شاید نام گیب کاپلان نسبت به کمدین های دیگر کمتر به گوش خورده باشد اما اگر از علاقه مندان فیلم های کمدی و کلاسیک در مورد این چهره سوال کنید، قطعا با او آشنایی دارند. گیب کاپلان برای نخستین بار به عنوان یک چهره ی کمدی در نظر ها پدیدار شد و غالبا او را با فیلم هایش می شناسند. اما باید ذکر کرد که این چهره برای علاقه مندان به پوکر نیز شناخته شده است و می توان بعد از یک بازیگر کمدین، عنوان یکی از بهترین پوکر باز های جهان را به گیب کاپلان نسبت داد.

گیب کاپلان یهودی

گیب کاپلان یهودی

گیب کاپلان در سال ۱۹۴۵ متولد شد. نام اصلی او در شناسنامه گابریل وستون کاپلان می باشد و در بروکلین نیویورک، در یک خانواده با مذهب یهودی، دیده به جهان گشود. از گیب به عنوان نخستین بازیگر پوکر باز، نام برده می شود. این شخصیت که برای علاقه مندان سینما و تلویزیون بسیار مشهور است، یک پوکر باز حرفه ای است. پوکر بازی در شناخته شدن این چهره به دیگر اقشار جامعه نقش بسزایی داشته است و موجب شد که علاقه مندان و طرفداران بسیاری را مجذوب خود کند.

زندگینامه گیب کاپلان

با این که نام این شخصیت برای افراد زیادی آشناست، اما عده ای نیز تا به حال نام او را نشنیده اند، پس هم اکنون در مورد بیوگرافی گیب کاپلان صحبت خواهیم کرد. گیب کاپلال متولد شده ی ۳۱ مارس سال ۱۹۴۵ میلادی می باشد. خانواده ی او پیرو یهودیت بودند، از این رو، او هم یهودیت را به عنوان دین رسمی خود انتخاب کرد. غالبا او را با عنوان گیب کاپلان پوکر باز می شناسند، اما باید بدانید که او در ابتدا یک پوکر باز حرفه ای نبود، بلکه فراز و نشیب های زندگی او را به سمت دنیای پوکر، روانه کرد و آینده اش را نیز تحت تاثیر قرار داد. او در زمانی که کودکی بیش نبود، رویای بازی کردن در تیم معروف Major League Baseball، را در ذهن خود پرورش می داد. او به بیسبال بسیار علاقه داشت، اما متاسفانه موفق نشد که در این رشته ی ورزشی افتخار آفرین باشد.

او سرانجام تحصیلاتش را در دبیرستان اوترکت، واقع در هلند، به پایان رساند و تصمیم گرفت که به دنبال یکی دیگر از رشته های مورد علاقه اش برود. او پس از اتمام تحصیلاتش، در هتل Lakewood واقع در نیوجرسی به عنوان زنگ دار یا همان bellman مشغول به کار شد. هتلی که او در آن جا کار می کرد، گاهی اوقات میزبان تور هایی از کمدین های سراسر دنیا بود و این تور ها، گیب کاپلان را که در دورانی جوانی به سر می برد، مشتاق کرد که به سوی کمدین شدن قدم بردارد. سرانجام راه او برای شرکت در استند آپ کمدین، هموار شد. کاپلان برای نخستین بار در کافه هایی در شهر نیویورک مانند Cafe Tel Aviv به انجام استندآپ کمدین، پرداخت.

