند. به همین دلیل باید ذکر کرد که تا کنون بیل راسل نام چهار همسر را در شناسنانه ی خود به ثبت رسانده. عمر زندگی مشترک او با همسر اولش، رز سویشر، ۱۷ سال بود که آن ها را صاحب یک فرزند دختر و دو فرزند پسر، کرد. ازدواج دومش با خانم دوروتی آنستت، به سال ۱۹۷۷ باز می گردد که در سال ۱۹۸۰ نیز به پایان رسید. در سال ۱۹۹۶، راسل با مرلین نولت، ازدواج کرد که این رابطه تا زمان مرگ خانم نولت در سال ۲۰۰۹، ادامه یافت. هم اکنون نیز در سال۲۰۲۰، با خانم ژانین راسل ازدواج کرده است. همچنین دختر بیل راسل به کار وکالت و کارشناس تلویزیون مشغول است. چارلی راسل، نمایشنامه نویس مشهور آمریکایی، برادر بزرگتر بیل راسل می باشد.

تیم هایی که بیل راسل در آن بازی کرده است

تعداد تیم هایی که بیل راسل در آن، افتخار آفرینی کرده بسیار است اما از مهم ترین و چشم گیر ترین آن ها می توان به تیم بوستون سلتیکز اشاره کرد. این تیم از افتخار آور ترین و پرآوازه ترین تیم های بسکتبال امریکا می باشد. بیل راسل از سال ۱۹۵۶ تا سال ۱۹۶۹ میلادی، در این تیم به عنوان بازیکن نقش افرینی کرد و پس از آن توانست به مقام سرمربی این تیم، دست یابد. پس از ان در سال های ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۷ در تیم سیاتل سوپرسونیکز، با عنوان مربی فعالیت کرد و در نهایت هدایت تیم ساکرامنتو کینگز را برای یک سال، بر عهده گرفت.

سن بیل راسل

سن بیل راسل چقدر می باشد ؟

بیل راسل هم اکنون ۸۶ ساله و در آستانه ی ۸۷ سالگی قرار دارد. این بازیکن از بلند قامت ترین بازیکنان تیم های بسکتبال آمریکا بود. راسل با قد ۲ متری خود با ویلت چمبرلین به رقابت پرداخت. هر دوی آن ها در مقام سنتر فعالیت می کردند و از بهترین سنتر ها در تاریخ بازی بسکتبال هستند. او قد بلند را برترین آپشن برای یک بازیکن بسکتبال می داند، که خودش نیز از این نعمت بهره مند است. بیل راسل هم اکنون یک سرمربی بازنشسته است و در زمانی که در تیم بوستون سلتیکز فعالیت می کرد، توانست برای ۵ بار عنوان ارزشمند ترین بازیکن NBA را به دست آورد. همچنین به عنوان نخستین فرد سیاه پوست توانست در سال ۱۹۷۴، وارد تالار افتخارات NBA شود.

این مطلب را هم بخوانید
کتاب امیر تتلو منتشر شد | بررسی فهرست، قیمت و راهنمای خرید

ثروت بیل راسل

همان طور که ذکر شد بیل راسل از از زمان کودکی در فقر به سر می برد؛ زیرا در آن زمان ها همیشه سیاه پوست ها به عنوان زیر دست سفید پوست ها، خدمت می کردند. اما بسکتبال توانست او را از فقر نجات دهد و هم اکنون می توان زندگی او را، یک زندگی راحت و مرفح در نظر گرفت. همچنین راسل در سال ۱۹۷۹، کتابی که موضوعش زندگی نامه ی خودش بود را، با نام 《 زندگی نامه ی یک مرد خود رای 》منتشر کرد. در این کتاب در مورد نژاد پرستی و صحبت ها و ایستادگی های جسورانه پدر و پدربزرگش در برابر این موضوع، بسیار سخن گفته و آن ها را به عنوان الگوی موفقیتش معرفی کرده است. از بیل راسل می توان به عنوان یکی از چهره های قدرتمند و آزاد که در عین خشن بودن، روحیه ی مهربان و شوخ طبعی دارد، الگو برداری کرد.

سوالات متدوال

بیل راسل در کجا به دنیا آمد و در چه زمینه ای فعالیت می کند؟

او متولد سال ۱۹۳۴ با نام اصلی ویلیام فلتون راسل و فرزند چارلز راسل و کیتی راسل می باشد. ملیتی آمریکایی دارد و عنوان حرفه ای ترین بازیکن بسکتبال را به خود اختصاص داده است. علاوه بر بازیکن بودن، در تیم های مختلفی به عنوان سرمربی، انتخاب شد و افتخار آفرینی هایی را به ارمغان آورد. وی همچنین نویسنده ی کتابی درمورد زندگینامه اش می باشد.

همسر و فرزندان بیل راسل چه نام دارند؟

او تا به حال چهار بار ازدواج کرده که سه ازدواج اول او ناموفق بوده ولی هم اکنون با خانمی به نام ژانین راسل، زندگی می کند. همچنین از ازدواج اولش با خانم رز سویشر، ۳ فرزند دارد که نام ان ها کارن، ویلیام جونیور و جیکوب راسل می باشد. دختر او، کارن، در زمینه ی کارشناسی و وکالت در تلویزیون، فعالیت می کند.

بیل راسل با کدام تیم ها کار کرده و افتخارات چشم گیر او در کدام رقابت ها است؟

او در ابتدا در تیم دبیرستانش فعالیت می کرد که با ویژگی های منحصر به فردش توانست به تیم بوستون سلتیکز، راه یابد. در این تیم هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان مربی، فعالیت داشته است. پس از آن به تیم های سوپرسونیکز و ساکرامنتو کینگز، پیوست. همچنین عنوان های قهرمانی رقابت های NBA و NCAA را به دست آورده و یک مدال طلا از مسابقات المپیک را، در کارنامه حرفه ای خود به ثبت رسانده است.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :