همان طور که می دانید برای شارژ حساب سایت شرط بندی خود می توانید از ارز دیجیتال هم استفاده کنید!ارز دیجیتال در واقع نوعی از پول است که ماهیت فیزیکی نداره. و به همین دلیل است که به آن ارز دیجیتالی گفته می شود. نام دیگر این نوع پول رمز ارز است. این نوع پول که به صورت جهانی قابل استفاده برای افراد مختلف است، کاملا غیر متمرکز است. یعنی این که این ارز تحت نظارت و مدیریت هیچ شخص، نهاد و دولت بخصوصی نمی باشد. اگر راجع به نحوه تبادل و استفاده از این نوع پول بپرسید، باید بگوییم که در بستری به نام بلاکچین این کار ها انجام می شود.

ویژگی های ذکر شده و بسیاری از ویژگی های دیگر باعث شده است که امروزه توجه بسیاری از افراد به آن جلب شده و تبعا به دنبال کسب اطلاعات راجع به آن باشند. از این رو اگر شما نیز می خواهید اطلاعات بیش تری راجع به ارز های دیجیتال و نحوه استفاده از آن ها بدست آورید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد ؟

ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد ؟

در پاسخ به سوال “ارز دیجیتال چیست ؟” باید بگوییم که همان طور که اشاره داشتیم، در واقع به نوعی پول گفته می شود که ماهیت فیزیکی ندارد. تولید آن نیز از طریق فعالیتی به نام “ماینینگ” انجام می شود. بهترین و مهم ترین ویژگی و کاربرد این نوع پول این است که شما با استفاده از آن شما قادر هستید هرگونه تراکنشی را در نقاط مختلف جهان انجام دهید. و به راحتی بدون نیاز به واسطه از سایت های خارجی خرید کنید و خدمات دریافت نمایید. در ادامه برای کسب اطلاعات بیش تر با ما همراه باشید. در این مورد ما خرید پرفکت مانی را برایتان با دقت نظر بالایی مورد بررسی قرار داده ایم.

تاریخچه ارز های دیجیتال

بد نیست کمی راجع به تاریخچه و علت به وجود امدن ارز های دیجتال نیز توضیح دهیم. تا شما آشنایی بیش تری با نحوه به وجود آمدن و ارائه این نوع پول که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است، آشنا شوید.

در اواخر دهه ۹۰ میلادی شخصی به نام دیوید چاوم شرکتی را تاسیس کرد که نام آن دیجی کش بود. این شرکت به بانک های این فرصت را می داد تا ارز ها را به صورت دیجیتالی انتقال دهند. و به این منظور از سیستم رمز نگاری استفاده می کرد. این شرکت در واقع باعث شد تا ایده به وجود امدن ارز های دیجیتال برای اولین بار به وجود آید. از همان دهه تا سال ۲۰۰۹ میلادی ارز هایی با قابلیت های شبیه به ارزهای دیجیتال ارائه شدند. اما به دلیل آن که معمولا از این سیستم ها به منظور پولشویی استفاده می شد، دولت آمریکا تمامی آن ها را مسدود و فعالیتشان را متوقف کرد.

در ادامه در سال ۲۰۰۹ بیت کوین معرفی شد که تا به امروز نیز بیت کوین بزرگ ترین، مورد استفاده ترین و مورد قبول ترین ارز دیجیتال در دنیا است. علت اصلی مورد توجه قرار گرفتن بیت کوین این بود که با استفاده از آن افراد می توانند بدون واسطه و شخص سوم تراکنش های خود را انجام دهند.

معرفی انواع ارز دیجیتال

نکته ای که باید آن اشاره داشته باشیم این است که امروزه ارز های دیجیتال دیگری نیز علاوه بر بیت کوین معرفی و ارائه شده اند. که هر یک از آن ها ویژگی های خاصی دارند که باعث تمایز این ارز ها با یک دیگر شده است. از این رو ما برای ارائه اطلاعات دقیق تر و آشنایی بیش تر شما با هر یک از آن ها، در ادامه این مقاله به معرفی و توضیح راجع به هر یک از ارزهای دیجیتال که امروزه مورد توجه هستند، پرداخته ایم.

معرفی انواع ارز دیجیتال

ارز دیجیتال بیت کوین

همان طور که پیش تر نیز اشاره داشته ایم، ارز دیجیتال بیت کوین مورد قبول ترین، بزرگ ترین و پر استفاده ترین ارز دیجیتال در دنیا است. که امروزه بسیار ارزشمند نیز می باشد. بیت کوین در واقع بر خلاف ارز های دیگر زیر نظر هیچ دولت یا سازمانی کنترل نمی شود. و عرضه و تولید آن نیز بر عهده هیچ سازمان، دولت و فرد خاصی نمی باشد. از این رو است که اصولا افراد ارز های دیجتال را ارز هایی غیر متمرکز می دانند. قوانین استفاده از بیت کوین به صورت کد های برنامه نویسی شده می باشد که برای تمامی افراد قابل مشاهده است. و افرادی که می خواهند از آن استفاده کنند، باید همگی قوانین آن را بپزیرند.