دوران بازیگری گیب کاپلان

دوران بازیگری گیب کاپلان

گیب کاپلان علاقه ی زیادی به کمدین بودن نشان داد و با تلاش های بسیارش باعث شد که فیلم های کمدی او، از موفق ترین اثر های کمدی دنیا شناخته شود. او از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۴، به مدت یک سال و با همکاری جانی کارسون، برای ۵ بار در یک نمایش با نام امشب، ایفای نقش کرد. او همچنین توانست یک آلبوم کمدی را با نام Holes and Mello-Rolls، با موفقیت به ضبط برساند. پس از آن، از سال های ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ میلادی، یک نمایش خانگی کمدی به نام Welcome Back, Kotter، از تلویزیون پخش شد که بازیگر نقش اول او گیب کاپلان بود. شخصیت کوتر در این نمایش نامه به کاپلان رسید و او به عنوان یک معلم به مدرسه ای که خودش در آن تحصیل می کرد، بازگشته بود. این نمایش را می توان، برجسته ترین فیلم گیب کاپلان دانست. او با درآمدی که از این اجرا به دست آورده بود، یک خانه در کالیفرنیا خرید. به طور کلی کاپلان در ۱۵ اثر هنری چه به صورت سینمایی و چه به صورت سریالی، ایفای نقش کرده است.

این مطلب را هم بخوانید
استادیوم تولوز (مونیسیپال) از حرفه ای ترین ورزشگاه های فرانسه

بازیگر پوکر باز

به اندازه ی کافی به معرفی گیب کاپلان پرداخته ایم و اکنون نوبت به آن رسیده که در مورد وارد شدنش به دنیای پوکر صحبت کنیم. گیب کاپلان علاوه بر بازیگر کمدین، به پوکر بازی نیز علاقه داشت. او با پوکر زمانی آشنا شد که در کافه های مختلف به استندآپ کمدین می پرداخت. از این رو، او وارد بازار های مالی و دنیای پوکر شد. او از همان ابتدا پوکر را تنها به عنوان یک سرگرمی در اوقات فراغت نمی دید و از زمانی که با پوکر آشنا شد، به صورت حرفه ای و جدی به انجام رقابت های آن پرداخت. نخستین بار در سال ۱۹۷۸ میلادی در رقابت های سری های جهانی پوکر شرکت کرد، و این اولین تجربه ی او از بازی با بازیکنان حرفه ای پوکر بود. پس از آن و در سال ۱۹۸۰، تصمیم گرفت در بزرگ ترین رقابت های تورنمنت پوکر آن زمان، که رقابتی بود به نام Super Bowl of Poker، شرکت کند.

گیب کاپلان با قهرمان شدن در این مسابقه، توانست جام بزرگ قهرمانی این تورنمنت را از آن خود کند. از آن پس به دلیل بزرگ بودن این جام ها، تصمیم گرفته شد که جوایزی مانند دستبند قهرمانی به کسانی که پیروز این رقابت ها هستند، داده شود. گیب کاپلان هم اکنون هم به انجام رقابت های پوکر می پردازد و هم به عنوان کارشناس تحلیل رقابت های پوکر در تلویزیون ظاهر می شود. همچنین در قسمت ۲۱ از فصل ششم کارتون سیمپسون ها، نام کاپلان به عنوان یک معلم ذکر شد. او پس از این که به دنیای پوکر شناخته شد، حواشی های زیادی را برای خود به ارمغان آورد. با این که افراد مشهور طرفداران و علاقه مندانی را به خود جذب می کنند، اما این که مخالفانی هم داشته باشند، یک مسئله ی طبیعی است. گیب کاپلان در سال ۲۰۰۷ کتابی را به طور رسمی منتشر کرد. موضوع این کتاب در باره ی نظرات مردم است، که به صورت پست الکترونیکی برای او فرستاده شده بود. این کتاب با نام Kotter’s Back در اختیار علاقه مندانش قرار گرفت.

