قصد داریم در پیرو الزامات برای شرط نبدی بسکتبال nba نگاهی به یکی از اسطوره های سالیان  دور لیگ را به شما معرفی کنیم، کریم عبدالجبار که اکنون ۷۳ سال دارد نامی است که اگر از طرفداران بسکتبال باشید حتما نام او را شنیده اید و کسی که ۶ بار رکورد ارزشمند ترین بازیکن NBA را دریافت کرده است. او همچنین در سال ۱۹۹۶ به عنوان یکی از ۵۰ بازیکن برتر تمام تاریخ NBA انتخاب شد، عنوانی که تمامی بازیکنان آرزو دارند آن را دریافت کنند و در تاریخ NBA ماندگار شوند.

نام اصلی کریم عبدالجبار

نام اصلی کریم عبدالجبار

جالب است بدانید نام اصلی کریم عبدالجباردر ویکی پدیا، آلکیندور است، وی پس از کسب اولین قهرمانی در NBA در سال ۱۹۷۱ نام مسلمانی کریم عبدالجبار را برای خود انتخاب کرد. او پس از بازنشستگی در سن ۴۳ سالگی نتایج و رکورد های شخصی قابل ملاحضه از خود بر جای گذاشت مانند امتیازات کسب شده (۳۸۳۸۷)، بازی های انجام شده (۱۵۶۰)، دقیقه بازی (۵۷۴۴۶)، گل ها(۱۵۸۳۷) ،  توپ های بلاک کرده (۳۱۸۹) ، ریباند (۹۳۹۴) ، پیروزی ها(۱۰۷۴) و خطا در پرتاب(۴۶۵۷ ضربه) که در نوع خود بی نظیر می باشد.

کریم عبدالجبار شاگرد بروسلی

شاید کمی عجیب به نظر برسد که یک بسکتبالیست حرفه ای چگونه و چرا باید شاگرد اسطوره هنرهای رزمی یعنی بروسلی باشد و چه کمکی می تواند به او برساند از این رو قصد داریم داستان آشنایی وی با بروسلی را برای شما بازگو کنیم. همانطور که ممکن است شنیده باشید بروسلی بر اثر یک حادثه در سال ۱۹۷۳ در گذشت، در آن زمان کریم عبدالجبار بازیکن میلواکی باکس در لیک NBA بود آن آشنایی آنها به واسطه حرفه ای که در آن مقطع داشتند نبود و آشنایی او با بروسلی به قبل از شروع لیگ حرفه ای بسکتبال بر می گردد.

به واسطه همین دوستی دیرینه کریم عبدالجبار از شخصیت لی که در فیلم روزی روزگاری ساخته کویینتین تارانتینو که در سال ۲۰۱۹ اکران شد ابراز نا امیدی کرد و عنوان داشت با توجه از شناختی که من از بروسلی دارم بازگو کردن شخصیت او در این فیلم به درستی صورت نگرفته است، او در مورد رابطه خودش و بروسلی عنوان شاگرد و استاد را به کار می برد که خود بیانگر احترامی است بین آنها وجود داشته است. در سال ۱۹۷۱ تیم میلواکی را به سوی قهرمانی هدایت کرد و درست در همان زمان موفقیت و شهرت جهانی نیز در هالیوود رقم خورد.

کریم عبدالجبار شاگرد بروسلی

اینستاگرام کریم عبدالجبار

هر کسی در زمان بازنشستگی به دنبال فعالیت های می رود که بتواند نظرات خود را در رابطه با فعالیت هایی که داشته یا دارد به طرفداران و مخاطبین خود به اشتراک بگذارد، کریم عبدالجبار از این قاعده نیز مثتثنی نیست او از طریق کانال اینستاگرامی خود با مخاطبین خود در ارتباط است و فعالیت های خود در حوزه های مختلف را با آن ها به اشتراک می گذارد. حساب اینستاگرام او مملو از بحث هایی پیرامون رشته تخصصی خودش یعنی بسکتبال، فیلم و سینما، و فعالیت های اجتماعی است که او و همراهانش در این عرصه انجام می دهند و با مخاطبین خود آنها را به اشتراک می گذارد.

