جام چلنجر والیبال مردان یکی از مهم ترین رقابت های ورزشی والیبال است. این مسابقات در دسته های زنان و مردان برگزار می شود و تیم های زیادی از سراسر دنیا در این تورنمنت شرکت می کنند. لیگ ملی والیبال زنان جهان و جام چلنجر آن سال ها است که از محبوب ترین بازی ها در میان بازیکنان به شمار می رود. این بازی ها در حقیقت برای شانس دوباره دهی به تیم قدرتمندی است که بر اساس بد شانسی و یا دلایل دیگر در مسابقات لیگ ملت ها حذف شده است. طبق قوانین والیبال دنیا، قهرمان این جام می تواند جایگزین تیم حذف شده مسابقات لیگ ملت ها شود.

فهرست مطالب پنهان
جام جلنجر چه تفاوتی با جام جهانی والیبال دارد؟

جام جلنجر چه تفاوتی با جام جهانی والیبال دارد؟

جام چلنجر مسابقاتی است که در یک سطح پایین تر از جام جهانی برگزار می شود. جام جهانی والیبال در مقام چهارم مسابقات مهم و معتبر قرار دارد و جام چلنجر در همان زمان برگزاری جام جهانی برگزار می شود، با این تفاوت که در این رقابت تنها تیم برنده مهم است. تمامی تیم ها در رقابت های جام جهانی تقدیر خواهند شد؛ چرا که این تیم ها بهترین های دنیا هستند. قهرمان جام چلنجر به عنوان تیم برتر تقدیر خواهد شد و به رقابت های لیگ ملت ها صعود خواهد کرد.

تاریخ برگزاری جام چلنجر والیبال ۲۰۲۱

متاسفانه از سال ۲۰۲۰ به دلیل همه گیری بیماری کرونا وقفه ای نسبتا طولانی در برگزاری این رقابت ها افتاد. طبق نظرات فدراسیون جهانی والیبال این مسابقات در زمستان سال ۲۰۲۲ برگزار خواهند شد. تاریخ شروع لیگ جهانی والیبال ۲۰۲۱ در تیر ماه سال گذشته بود اما جام چلنجر قرار است که در چند ماه آینده در کشور روسیه برگزار شود.

سال ۲۰۲۲ سال مهمی برای ورزش والیبال دنیا به حساب می آید. جام جهانی والیبال ۲۰۲۰ نیز در نیمه به دلیل کرونا رها شد و به تعویق افتاد، به همین دلیل انتظار بازی های بسیار حساس و درخشانی از تیم های شرکت کننده جام جهانی ۲۰۲۲ و بالطبع جام چلنجر ۲۰۲۲ خواهد رفت. این تیم ها حدود دو سال زمان برای آمادگی این رقابت ها داشته اند و مطمئنا عملکرد های غیر قابل پیش بینی زیادی از تیم های مختلف در این سال اتفاق خواهد افتاد.

این مطلب را هم بخوانید
پیش بینی بازی ساکرامنتو کینگز + فهرست بازیکن ها

قهرمان جام چلنجر والیبال امسال کدام تیم بود؟

در کمال ناباوری، تیم کشور پرتغال توانست عنوان قهرمانی این رقابت ها را از آن خود کند. رقابت فینال آخرین دور از جام چلنجر بین دو تیم پرتغال و اسلوونی بود که تیم پرتغال در رقابتی نفس گیر توانست حریف را در ست های اول حذف کند. نتیجه این بازی سه بر یک به نفع تیم پرتغال بود.

علت برگزار نشدن مسابقات در سال ۲۰۲۱ چه بود؟

جام چلنجر والیبال ۲۰۲۱ در شرایط بسیار خاصی برگزار شد و فدراسیون به دلیل مثبت شدن تست کرونا بازیکنان زیادی در این رقابت ها، از برگزاری جام چلنجر در سال ۲۰۲۱ صرف نظر کرد.

در جام چلنجر والیبال چه تیم هایی حضور داشتند؟

برای حضور در این جام، سخت گیری های کم تری نسبت به رقابت های جام جهانی و لیگ مردان والیبال انجام می شود. کم بودن این سخت گیری ها در مسابقات مقدمات جام چلنجر والیبال ۲۰۲۲ و سال های قبلش سبب شده است که سالانه کشور های زیادی شانسشان را در این بازی ها محک بزنند. تیم های حذف شده چیزی از دست نخواهند داد و بازیکنان تیم های مختلف برای دانستن رده بندی تیم کشورشان در این رقابت ها حاضر می شود.

تیم ایران در این رقابت ها چگونه عملکردی داشته است؟

تیم ایران در این رقابت ها چگونه عملکردی داشته است؟

تیم والیبال ایران نیز هر ساله در این رقابت ها حضور دارد و بازی های بسیار درخشانی از خود به نمایش می گذارد.

با ارزش ترین بازیکن در جام چلنجر والیبال ۲۰۲۲ 

دو تن از سرعتی زن های تیم کشور اسلوونی به عنوان بهترین بازیکن های مسابقه فینال انتخاب شدند. کوزامرنیک و پاژنک بهترین بازیکنان زمین در مسابقات بودند که از آن ها در پایان بازی فینال تقدیر شد. بهترین بازیکن های انتخاب شده از سوی فدراسیون والیبال، جام بهترین بازیکن و جوایز ارزنده ای از سوی این فدراسیون دریافت خواهند کرد. این بازیکنان در آینده از گران ترین بازیکنان والیبال در دنیا خواهند بود و آینده ورزشی بسیار درخشانی را در پیش خواهند داشت. بازیکنان برتر در حقیقت بهترین بازیکنان در رقابت های مسابقه جهانی والیبال و المپیک والیبال هستند.

بهترین مربی در جام چلنجر والیبال ۲۰۲۱

مربی تیم کشور اسلوونی به عنوان بهترین مربی در این رقابت ها لقب گرفته است. آلبرتو جیولیانی نام این مربی است که پیشنهادات زیادی از تیم های دیگر کشور ها نیز در رزومه خود دارد. جیولیانی با پرچم تیم اسلوونی در گذشته بازی کرده است و از بهترین بازیکنان تیم ملی کشورش در سال های پیش بوده است.

این مطلب را هم بخوانید
شرط بندی بازی ایندیانا پیسرز در لیگ nba

ضعیف ترین تیم در جام چلنجر والیبال ۲۰۲۱

در جدول جام چلنجر والیبال ۲۰۲۰ و سال های دیگر همواره بهترین و در مقابل ضعیف ترین تیم حاضر در رقابت ها معرفی می شود. کشور بلاروس عملکرد بسیار ضعیفی در رقابت های برگزار شده داشته است. این تیم سال ها است که نتوانسته است آن طور که باید در رقابت های والیبال دنیا حاضر شود و جایگاه آخر را در جدول رده بندی از آن خود کرده است.

به تیم ه به قهرمانان والیبال چه جوایزی داده می شود؟

در این دوره از مسابقات همانند دیگر مسابقات حکم و مدال داده می شود و علاوه بر آن به هر تیم جام نیز داده می شود.

جام چلنجر والیبال جوانان 

جام چلنجر والیبال جوانان

بازیکنان جوان زیادی در این جام شرکت می کنند و امید دارند تا از طریق درخششان در این بازی ها، آینده ورزشیشان را رقم بزنند. بسیاری از باشگاه های دنیا از میان بازیکنان حاضر در این رقابت ها به انتخاب بازیکنان تیمشان می پردازند.

جام چلنجر والیبال نوجوانان

فدراسیون والیبال قانونی را در چند سال اخیر وضع کرده است که هر تیم می تواند تا سه بازیکن نوجوان را جذب کند. این فرصت بسیار خوبی برای بازیکنان رده سنی نوجوان است تا بتوانند شانسشان را برای حضور در اردو های تیم ملی کشورشان رقم بزنند. با دقت در بازی های برزیل لهستان جام چلنجر والیبال خواهیم دید که هر دو این تیم های قدرتمند از بازیکنان نوجوان و در سن های پایین زیادی در ترکیب تیمشان استفاده کرده اند.

ایران در جام جهانی چلنجر ۲۰۲۱ چه مقامی کسب کرد؟ 

لیگ ملت های والیبال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ برای تیم ایران مسابقات خوبی نبوده است. رتبه ایران در لیگ ملت های والیبال ۲۰۱۹ در جایگاه نهم جدول بوده است و این جایگاه خوبی برای تیم پر از استعداد کشورمان نیست. پیش بینی می شود که در لیگ جهانی والیبال ایران بتواند جایگاه بسیار بالا تری را از آن خود کند و نام ایران در تیم های صعود کننده والیبال لیگ ملت ها قرار بگیرد.

سوالات متداول

 1. <strong>رقابت های جام چلنجر والیبال چگونه مسابقاتی هستند؟</strong>

  این بازی ها در حقیقت برای شانس دوباره دهی به تیم قدرتمندی است که بر اساس بد شانسی و یا دلایل دیگر در مسابقات لیگ ملت ها حذف شده است.

 2. <strong>تفاوت این جام با مسابقات جام جهانی والیبال چیست؟</strong>

  جام چلنجر در همان زمان برگزاری جام جهانی برگزار می شود، با این تفاوت که در این رقابت تنها تیم برنده مهم است.

 3. <strong>فینال رقابت های این جام در آخرین سال برگزاری میان چه کشور هایی بود؟</strong>

  رقابت فینال آخرین دور از جام چلنجر بین دو تیم پرتغال و اسلوونی بود.

 4. <strong>هر تیم والیبال مجاز به استفاده از چه تعداد بازیکن نوجوان است؟</strong>

  فدراسیون والیبال قانونی را در چند سال اخیر وضع کرده است که هر تیم می تواند تا سه بازیکن نوجوان را جذب کند.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :