همان طور که می دانید، می توان به طور قطع فوتبال را به عنوان پر طرفدار ترین بازی های ورزشی به حساب آورد. فوتبال در ایران نیز، نظر طرفداران بسیاری را به سوی جلب کرده است. در ایران مسابقات متعددی از این بازی برگزار می گردد. که یکی از این رقابت ها با نام جام حذفی ایران، معروف و شناخته شده است. جام حذفی ایران مسابقه ای است که به عنوان اصلی ترین نماینده ی فوتبال ایران، در لیگ قهرمانی آسیا، شرکت می کند. در ادامه بیشتر با جام حذفی فوتبال ایران آشنا خواهیم شد.

تاریخچه جام حذفی ایران

تاریخچه جام حذفی ایران

در سال ۱۳۵۵ و در زمانی که آقای کامبیز آتابای، رئیس فدراسیون فوتبال ایران بود، اولین جام حذفی ایران برگزار گردید. جام پهلوی، اولین نامی بود که برای این گونه مسابقات فوتبالی انتخاب شد. اما ۲ سال بعد از آن و با پیروزی انقلاب اسلامی، نام جام پهلوی حذف و نام جام حذفی فوتبال ایران برای آن برگزیده شد. تیم ملوان که متعلق به بندر انزلی بود، عنوان نخستین قهرمان اولین جام حذفی ایران را به خود اختصاص داد. تیم ملوان در مقابل تیم تراکتور سازی تبریز قرار داشت و با ۴ گل به تیم حریف، پیروز جام حذفی ایران شد. مسابقه ی بعدی نیز تا پیش از پیروزی انقلاب برگزار شد که این بار، تیم تاج تهران بود که توانست، جام قهرمانی را برای خود به ارمغان آورد.

پیش بینی جام حذفی فوتبال ایران

زمانی که انقلاب اسلامی پیروز شد، جنگ میان ایران و کشور عراق نیز شروع شد. جنگ تحمیلی ۸ سال طول کشید و باعث شد که به مدت ۸ سال، رقابت جام حذفی برگزار نگردد. پایان جنگ که مصادف با سال ۱۳۶۵ بود را می توان آغاز دوباره ی مسابقات جام حذفی ایران، دانست. تا سال ۱۳۶۸، تنها مسابقه ی ملی فوتبال ایران، همان جام حذفی بود. به همین علت توانست به رقابت ها لیگ آسیا راه پیدا کند‌. که این امر سبب شد که، به جام حذفی اهمیت خاص و ویژه ای داده شود.

این مسابقات به عنوان یک یادبود از آزاد سازی خرمشهر، حساب می شود که به این علت، آخرین بازی و در واقع فینال این رقابت ها در ورزشگاه نفت و گاز اروندان واقع در خرمشهر انجام شد. همچنین این رقابت ها، می توانند به صورت یک بازی که اصطلاحا به آن تک حدفی می گویند، برگزار شود. در حال حاضر جام حذفی فوتبال ایران در سال ۹۸، ۳۳ اُمین دوره ی خود را برگزار کرده است. همچنین ۱۴ تیم فوتبال توانسنه اند به عنوان قهرمان جام های حذفی ایران شناخته شوند.

جام حذفی ایران کی شروع میشه

جام حذفی ایران کی شروع می شود؟

در حال حاضر آخرین دوره ی جام حذفی ایران که همان ۳۳ اُمین دوره ی آن بود، به تازگی و در تاریخ سیزدهمین روز شهریور ۹۹، به پایان رسیده است. این دوره از جام حذفی فوتبال ایران با ۶۱ رقابت به پایان رسید. رقابت ها میان ۹۶ تیم برگزار شد و به مدت یک سال به طول انجامید. این دوره از رقابت ها در اولین روز شهریور ماه ۹۸ شروع شده بود. تیم تراکتور تبریز، قهرمانی این دوره را به دست آورد و تیم استقلال تهران نیز عنوان نائب قهرمانی را از آن خود کرد. در طول این رقابت ها تعداد ۷۶ گل، به ثبت رسیده است که آقای علی محمد چراغی با تعداد ۵ گل، با عنوان بهترین گل زن ۳۳اُمین دوره از رقابت های جام حذفی برای همگان شناخته شد. تاریخ دقیق برگزاری دوره ی بعدی این رقابت ها همچنان مشخص نیست.

این مطلب را هم بخوانید
منصور مطلوبی کیست؟ معرفی مشهورترین پوکر باز ایرانی

مسابقه فینال

همان طور که ذکر شد، رقابت های جام حذفی، یکی از رقابت های حذفی فوتبال ایران است. در این مسابقات، تیم های بسیاری به رقابت با یک دیگر می پردازند. این مسابقات معمولا در چندین مرحله انجام می شود که اخرین مرحله این رقابت ها با عنوان فینال شناخته می شود. در مرحله ی فینال، که آخرین مرحله ی مسابقات است، به رقابت میان دو تیم برتر مراحل پیشین، پرداخته می شود. که در نهایت یکی از این دو تیم پیروزی را از آن خود می کند و دیگری به عنوان نائب قهرمانی شناخته می شود.

افتخارات تیم ها در جام حذفی

قرعه کشی جام حذفی ایران

ابتدا لازم از است بدانید که، باید در هر مرحله ی جدید جام حذفی تعدادی تیم برتر از مرحله ی قبلی را انتخاب کرده، تا بتوانند به مرحله ی بعد صعود کنند. برای اینکه تیم هایی که قرار است به صورت رقیب در مقابل یکدیگر بازی کنند، مشخص شود، باید به قرعه کشی پرداخت. قرعه کشی معمولا در سازمان لیگ برگزار میگردد. در مرحله ی نیمه نهایی ۴ تیم حضور دارند که از بین آن ها تنها، ۲ تیم صعود کرده و به مرحله ی فینال می رسند.

در مرحله ی نیمه نهایی جام حدفی ایران که در سال های ۹۹-۹۸ برگزار شد، چهار تیم پرسپولیس، استقلال، تراکتور تبریز و نفت مسجد سلیمان، حضور داشتند. که با قرعه کشی انجام شده، تیم های پرسپولیس و استقلال و تیم های نفت و تراکتور، به صورت دو به دو به رقابت با یکدیگر پرداختند که در نهایت تیم استقلال و تیم تراکتور تبریز توانستند به فینال راه پیدا کنند. سرانجام یک هفته پس از مرحله ی نیمه نهایی، فینال بین این دو تیم برگزار شد.

راهنما فینال جام حذفی ایران

راهنما فینال جام

در مطالب قبلی، در مورد مرحله ی فینال جام حذفی ایران صحبت شد. بهتر است بدانید که اولین فینال رقابت های جام حذفی در زمستان سال ۱۳۵۵، و به طور دقیق تر در سومین روز دی ماه این سال، برگزار گردید. میزبان فینال این رقابت باشگاه امجدیه واقع در تهران انتخاب شد و دو تیم تراکتور سازی تبریز و ملوان بندر انزلی، در این باشگاه به رقابت برای مرحله ی فینال پرداختند. در نهایت تیم ملوان بندر انزلی قهرمان و تراکتور سازی تبریز به عنوان نائب قهرمانی شناخته شدند. هم اکنون آخرین دوره از فینال های جام حذفی به اخرین مسابقه ی آن که در سال ۹۹-۹۸ برگزار گردید، میرسد.

در آغاز تصمیم بر آن بود که این فینال، در ورزشگاه پاریس واقع در شیراز برگزار گردد اما به دلایلی مانند مناسب نبودن چمن آن جا، سرانجام ورزشگاه امام رضا واقع در مشهد، به عنوان میزبان این دوره از فینال، انتخاب شد. رقابت بین دو تیم تراکتور تبریز و استقلال تهران در ۱۳ شهریور سال ۹۹ هجری شمسی، برگزار و با پیروزی تیم تراکتور از تبریز، همراه شد. در پایان تیم استقلال نائب قهرمان و تراکتور با عنوان قهرمان، به این بازی خاتمه دادند. البته لازم به ذکر است که تیم استقلال تهران، عنوان رکوردار ترین تیم راه یافته به فینال جام حذفی را، از آنِ خود کرده است. این تیم ۱۲ بار در فینال جام حذفی حضور پیدا کرده که این امر دلیل روشنی بر رکود دار بودن آن است.