این مطلب را هم بخوانید
صرافی والکس چند ارز دیجیتال دارد؟ معرفی و راهنمای ثبت نام

به طور کلی مقصود اصلی معرفی و ارائه بیت کوین تراکنش ها، انتقال و البته ذخیره امن و راحت پول است. و خب به همین منظور است که می توان آن را یک سیستم پرداختی و بانکداری امن و راحت دانست. و نکته دیگر این است که شما شما می توانید تراکنش های خود را با استفاده از این ارز دیجیتال، بدون واسطه و البته با هزینه کم تر انجام دهید. به علاوه که این ارز به شما این امکان را می دهد تا پول های خود را به سراسر جهان به راحتی انتقال دهید. و از سایت ها و سکسب کار های خارجی، کالا خریداری کرده یا خدمات دریافت کنید.

ارز دیجیتال اتریوم

اتریوم نیز یکی دیگر از ارز های دیجیتال بسیار مورد قبول می باشد. که در مدت اخیر نیز، بیش از پیش مورد توجه مردم قرار گرفته است. در واقع مشخصه اصلی این ارز دیجیتال نیز همچون موارد دیگر، غیر متمرکز بودن آن می باشد. که همچون بیت کوین برپایه فناوری بلاکچین فعالیت دارد. این شرکت مدعی است که هیچ گونه دخالت شخص ثالث، ازکارافتادگی شبکه، سانسور و حتی تقلب و مشکلاتی از این قبیل برای کاربرانی که از این ارز برای تراکنش های خود استفاده می کنند، اتفاق نمی افتد.

نقل و قولی از جوزف لوبین (یکی از توسعه دهندگان اصلی اتریوم) وجود دارد که در آن می گوید “اتریوم ایجاد شد تا برای انجام امور زندگی‌ مان به هیچ بانک، شرکت و نهاد دیگری به‌ جز خودمان نیاز نداشته باشیم.” و خب از همین گفته نیز می توان متوجه شد که هدف اصلی ساخت و ارائه این ارز نیز همین امر می باشد.

یکی دیگر از اهداف این ارز دیجیتال “غیر متمرکز کردن همه چیز” است. در این صورت می توان پیش بینی کرد که با استفاده از آن می توان خدمات جامعی را به صورت شفاف و بدون هیچ گونه تخلف و خطایی تجربه کرد. که بی شک چنین چیزی از سوی مردم مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

ارز دیجیتال اتریوم

ارز دیجیتال ریپل

ارز دیجیتال ریپل، XRP  نام دارد که با وجود که معمولا هردوی این ها به یک معنی مورد استفاده قرار می گیرند، اما باید بدانید که در واقع شرکت ریپل با ارز دیجیتال XRP  کمی متفاوت است. که ما در ادامه راجع به آن دقیق تر توضیح داده ایم. ریپل در واقع یک شرکت فعال در سانفراسیسکو می باشد. که فعالیت آن در راستای آن است که شرایطی را فراهم کند که انتقال پول در بانک ها و نهاد های مالی مختلف، سریع تر، ارزان تر، بدون وجود واسطه و کاملا غیر متمرکز انجام شود.

و خب این شرکت به این منظور چند محصول مختلف طراحی، معرفی و ارائه کرده است. که یکی از آن ها ارز دیجیتال XRP  است. و خب این امر به این معنا است که شما با خرید و استفاده این ارز در واقع بر روی شرکت ریپل سرمایه گذاری نکرده اید. و در واقع شما تنها بر روی یکی از محصولات ارائه شده توسط این شرکت سرمایه گذاری کرده اید. و همین امر نیز تفاوت اصلی ریپل با ارز ها و شرکت های دیگر همچون اتریوم و بیت کوین است.

ارز ترون

البته امروز می توان ارز دیجیتال ترون را محبوب ترین و جذاب ترین ارزدیجیتال دانست. چرا که این سیستم توانسته است شرایط بسیار متفاوت تر و البته گسترده تری را برای خدمات رسانی فراهم کند. که در این بخش قصد داریم به طور دقیق تری به آن بپردازیم.

یکی از برتری های بسیار ویژه آن است که می تواند ۲۰۰۰ تراکنش را در ثانیه انجام دهد. در حالی که کارمزد این تراکنش ها چیزی نزدیک به صر است. و جالی است بدانید که بیت کوین و اتریوم سرعت بسیار کم تری دارند. به طوری که ظرفیت بیت کوین ۷ تراکنش بر ثانیه و اتریوم ۱۵ تراکنش بر ثانیه می باشد. تفاوت دیگر ترون با اتریوم و بیت کوین این است که از طریق ماینینگ ، گسترش نمی یابد. و به قولی قابل استخراج نیست. ترون به این منظور از الگوریتم اثبات سهام نمایندگی شده یا Delegated Proof of Stake – DPo استفاده می کند.

این مطلب را هم بخوانید
نظرات در مورد ارز ترون (Tron) به همراه تحلیل آینده این ارز دیجیتال

و خب به طور کلی با توجه به برنامه هایی برای این ارز توسط توسعه دهندگان آن در حال اجرا است و همچنین سود آوری ای که برای سرمایه گذاران داشته است، پیش بینی می شود که آینده خوبی در پیش داشته باشد.

آیا استفاده از ارز دیجیتال در ایران قانونی است ؟

آیا استفاده از ارز دیجیتال در ایران قانونی است ؟

بسیاری از کاربران از ما می پرسند که آیا استفاده از ارز های دیجیتال در ایران قانونی است یا خیر. از این رو ما ضمن بررسی و تحقیق راجع به این امر، در این بخش قصد داریم توضیحات دقیقی در این خصوص به شما ارائه دهیم. تا بتوانید با علم کامل نسبت به استفاده از این رمز ارزها اقدام کنید.

در نشست مربوط به رمز ارز ها در ستاد مباره با قاچاق کالا و ارز در ایران، رئیس این ستاد، علی مویدی رمز ارز ها را هم فرصت و هم تهدید خواند و در همین نشست اظهار داشت که دولت ایران بر آن است که آیین نامه رمز ارز ها به زودی اصلاح شود. و خب در نهایت ما در ادامه مواضع قانونی در ایران در خصوص استفاده از ارز های دیجیتال را ذکر کرده ایم:

 • نگهداری و سرمایه گذاری بر روی ارز دیجیتال بیت کوین در ایران جرم محسوب نمی شود.
 • فعالیت هایی همچون ماینینگ یا همان استخراج رمز ارز ها در ایران باید با اخذ مجوز انجام شود . و در صورتی که افراد به این منظور مجوز قانونی داشته باشند، این کار از لحاظ قانونی بلا مانع است.
 • خرید و فروش و به قولی ترید کردن ارز های دیجیتال در ایران جرم محسوب نمی شود.
خرید و فروش ارز دیجیتالی

خرید و فروش ارز دیجیتالی به چه صورت است؟

و اما مهم ترین امر در آموزش ارز دیجیتال نحوه خرید و فروش این رمز ارز ها است. که باید به خوبی به آن پرداخته شود. چرا که بسیاری از کاربران اطلاعات دقیقی راجع به شیوه خرید و فروش آن ها ندارند. از این رو ما در ادامه سعی داشته ایم تا اطلاعات دقیق تری ارائه دهیم. اما پیش از ان باید اشاره داشته باشیم که به دلیل آن که بیت کوین در ایران بیش از دیگر ارزهای دیجیتالی مورد توجه است، ما نیز در این بخش راجع به خرید و فروش این رمز ارز توضیح داده ایم. با این وجود لازم به ذکر است که خرید و فروش دیگر رمز ارز ها نیز عموما مراحلی مشابه دارد.

آموزش خرید بیت کوین

به این منظور شما لازم است که مراحلی را پشت سر بگذارد که ما این مراحل را به صورت دقیق و کامل نام برده ایم و تضیحات مختصری در خصوص آن برای درک بیش تر ارائه کرده ایم:

 • نصب کیف پول (ولت) برای خرید بیت کوین و ارز های دیگر، اولین مرحله داشتن یک ولت امن است. که پیشنهاد ما به شما کیف پول بلاک چین می باشد.
 • پیدا کردن فروشنده قابل اطمینان شما باید در سایت های مربوطه، مبلغ یا مقداری که برای خرید مد نظر دارید را مشخص کنید تا افرادی که تمایل دارند این مبلغ را بفروشند، به شما معرفی شود. این کار از طریق صرافی های آنلاین نیز امکان پذیر است.
 • احراز هویت به دلیل آن که هیچ قانونی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال وجود ندار. و از طرفی هیچ دولتی بر آن نظارت ندارد، امکان کلاهبرداری در ان بسیار است. که احراز هویت در زمان انجام خرید و فروش کی از راه های جلوگیری از کلاهبرداری می باشد.
 • انتقال پول از طریق کارت بانکی به فروشنده شما باید معادل مقدار ارزی که میخواهید دریافت کنید را به صورت ریالی پرداخت نمایید.
 • ارائه آدرس کیف پول به فروشنده در نهایت در این بخش فروشنده با دریافت آدرس کیف پول شما، مقدار ارز دیجیتال مورد نظر را به ولت شما انتقال می دهد.

به طور کلی فروش ارز های دیجیتال نیز به همین صورت انجام می شود. و خب پیشنهاد ما به شما این است ککه برای امنیت و راحتی بیش تر به صرافی های آنلاین معتبر مراجعه کنید.

پاسخ به سوالات متداول کاربران

 1. آیا خرید وفروش ارز های دیجیتال در ایران قانونی است؟

  بله بر اساس بررسی هایی که داشته ایم، این کار در ایران جرم نیست.

 2. برای خرید و فروش ارز دیجیتال مراجعه به صرافی های ایرانی بهتر است یا خارجی؟

  با توجه به این که با مراجعه به صرافی های آنلاین ایرانی، تراکنش های شما با کارمزد کم تری انجام می شود، پیشنهاد ما به شما صرافی های ایرانی است.

 3. بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کدارم است؟

  مشخصا با توجه به شهرت و مقبولیتی که بیت کوین دارد، بهترین گزینه بیت کوین است.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :