در این مقاله می‌خواهیم درباره کد hash یا همان کد هش معروف که یکی از کد های رمزگذاری است بپردازیم این کد که جزو یکی از کدهای قوی رمزگذاری به شمار می رود، کدی است که بسیار قوی و موفق عمل کرده است، و هک آن کار بسیار مشکلی است. و حتی می توان گفت کار غیر ممکنی است. ای کد از الگوریتم هایی مانند sha1 و md4 استفاده نمی کند، زیرا در سال های اخیر ایراداتی به این دو الگوریتم گرفته شده است. با وجود رمز گزاری قوی هش، اگر هکر از دیتا بیس های مختلف استفاده کند به راحتی می تواند پسورد را هک کند.

همه چیز راجع به Hash code

یکی از نکته هایی که راجب هش می توان گفت این است که دو فایل یک جور و یک اندازه با کارکتر های مساوی و مثل هم کد هش یکسانی دارند و حتی اگر اسم آن ها را تغییر دهیم باز هم کد هش تغییر نمی کند، مگر این که تنها یک بیت آن را تغییر دهیم. کد هش برای انتقال فایل ها و اطمینان از عدم دستکاری فایل ها بسیار کارایی دارد، زیرا با کوچکترین دست کاری توسط هکر ها و تغییر حتی یک بیت از این فایل ارسالی کد هش بی اعتبار می شود. و می توان از هک شدن فایل اطمینان حاصل کرد.

البته روش های پیچیده ای برای مهندسی معکوس کد های هش وجود دارد که به دلیل گستردگی این موضوع از بیان آن ها خودداری می کنیم. معمولا در ارسال فایل های خیلی مهم، فایل به همراه کد hash آن فایل ارسال می شود، که گیرنده پس از دریافت آن فایل، کد هش فایل را با کد دریافت شده مطابقت می دهد، اگر یکی بود مشخص می شود که فایل دریافت شده هک و یا ویروسی نشده است و اگر تفاوت داشت این فایل یا هک شده و یا به وسیله ویروس ها مورد تهاجم قرار گرفته است.

کد هش در بید ارز چیست

مفهوم هش ریت یا هش پاور از جمله مفهوم های به کار برده شده در بید ارز است. که در فارسی به آن نرخ هش و یا قدرت هش می گویند. این مفاهیم از جمله مهمترین مفاهیم این موضوع هستند که دلایل زیادی برای این اهمیت، وجود دارد. نرخ هش فقط مختص به بیت کوین نیست و یک اصطلاح در زمینه ی ارز دیجیتال است. نکته ای که در ارز دیجیتال مهم است، این است که در دستگاه استخراج ارز دیجیتال هرچه میزان هش در ثانیه بیشتر شود درامد و تولید ارز و یا دارایی نیز بیشتر می شود. آشنایی کامل با موضوع هش باعث می شود که درک بهتری از روال کاری ارزهای رمز نگاری شده داشته باشیم .

کد هش بازی انفجار چیست ؟

اگر به آموزش بازی انفجار توجه داشته باید می بینید که کد هش بازی انفجار یکی از مواردی می باشد که برای شناخت بیشتر از بازی و رقم زدن سود های میلیونی به آن نیاز خواهید داشت. در این مورد باید بگوییم که این کد کاملا غیر قابل هک بوده و صرفا به این دلیل در دسترس شما قرار می گیرد که بعد از مقایسه آن با کد md5 به این نتیجه برسید که ضریب بازی از قبل تعیین شده نیست و توسط الگوریتم بازی انفجار قبل از شروع بازی تولید می شود. این موضوع شاید به بررسی دقیق تر نیاز داشته باشد ولی بدون شک در ادامه متوجه منظور ما خواهید شد.

کد هش بازی انفجار

تبدیل کد hash به عدد

کد های هش از جمله کد هایی هستند که بازیابی سختی دارند مگر در دیتا بیس های عظیم که فایل های کد شده ی هش را نگهداری می کنند، از این کد های هش به عنوان رمز گزاری های بسیار خوب و قوی یاد می شود حال اگر بخواهیم کد هش را به عدد بازیابی کنیم باید به دنبال فردی بسیار ماهر و یا دیتا بیسی با وسعت عظیم ‌و قدرت بالا، باشیم البته ابتدا باید بدانیم که این کد hash از کدام الگوریتم پیروی می کند، برای مثال md5 یا sha128

این مطلب را هم بخوانید
بررسی 10 بازیکن برتر بسکتبال nba به صورت تخصصی

محاسبه کد هش

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، بعد از اینکه فهمیدیم کد هش از چه الگوریتمی پیروی می کند، می توان بوسیله ی سایت هایی کد هش را هک می کنند استفاده کرد. این سایت ها از نرم افزار و دیتابیس های بسیار قدرنمندی برخوردار هستند که زمان این هک را به حداقل زمان ممکن می رسانند.

هک کد hash

هک کد hash امکان پذیر است ؟

هک کد هش یا کرک آن گاهی بسیار سخت و پیچیده است و گاهی می توان با یک نرم افزار آن را براحتی هک کرد. سایت هایی در اینترنت وجود دارد که به هک این کد ها می پردازند. به دلیل این که این روز ها استفاده از کد های هش به دلیل نگهداری رمز ها بسیار زیاد شده است و کاربران رمز های مهم خود را به صورت کد گذاری شده نگهداری می کنند، کرک هش بسیار مورد نیاز است. در رمز نگاری فرض بر این است که بخواهیم متن رمز گذاری شده را بازگردانی کنیم ولی در هش فرض بر این است که این کد دیگر به حالت قبل در نیاید.

پس رمزگشایی هش کلا بی معنی است و نباید این واژه را بکار ببریم. و واژه درست آن کرک هش است. کار کرک هش این است که به روش آزمون و خطا هر بار یک کلمه را بررسی کند به همین دلیل است که هک هش زمان خیلی خیلی زیادی را به خود اختصاص می دهد. ولی سایت هایی هستند که با وجود داشتن دیتا بیس های بسیار بزرگ کد تمام کلمات را ذخیره می کنند و زمانی که یک کد هش را وارد این سایت می کنید اون سایت شروع می کند در دیتا بیس خود جستجو می کند و کلمه ی مورد نظر را برای شما بازیابی می کند.

رمز گشایی کد هش

رمز گشایی کد هش

هش ها از الگوریتم های متفاوتی پیروی می کنند، که از جمله آنها می توان به md5 و sha1 و sha128 اشاره کرد. برای اینکه بفهمیم کدام هش از کدام کاراکتر استفاده کرده است، باید به تعداد کاراکتر توجه کرد. برای مثال هش های md5، از ۳۲ کاراکتر برخوردار هستند. و هش sha از ۴۰ کاراکتر و هش های sha256 از ۶۴ کاراکتر برخوردارند. و به همین صورت هر الگوریتم از تعداد کاراکتر خاصی استفاده می کند.

بعد از آنکه نوع الگوریتم را متوجه شدیم می توان بوسیله سایت های موجود آن را هک کرد. که گاهی هم این سایت ها جوابی برای کد ما ندارند. و مجبور هستیم به بقیه سایت ها مراجعه کنیم شاید دیتا بیس آنها با سایت قبلی متفاوت بود. سایت hashkiller یکی از سایت هایی است که مختص کرک کردن هش‌های md5 و sha1 است و سایت crackstation امکان کرک کردن انواع الگوریتم هش را دارد.

سایت تبدیل کد هش

سایت تبدیل کد هش

هش روش کد سازی فایل هاست که از الگوریتم های md5 و sha پیروی می کند. سایت های بسیاری وجود دارند که می توان فایلی را به آن ها داد و در عوض فایل کد شده را دریافت کرد که این سایت ها نیز از همین الگوریتم ها پیروی می کنند. کد کردن فایل ها اصولا به صورت یک طرفه انجام می شود. ولی بعضی از سایت ها برای خود یک دیتا بیس قرار داده اند و با وجود این دیتا بیس می تواند بعد از کد کردن به روش هش با وجود کد هش فایل مربوطه را بازگردانی کنند. سایت های زیادی وجود داد که می توان از جمله آن ها به سایت های زیر اشاره کرد.

این مطلب را هم بخوانید
پرطرفدارترین ورزش های جهان در یک نگاه به همراه آموزش شرط بندی

سایت onlinehashcrack.com،
سایت md5decrypt.net،
سایت reverse-hash-lookup.online-domain-tools.com، سایت md5decrypt.org،
سایت md5cracker.org،
سایت md5crack.com،
سایت md5online.org

تبدیل کد هش به متن

در این کد گذاری که به روش هش انجام شده است، بازگرداندن فایل به صورت متن کاری تقریبا غیر ممکن است و اگر بتوان این کار را انجام داد از پیچیدگی های زیادی برخوردار است. البته در روشی از هش که عبارات کلمه کلمه رمز گذاری شده اند برای بازیابی می توان از روش brute force استفاده کرد. و باز هم نمی توان صد در صد مطمئن بود که این کار به درستی انجام شده است. و ممکن است در آن خطاهایی هم وجود داشته باشد. در جنگ جهانی از این روش برای شکستن رمز نازی ها استفاده کرده بودند.

تبدیل کد هش به پسورد

یکی از کار هایی که در برنامه نویسی از اهمیت زیادی برخوردار است جدا از رمز گذاری ، مهندسی معکوس رمز گذاری است. یکی از مواردی که این مهندسی معکوس بسیار کارایی دارد در مواقعی است که می خواهیم پسورد را از فایل رمز گذاری شده استخراج کنیم که این کار در بسیاری از موارد از اهمیت زیادی برای بسیاری از ارگان ها برخوردار است.

تبدیل کد hash به md5

تبدیل کد hash به md5

یکی از الگوریتم هایی که به، غیر بازگشت بودن معروف است الگوریتم md5 است. تا جایی که حتی نمی توان خروجی را به ورودی تبدیل کرد. از این الگوریتم در امنیت اطلاعات خیلی خیلی مهم استفاده می شود ولی باز امنیت آن هم صد در صد نیست و نمی توان با خیال آسوده به آن تکیه کرد. برای بوجود آوردن کد های رمز گذاری شده ی md5، در نرم افراز تبدیل این رمزنگاری، در قسمت متن ورودی متنی که مد نظر است را می نویسیم و روی دکمه تبدیل کلیک می کنیم. معادل مقدار هش را به صورت کد md5 تحویل می دهد.

سوالات متداول

 1. از الگوریتم های کد هش کدام الگوریتم ها هستند؟

  از جمله الگوریتم های هش می توان به md5 و sha1 و sha128 اشاره کرد.

 2. کد های هش را می توان کرک کرد و کرک ان توسط سایت ها صد در صد است؟

  بله حدود ۹۰ درصد این کد ها را می توان کرک کرد و این کار توسط سایت هایی انجام می شود که دیتا بیس بسیار بزرگی دارند.

 3. از جمله سایت های باز گردانی کد هش چند مورد را نام ببربد؟

  سایت onlinehashcrack.com،
  سایت md5decrypt.net،
  سایت reverse-hash-lookup.online-domain-tools.com، سایت md5decrypt.org،
  سایت md5cracker.org،
  سایت md5crack.com،
  سایت md5online.org

 4. هش به چه معناست؟

  هش به معنی در هم و مخلوط کردن است.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]