جام حذفی 1400

بررسی شرایط جام حذفی ۱۴۰۰

همان طور که می دانید، رقابت های جام حذفی نماینده اصلی و رسمی ایران، در مسابقات لیگ آسیا است. از این رو هر تیمی که در هر دوره از جام حذفی، قهرمان و پیروز شود، به طور مستقیم به عنوان نماینده ی ایران به رقابت های لیگ آسیا می رسد. به همین علت سازمان فیفا، فدراسیون فوتبال ایران را به برگزاری این رقابت ها، تحت فشار قرار می دهد. به علت همه گیری ویروس کرونا و درگیری کل جهان، برنامه جام حدفی ایران تغییر کرد. و فدراسیون فوتبال به طور قطع اعلام کرد که ادامه ی این رقابت ها به بعد از بهبود شرایط، موکول می شود.

این مطلب را هم بخوانید
برادر داوود هزینه کیست ؟ بیوگرافی هاشم غفاری

اما پس تاکید فیفا بر برگزاری این رقابت، مجبور شدند که ادامه ی مسابقات را به طور فشرده برگزار کنند. همه ی بازیکنان از نظر سلامت تایید شدند و مسابقات برگزار شد. لازم به ذکر است که این دوره از رقابت های جام حذفی فوتبال ایران به دلیل شرایط کرونایی و وضعیت نامناسب، برای رعایت پروتکل های بهداشتی و به خطر نیفتادن سلامت جامعه، بدون تماشگر در ورزشگاه ها برگزار گردید. و علاقه مندان این مسابقات را به صورت آنلاین به تماشا نشستند.

بیشترین قهرمان در جام حذفی از آن کدام تیم می باشد ؟

همان طور که گفته شد، تیم استقلال تهران توانسته ۱۲ بار در فینال های جام حذفی حضور یابد و در این زمینه عنوان رکورد دار ترین حضور تیم ها در فینال را از آن خود کرد. تیم استقلال تهران در جام های حذفی ۷ بار عنوان قهرمانی را کسب کرد و ۵ بار به عنوان نائب قهرمان شناخته شد. می توان به طور قطع اعلام کرد که، تیم استقلال بیشترین قهرمانی را در جام حذفی ایران داراست. پس از آن، تیم پرسپولیس عنوان دومین قهرمان را برای خود به ارمغان آورده است. در یک دوره از مسابقات، تیم های پرسپولیس و استقلال توانستند، تعداد قهرمانی مساوی داشته باشند اما پس از آن با پیروزی دوباره ی تیم استقلال، تساوی برقرار نماند و استقلال به عنوان اولین قهرنان صعود کرد و پرسپولیس به عنوان دومین قهرمان جام حذفی شناخته شد.

بهترین سایت شرط بندی جام حذفی ایران کدام است؟

سه سایت پیشنهادی برای پیش بینی مسابقات جام جذفی ایران وجود دارد. اولین سایت تاینی بت می باشد. تاینی بت بهترین سایت در عرصه پیش بینی ورزشی به حساب می آید. دومین سایت، پابلو بت نام دارد. این وب سایت قبلا توسط علیشمس تبلیغ می شد. سومین سایت هم هات بت دنیا جهانبخت می باشد.

سوالات متداول

اولین جام حذفی در چه سالی و با چه نامی برگزار شد؟

فدراسیون فوتبال ایران برای اولین بار جام حذفی را سال ۱۳۵۵ به انجام رسانید. که این دوره پیش از انقلاب اسلامی بود و به همین دلیل با عنوان جام پهلوی برگزار گردید.

آخرین دوره ی جام حذفی در چه زمانی برگزار شد؟

رقابت های جام حذفی سال ۹۹-۹۸، فعلا به عنوان اخرین دوره ی رقابت ها حساب می شود. که این رقابت، ۳۳اُمین دوره ی جام های حدفی ایران است.

کدام تیم بیشترین قهرمانی را در جام حذفی کسب کرده است؟

بیشترین تعداد قهرمانی به تیم استقلال باز میگردد که ۷ بار عنوان قهرمان و ۵ بار عنوان نائب قهرمان را برای خود به ارمغان آورد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]