بازی مرگ کریم عبدالجبار

 بازی مرگ کریم عبدالجبار

بازی مرگ یک فیلم نبرد کامل و رزمی به سبک مبارزات هنگ کنگی، که در سال ۱۹۷۲ فیلمبرداری آن آغاز شد، فیلمی که در آن بروسلی به عنوان اخرین کار سینمایی خود که نویسندگی، کارگردانی و بازیگری در آن را خود نیز بر عهده داشت و بروسلی در حین ساخت همین فیلم دچار حادثه شد و درگذشت. قبل درگذشت وی در روند تولید فیلم بیش از ۱۰۰ دقیقه فیلم ضبط شد که بعد از وقوع حادثه در بایگانی ذخیره شد و بعد از قسمت هایی از آن در بخش های مختلف استفاده شد.

این مطلب را هم بخوانید
سن بیل راسل چقدر می باشد؟ بررسی بیوگرافی بیل راسل بسکتبالیست

 در این فیلم بروسلی نقش یک استاد هنر های رزمی می باشد که در روند شروع فیلم او رفته رفته مجبور به درگیری با باند های مافیایی هنگ کنگ می شود که کریم عبدالجبار نیز عضوی از این باند های مافیایی است که وظیفه محافظت از رییس مافیا را بر عهده دارد و در حقیقت جرقه دوستی آنها از فیلم بازی مرگ که خود بروسلی کارگردانی آن را برعهده داشت رقم خورد چرا که عبدالجبار در آن فیلم نقش خلافکار را بازی می کرد، اما شاید یکی از تلخ ترین خاطرات او باشد.

 زیرا همانطور که گفته شد در حین تولید فیلم بازی مرگ که خود بروسلی کارگردانی آن را برعهده داشت پیش نهاد بازی در فیلم اژدها وارد می شود به او بروسلی داده شد و او نیز بازی در این فیلم را قبول کرد اما در همان فیلم قبل از اکران در اثر حادثه ای بروسلی کشته شد و شاید این حادثه نه تنها برای کریم عبدالجبار که برای تمام دوستان او و دوستداران سینما حادثه ای تلخ بود.

مبارزه بروسلی با کریم عبدالجبار

مبارزه بروسلی با کریم عبدالجبار

مبارزه بروسلی با کریم عبدالجبار در جایی اتفاق می افتد که بروسلی با شکست دادن محافظان دیگر می خواهد اقدام به کشتن رییس مافیا بکند ولی در اخرین لحظه با کریم عبدالجبار به عنوان محافظ ارشد برخورد می کند ولی با اینکه او بسیار مهارت داشت ولی از پس او سختی برآمد و او را نیز شکست داد و توانست با کشتن رییس بزرگ مافیا شرارت را در هنگ کنگ از بین ببرد و دوباره ارامش را به این شهر برگرداند.

کریم عبدالجبار در مورد مبارزه با بروسلی خاطره ای دارد که جالب است بدانید، او در یکی از مصاحبه های خود تعریف کرد من چندین بار برای گشت و گذار در هنگ کنک با بروسلی همراه بودم ولی در کمال تعجب می دیدم افرادی نادان بروسلی را در خیابان به مبارزه دعوت می کنند اما او همیشه مودبانه این موضوع را رد می کرد. بروسلی یک قانون کلی برای خود و شاگردانش وضع کرده بود و آن قانون چه در باشگاه، چه خارج باشگاه مستلزم اجرا بود و همه را مجبور به اجرا آن کرده بود و آن قانون این بود که هرگز در هیچ جایی دعوا نکنید مگر اینکه راه دیگری نباشد.

کریم عبد الجبار در خاطرات خود می گوید من از نزدیک شاهد مهارت و تکنیک فوق العاده بروسلی بوده ام و می توانم ادعا کنم کسی در جهان به مهارت نرسیده ولی با این سطح مهارت هیچ گاه ندید بروسلی بخواهد در جایی خود را برای دیگران اثبات کند زیرا همیشه این جمله را بر زبان می آورد که مبارزه واقعی روی تشک نیست بلکه درون انسان جاییست که مبارزه وافعی در آنجا صورت می گیرد و من هم این جمله را از او به یادگار دارم و همیشه در زندگی به کار می برم و این تنها یکی از درس هایی است که از بروسلی آموخته ام.

فیلم های کریم عبدالجبار

فیلم های عبدالجبار

کریم عبد الجبار در فیلم های زیادی ایفای نقش کرده است و همچنین در شبکه های مجازی به نقد و بررسی فیلم های دیگران نیز می پردازد و از این رو او را به عنوان منتقد سینما نیز معرفی کرد درکل اگر بخواهیم تحلیلی از شخصیت وی داشته باشیم می توان او را ورزشکار، بازیگر، منتقد، فعال اجتماعی معرفی کرد و البته در تمام زمینه ها به قدری حرفه ای عمل کرده که نمی توان نقدی بر او وارد کرد.

این مطلب را هم بخوانید
بهترین کارت ها برای شروع پوکر اوماها و هولدم چه کارت هایی هستند؟

سوالات متداول

 1. کریم عبدالجبار چگونه با بروسلی آشنا شد؟

  کریم عبدالجبار به واسطه فیزیکی داشت از او برای ایفای نقش در فیلم بازی مرگ که خود بروسلی کارگردانی، نویسندگی و همچنین نقش اصلی آن را بر عهده داشت دعوت به عمل آمد و شروع دوستی بین آنها شد. البته او دوستی خود با بروسلی را بسیار شیرین و همچنین بسیار تلخ می داند چرا که مدتی بعد از آشنایی آنها بروسلی به واسطه حادثه ای که در ادامه بیان می کنیم او درگذشت.

 2. کریم عبدالجبار رابطه خود و بروسلی را چگونه توصیف می کرد؟

  او به واسطه رفتاری که از بروسلی مشاهده کرده بود رابطه بین خود و او را با عنوان استاد و شاگرد بیان می کرد و خود را شاگرد بروسلی می دانست. او بروسلی را انسانی متواضع در رفتار با دوستان خود و همچنین طرفداران خود می دانست و اظهار می کرد افکار بروسلی در تمام ابعاد زندگی را می توان سر لوحه قرار داد زیرا او چیزی را یافته بود که می توانست هر انسان دیگری زا تحت تاثیر قرار دهد.

 3. قانونی که بروسلی برای خود و شاگردانش وضع کرده بود و همه را در بیرون و داخل باشگاه ملزم به رعایت آن کرده بود چه بود؟

  به گفته کریم عبدالجبار بروسلی علیرغم مهارت و توانایی که داشت هیچگاه از آن برای نزاع و اثبات خود استفاده نکرد ودلیل آن همین قانونی است که بروسلی آن را تعریف کرده بود، بروسلی می گفت هیچگاه و در هیچ مکانی از مهارت خود برای دعوا استفاده نکنید مگر اینکه راه دیگری نباشد.

 4. بروسلی چگونه درگذشت؟

  در حین تولید فیلم بازی مرگ، از طرف عوامل فیلم اژدها وارد می شود پیشنهاد بازی و ایفای نقش به عنوان نقش اول به او داده شد و با توجه به توانایی بروسلی در مدیریت برنامه هایش او این نقش را پذیرفت اما یکی از تلخ ترین اتفاقات تاریخ هالیوود در حین تولید این فیلم رقم خورد و در یکی از سکانس ها حادثه رخ داد و بروسلی کشته شد و همه را در بهت و حیرت قرار داد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]