قهرمانی گیب کاپلان

قهرمانی گیب کاپلان

گیب کاپلان تنها در طی ۵ سال انجام رقابت های پوکر، توانست به شهرت بسیاری دست یابد و نام خود را در صدر بازیکنان پوکر، در طول تاریخ قرار دهد. او پس از دریافت جام بزرگ قهرمانی، برای دو بار در رقابت ها super bowl شرکت کرد و به میز نهایی این مسابقات رسید. کاپلان در تور جهانی پوکر نیز، افتخار آفرینی کرده است. او در رقابت تگزاس هولدمِ بدون محدودیت، که در سال ۲۰۰۴ برگزار شد، شرکت کرد و سومین قهرمان این مسابقه شد. در این رقابت توانست مبلغ ۲۵۰ هزار دلار را، به عنوان جایزه برای خود به ارمغان آورد.

این مطلب را هم بخوانید
زندگی نامه سحر مقدس خواننده به همراه بررسی منبع درامد

در کارنامه ی افتخار آفرینی هایش، رتبه ی دوم رقابت پنج هزار دلاری هولدم محدود نیز، به چشم می خورد. موفقیت های گیب کاپلان تنها محدود به این ها نشد و از او به عنوان مجری و کارشناس تلویزیون نیز دعوت به عمل می آمد. او در سال ۱۹۹۷ و سال ۲۰۰۲ میلادی به عنوان کارشناس رقابت های سری جهانی پوکر، صحبت کرد. در سال ۲۰۰۷ نیز یک رقابت به نام 《پوکر بعد از تاریکی》 از طرف شبکه ی NBC تهیه و سپس پخش شد که ۶ بازیکن حرفه ای پوکر، در آن به رقابت پرداختند. در نهایت کاپلان رقبا را از میدان خارج کرد و پیروزی این مسابقه را نیز، در کارنامه ی افتخار آفرینی هایش ثبت کرد.

در سال ۲۰۰۸ نیز در یک رقابت به نام گاو چران ها شرکت کرد که این بار با بازیکنان جدیدی پای میز نشست، و باز هم آن ها را مغلوب خود ساخت. این رقابت از طریق تلویزیون پخش شد و این پیروزی کاپلان، از بزرگترین پیروزی های رقابت های این برنامه ی محبوب، شناخته شد. او تاکنون از این رقابت ها نزدیک به دو میلیون دلار را به عنوان جایزه، برای خود به ارمغان آورده است. از دیگر فعالیت های گیب کاپلان نیز می توان، به مجری بودن او اشاره ای داشت. او به عنوان مجری یک سری برنامه های ویژه در زمینه ی پوکر، در شبکه های NBC و CBS به فعالیت پرداخته است.

عکس گیب کاپلان

گیب کاپلان، هم به عنوان یک قهرمان پوکر و هم به عنوان یک بازیگر کمدین، محبوب و سرشناس است و مسلما طرفداران بسیاری از تمام نقاط جهان به او علاقه مند هستند. اگر شما جزو علاقه مندان به این چهره ی سرشناس هستید می توانید با مراجعه به اینترنت به فیلم هایی قدیمی این چهره و همچنین عکس های او دست پیدا کنید. همچنین لازم به ذکر است که او در سال ۲۰۱۸ در فیلمی به نام Bojack Horseman، ایفای نقش کرده و این فیلم از جدید ترین کار های هنری او می باشد.

سوالات متداول

  1. گیب کاپلان کیست؟

    او یک بازیگر فیلم های کمدین می باشد که پس از گذشت مدتی و علاقه مند شدن به بازی پوکر، وارد دنیای رقابت های پوکر شد و در این زمینه نیز به یک چهره ی مطرح تبدیل گردید.

  2. معروف ترین اثری که گیب کاپلان در آن نقش آفرینی کرد، کدام است؟

    می توان گفت که مشهوریت اصلی گیب کاپلان، به نقش آفرینی او در اثر Welcome Back, Kotter برمی گردد و این نمایش کمدی از معروف ترین، استندآپ کمدی های اوست.

  3. گیب کاپلان در کجا به دنیا آمد و پیرو کدام دین است؟

    او در سال ۱۹۴۵ و در بروکلین نیویورک متولد شد و یهودیت را به عنوان دین و مذهب خود برگزید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :