امروز می خواهیم به معروف ترین خواننده های هیپ هاپ ایرانی بپردازیم پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

معروف ترین خوانندگان هیپ هاپ ایرانی چه افرادی هستند؟

معروف ترین خوانندگان هیپ هاپ ایرانی چه افرادی هستند؟

در قسمت زیر به معرفی معروف ترین خوانندگان هیپ هاپ فارسی می پردازیم.

هیچکس

سروش لشکری «متولد ۱۹ اردیبهشت ۱۳۶۴» نامه هنری او به نام سروش هیچکس و خوانندهٔ رپ پارسی و از پیشگامان رپ خیابانی در ایران اسـت و با آلبوم جنگل آسفالت وی معروف شد وهم چنین وی را با لقب پدر رپ پارسی هم می شناسند سروش لشکری  متولد ۱۹ اردیبهشت ۱۳۶۴ در تهران زاده شده است.

حصین

حصین

حصین نام اصلی آن بنام حسین رحمتی و نام سابق هنری آن حصین ابلیس متولد «۱۲ مرداد ۱۳۶۶ در  تهران زاده شده است» از رپر های شناخته شده رپ پارسی می باشد و فعالیت خود را از سال ۱۳۸۱ شروع کرده و هم‌ اکنون تحت لیبل کاغذ رکورد بـه فعالیت هنری خود ادامه می دهد. حُصین در نوجوانی، با گروه ۰۵۱ و موزیک تـو زنده میمونی کـه برای توپاک خوانده شد کار خودرا آغاز کرد.

شایع

محمدرضا زاده ۱۲ مرداد ۱۳۷۲ مشهور بـه شایع خواننده رپ پارسی کـه درسال ۱۳۸۹ کار خود را آغاز کرد وی در شاه عبدالعظیم متولد شد و پس از چندی با خانواده بـه تهران مهاجرت کرد.

سهراب ام جی

سهراب ام جی

سهراب ام جی متولد ۱۰/۱۱/۱۳۶۵ یکی از اعضای اصلی گروه زدبازی بعد از سامان و مهراد اسـت کـه سبک گنگ و دیس لاو کار می‌کند.  و تنها کسی اسـت کـه در گروه زد بازی برای نخستین بار از سبک دیس لاو استفاده کرده اسـت. او یکی از شوخ ترین اعضای گروه زد بازی اسـت.

صادق

صادق واحدی «متولد کرج، ۷ اردیبهشت ۱۳۶۹» با نام هنری صادق خواننده رپ پارسی اسـت. صادق اولین آهنگش را همراه با حصین خواند کـه جفت کفش نام داشت چندی بعد نیز نخستین آلبوم رسمی خود با نام «صبح بخیر ایران» را منتشر کرد کـه دراین آلبوم موزیک‌ های «جفت کفش» و «سنگین» بـه محبوبیت زیادی دست پیدا کرد. تک موزیک «اعتراف» و «تکرار» بـه همراهی علی اوج از بهترین آهنگ های او است.

عرفان

 عرفان

عرفان رسولی‌ یا همان عرفان پایدار «متولد ۱۲ مرداد ۱۳۶۲ اصفهان» خواننده موسیقی رپ و تهیه‌ کننده موسیقی ایرانی اسـت. وی فعالیت موسیقی خود را با ترانه شستشو شروع کرد ودر سال ۱۳۸۶ نخستین آلبوم موسیقی خود در رپ پارسی را به نام از خانه تا گور منتشر کرد پس از این آلبوم و دو آلبوم دیگر بنام همیشگی درسال ۱۳۸۹ و خداحافظی را در سال ۱۳۹۴ منتشر کرده‌ اسـت.

 بهرام

بهرام نورایی، متولد پنجم اردیبهشت ماه هزار و سیصد شصت و هفت در تهران اسـت. از سال ۱۳۸۰ با موسیقی هیپ هاپ آشنا شد و در ۱۳۸۱ فعالیت خود را در زمینه موسیقی رپ پارسی آغاز نمود. بـه مدت چهار سال بـه صورت غیر حرفه ای تک موزیک های تولید کرد کـه عده ای از آن ها در ۱۳۸۵ بـه صورت غیررسمی منتشر شدند.

رضا پیشگام

رضا پیشرو

محمدرضا ناصری آزاد «متولد ۱۲ بهمن ۱۳۶۶ در تهران» ملقب بـه رضا پیشرو خواننده، آهنگساز، تهیه‌ کننده و ترانه سرای رپ پارسی اسـت. وی فعالیت غیر رسمی خودش را درسال ۷۷ و با لقب رضا آغاز کرد. آشنایی او با لیبل ۰۲۱ ودر سال ۸۴ باعث تحول بزرگ در سبک کاری رضا شد.

این مطلب را هم بخوانید
بیوگرافی شایان رگ دوست صمیمی هیپ هاپولوژیست

یاس

یاسر بختیاری با نام هنری یاس، زاده ۳۰ خرداد ۱۳۶۱ در مسجدسلیمان زاده شد خواننده رپ پارسی اسـت. او از چهره‌ های برجسته موسیقی رپ پارسی بـه‌ شمار می رود.

 مهراد هیدن

مهراد مستوفی راد مشهور بـه مهراد هیدن متولد ۱۳۶۳ در تهران خواننده و موزیک ساز ایرانی می باشد کـه در سبک رپ و راک و هیپ هاپ در گروه زدبازی و پروژه بزرگ «آلبوم» فعالیت کرده اسـت. او متولد ۲۴ آذر ماه ۱۳۶۳ در تهران می باشد. مهراد در زمینه آهنگسازی و نوشتن تکست رپ فعالیت دارد.

دانلود بهترین آهنگ های هیپ هاپ ایرانی

دانلود بهترین آهنگ های هیپ هاپ ایرانی

برای دانلود آهنگ هیپ هاپ ایرانی برای ماشین، آهنگ هیپ هاپ ایرانی شاد، هیپ هاپ ایرانی جدید، ریمیکس هیپ هاپ ایرانی به سایت های معتبر مراجعه کنید.

عکس خوانندگان هیپ هاپ ایرانی را در کجا مشاهده کنیم؟

برای مشاهده عکس های خواننده های هیپ هاپ میتوانید به پیج اینستاگرامی آن ها که آدرس آن را قرار داده ایم مراجعه کنید.

پر طرفدار ترین آهنگ های هیپ هاپ ایرانی کدامند؟

در قسمت زیر به معروف ترین آهنگ های هیپ هاپ فارسی اشاره شده است.

 • نام آهنگ: سفارشی از یاس
 • نام آهنگ: دیدگاه از حصیم و اپیکور
 • نام آهنگ: بیا حالم خوب کن ازعرفان و پوبون
 • نام آهنگ: گرگ۲ از سهراب ام جی
 • نام آهنگ: ۱۲به بعد از حصین
 • نام آهنگ: میام بالاسرت از لیتو
 • نام آهنگ: تهرون از داریوش
 • نام آهنگ: نسسیم از سهاب ام جی
 • نام آهنگ: پیر میشیم از بامداد
 • نام آهنگ: زیرو از بیگرز
پیج اینستاگرام خوانندگان هیپ هاپ ایرانی چیست؟

پیج اینستاگرام خوانندگان هیپ هاپ ایرانی چیست؟

برای این کار تنها کافیست تا نام این خوانندگان را در اینستا جستجو کرده تا پیج آن ها برای شما به نمایش در بی آید.

هیپ هاپ ایرانی از چه سالی رایج شد؟

شناخته شدن موسیقی رپ فارسی در کشور ایران به سال های پایانی دهه ۷۰ شمسی باز می گردد. در آن سال ها، چهره هایی نظیر حسین رحمتی، سروش لشکری، یاسر بختیاری و … به عنوان رپر های ایرانی شناخته شدند. سبک خوانش این موسیقی، با دیگر سبک های ایرانی تفاوت عمده ای دارد. به همین دلیل در آن سال ها چندان مورد استقبال واقع نشد. اما سبک دکلمه مانند با خوانش سریع و بیت های منحصر به فرد، بالاخره توانست علاقه مندانی را به سوی خود جذب کند.

تفاوت هیپ هاپ ایرانی با رپ چیست؟

تفاوت هیپ هاپ ایرانی با رپ چیست؟

 در خیلی از موارد به صورت اشتباه به جای یکدیگر به کار برده می شوند و در واقع استفاده از این دو واژه ها به جای اینکه در مورد فرهنگ و سبک موسیقی باشد، بیشتر به بحث زبان شناسی ارتباط دارد. در حقیقت می توان اینگونه گفت که با تکامل یافتن صنعت موسیقی واژه های رپ وهیپ هاپ بیشتر به مترادف یکدیگر تبدیل شده اند.

با تمام تفاسیری که بیان شد خیلی از افراد فعال در حوزه موسیقی هرگز دو مفهوم رپ و هیپ هاپ را یکی نمی دانند و بین آن ها تفاوت هایی را قائل شده اند.  

ساختار آهنگ های هیپ هاپ ایرانی چگونه است؟

بیت (نه ضرورتاً از طریق رپ) در هیپ هاپ تقریباً همیشه به صورت کسر ۴/۴ است. هیپ هاپ در کانون آهنگین خود می‌ چرخد: به جای شمارش «مستقیم» ۴/۴ موسیقی پاپ؛ هیپ هاپ بر اساس احساس پیش‌ بینی شده تقریباً شبیه تأکید «چرخش» در کوبه جاز است. همانند تأکید تریوله در چرخش، آهنگ هیپ هاپ ظریف بوده، و به ندرت به صورت موجود نوشته شده‌است (مبنای ۴/۴: نوازنده طبل اجرای هیپ هاپ را بر عهده دارد) و اغلب به صورت «تأخیری» یا معوق نواخته می‌ شود.

این روش بیشتر در موسیقی سول، دیسکو و موسیقی فانک، که در آن بیت‌ ها و موسیقی آهنگین در طول قطعات تکرار می‌شد ابداع شد. در دهه‌ های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، جیمز براون به صورت رؤسای تشریفات امروز صحبت می‌ کرد، آواز می‌خواند و فریاد می‌کشید. این روش موسیقی پایگاه کامل را برای رؤسای تشریفات برای قافیه سرایی فراهم می‌ آورد.

آلات موسیقی هیپ هاپ ایرانی کدامند؟

آلات موسیقی هیپ هاپ ایرانی کدامند؟

ساز هیپ هاپ چه از نظر سیستم صوتی و چه از نظر ضبط و چه از نظر آهنگسازان و سازهای مورد استفاده آنان برگرفته از دیسکو، فانک، و ریتم و بلوز است. استفاده دی جی‌ های دیسکو و باشگاه از میکس از نیاز به استمرار موسیقی و در نتیجه انتقال آرام در بین قطعات ناشی می‌ شد. بنابر مقایسه، هیپ هاپ کول دی جی هرک، جدا کردن و بسط تنها برییک تکنوازی کوبه‌ ای میان پرده از طریق ترکیب دو نسخه از یک قطعه‌است. این امر، به گفته آفریکا بامباتا «بخش خاص قطعه‌ است که همه منتظر آن هستند، آن‌ ها آماده‌ اند به هیجان بیایند.» (توپ، ۱۹۹۱) جیمز براون، باب جیمز و پارلیامنتدر میان بسیاری دیگر مدت‌ ها منبع محبوبی برای بریک بودند. می‌ توان قطعات ساز را نیز اغلب به این قطعات افزود.

این مطلب را هم بخوانید
اسامی رپرهای نسل دوم به همراه بررسی درآمد آن ها از مارکت رپ فارسی

اثرات اجتماعی هیپ هاپ ایرانی چیست؟

موسیقی هیپ هاپ قسمتی از یک نهضت فرهنگی به نام هیپ هاپ است که شامل عناصری مانند رقص رقص هیپ هاپ ایرانی دخترانه برک و هنر دیوارنویسی به همراه فهرست مرتبطی از زبان عامیانه در موسیقی هیپ هاپ، مدهای هیپ هاپ و دیگر عناصر است. محبوبیت موسیقی به محبوبیت فرهنگ هیپ هاپ در ایالات متحده و دیگر کشور ها کمک کرد.

اواخر دهه ۱۹۹۰ شاهد افزایش محبوبیت سبک زندگی «bling bling» در موسیقی بود که بر روی نماد هایی همچون ثروت و مقام مثل پول، جواهرات، اتوموبیل و لباس تکیه داشت. با اینکه نماد ثروت از زمان زایش موسیقی هیپ هاپ به‌ وجود آمده بود، فرهنگ جدید و قوی تر «bling bling» ریشه در کار های بسیار موفق اواسط تا اواخر دهه ۹۰ (مخصوصاً کارهای ویدئویی) پاف ددی، Bad Boy Records و همچنین کارNo Limit Records توسط مستر پی داشت.

هیپ هاپ ایرانی به چند دسته تقسیم می شود؟

هیپ هاپ ایرانی به چند دسته تقسیم می شود؟

(به انگلیسی: hip-hop music) همچنین شناخته شده به عنوان موسیقی رپ، یکی از زیر سبک‌ های موسیقی است که به‌ طور هم زمان با فرهنگ هیپ‌هاپ رشد کرده‌ است. این نوع موسیقی، از دو بخش اصلی تشکیل شده‌است: رپ (MC) (میکس‌ صدا و اسکرچ چهاربخش خرده‌ فرهنگ هیپ هاپ، یک نهضت فرهنگی در سال ۲۰۰۶، موسیقی رپ پس از موسیقی کلاسیک دومین موسیقی محبوب در ایالات متحده آمریکا بود).

موسیقی هیپ هاپ، عموماً از یک یا چند خواننده رپ که داستان‌ هایی شبیه زندگی‌ نامه تعریف می‌ کنند تشکیل شده‌ است، این داستان‌ ها اغلب مربوط به یک همتای خیالی و به صورت اشعار بسیار ریتمیک پر از تکنیک‌ هایی همچون همگونی مصوت‌ ها، تجانس آوایی و قافیه است. خواننده رپ با یک قطعه‌ سازی که اغلب از آن تحت عنوان «بیت» یاد نواخته شده، و توسط یک تهیه‌ کننده، یا یک یا چند نوازنده خلق می شود.

پیشینه هیپ هاپ مربوط به چه زمانی است؟

موسیقی هیپ هاپ، عموماً از یک یا چند خواننده رپ که داستان‌ های یک شبه خود زندگی‌ نامه تعریف می‌ کنند تشکیل شده‌ است، این داستان‌ ها اغلب مربوط به یک همتای خیالی و به صورت اشعار بسیار ریتمیک پر از تکنیک‌ هایی همچون همگونی مصوت ها، تجانس آوایی، و قافیه است. خواننده رپ با یک قطعه‌سازی که اغلب از آن تحت عنوان «بیت» یاد می‌شود همراهی می‌شود، این ساز توسط یک دی جی نواخته شده و توسط یک تهیه کننده، یا یک یا چند نوازنده خلق شده‌ است. اغلب بیت با استفاده از یک ترکیب از وقفه کوبه ای از یک آواز دیگر، که معمولاً یک ترانه فانک یا موسیقی سول است ساخته می‌شود. علاوه بر طبل دیگر صدا ها نیز اغلب به صورت ترکیبی، الکترونیکی یا اجرایی هستند. گاهی اوقات یک بخش می‌ تواند سازی، نشانه مهارت دی جی یا سازنده باشد.

سوالات متداول

 1. هیپ هاپ از چند بخش تشکیل شده است؟

  از دو بخش میکس‌ صدا و اسکرچ چهاربخش خرده‌ فرهنگ هیپ هاپ، یک نهضت فرهنگی.

 2. رپ پارسی در چه دهه ای شکل گرفت؟

  رپ فارسی در دهه ۷۰ شمسی شکل گرفته است.

 3. در دهه ۷۰ شمسی زمان شکل گیری رپ فارسی چه چهره هایی شناخته شدند؟

  چهره هایی نظیر حسین رحمتی، سروش لشکری، یاسر بختیاری و … به عنوان رپر های ایرانی شناخته شدند.

 4. نام مستعار حصین چیست و چه تاریخی زاده شده است؟

  حسین رحمتی  ۱۲ مرداد ۱۳۶۶ در  تهران زاده شده است.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :