بازی مونوپولی از سال ها پیش برای خود طرفدارانی در سراسر دنیا داشته است و همچنان به عنوان یک بازی فکری محبوب شناخته می شود. این بازی که عمر خیلی طولانی ای ندارد، ریشه آن به حدودا صد سال پیش در کشور آمریکا برمی گردد، که در ادامه به توضیح بیشتر آن می پردازیم. اما شاید تا به حال با این بازی محبوب و فکری آشنا نشده باشید و دوست دارید به انجام آن بپردازید. از همین رو ما امروز به توضیح بازی مونوپولی و تاریخچه آن می پردازیم و این بازی دوست داشتنی را مورد بررسی قرار می دهیم. پس اگر به بازی های فکری جذابی مانند مونوپولی علاقه مند هستید با ما همراه باشید.

بازی مونوپولی چیست؟

بازی مونوپولی چیست؟

پیش از فراگیری شبکه های اجتماعی، بازی های فکریه دسته جمعی نقش مهمی در گرم کردن جمع های دوستانه و خانوادگی داشتند. این سری بازی ها علاوه بر ایجاد صمیمیت و دوستی، موارد دیگری مانند بالا بردن ضریب هوشی، تمرکز و توان فکری را به ارمغان می آوردند. یکی از محبوب ترین بازی های فکری در سراسر جهان، بازی مونوپولی (monopoly) می باشد. این بازی مانند باقی بازی های فکری نیازمند مهارت های خاص خود می باشد، مهارت هایی مانند سرمایه‌گذاری، ریسک پذیری و یا قدرت مذاکره.

بازی محبوب مونوپولی که با نام های روپولی و ایرپولی هم شناخته می شود، همان طور که گفته شد یک بازی چند نفره می باشد. بازی منوپولی جزو دسته بازی های تخته ای محسوب می شود و از تخته، تاس و مهره و کارت های مخصوص خود تشکیل شده است. در این بازی معمولا اقداماتی مانند سرمایه گذاری از نوع خرید خانه و اجاره کردن املاک انجام می شود. اما هدف بازی منوپولی چیست؟ واژه مونوپولی از دو بخش مونو (mono) به معنی تنها و پولی (poly) به معنی فروش تشکیل شده است. همان طور که از اسم بازی مشخص است، این بازی در ارتبط با انحصار طلبی و سرمایه گذاری می باشد. اگر بخواهیم به طور ساده تر بگوییم، هدف این بازی جذاب در این است که هر بازیکن با استفاده از سرمایه گذاری مناسب، حریفان خود را به سمت ورشکستگی سوق بدهند و پیروز میدان شوند.

بازی محبوب مونوپولی در حدود یک قرن پیش توسط یک خانوم آمریکایی اختراع شد و پس از مدتی این بازی توسط شرکت برادران پارکر و شرکت هزبرو آمریکا به صورت بسته‌بندی منتشر شد. این بازی به میزانی داری محبوبیت بود که از سال ۱۹۳۵ میلادی تا به امروز بیش از ۷۵۰ میلیون نفر به انجام آن پرداخته اند.

تاریخچه مونوپولی اصل چیست؟

تاریخچه مونوپولی اصل چیست؟

تاریخچه بازی منوپولی به سال ۱۹۰۳ میلادی برمی‌گردد. این بازی توسط یک زن آمریکایی به نام الیزابت مگی ابداع شد. در ابتدا این بازی به عنوان یک ابزار آموزشی برای نشان دادن چهره‌های منفی انحصار زمین و به نوعی اعتراض به زمین خواری بود. الیزابت مگی در سال ۱۹۰۴ منوپولی را ثبت اختراع کرد و در سال ۱۹۰۶ این بازی منتشر شد.

می‌توان از بازی مونوپولی به عنوان نشان‌‎دهنده دیدگاه‌های سیاسی الیزابت مگی نام برد، زیرا مگی باور داشت که مشکلات قرن جدید بسیار فراوان است. مشکلاتی از قبیل نابرابری در درآمد و انحصارگری. از همین رو بازی منوپولی را بیان دیدگاه خود و کاهش مشکلات اجتماعی اختراع کرد.

مدل اولیه بازی مونوپولی الیزابت مگی که (Landlord’s Game) نام داشت دارای قوانین و نحوه اجرا متفاوتی بود. نسخه اولیه آن دو روش متفاوت برای انجام بازی داشت. یکی از این روش ها به صورتی بودند، اگر ثروتی ایجاد می شد تمامی بازیکنان پاداش دریافت می‌کردند و روش دیگر آن این بود که اگر ایجاد انحصار اتفاق می‌افتاد بازیکنان در مقابل همدیگر قرار می‌گرفتند.

این مطلب را هم بخوانید
mma چیست ؟ چگونه می توان در رشته ام ام ای شرکت کرد ؟

اما بازی مونوپولی تنها بازی الیزابت مگی نبود و چنیدن بازی رومیزی دیگر هم بر اساس ایده‌های او اختراع شد و در سال‌های ۱۳۰۶ تا دهه ۱۹۳۰ به میزان گسترده‌ای مورد استقبال قرار گرفتند. آن سری بازی‌ها هم در ارتباط با خرید املاک برای توسعه و فروش آن‌ها بود.

در طرف دیگری چارلز تاد در شبی همراه با همسرش چارلز دارو به بازی The Landlord’s Game پرداختند. اما دارو تا آن زمان این بازی را انجام نداده بود، این بازی برایش جذاب به نظر می‌آمد. او پس از آن شب، از بازی الیزابت مگی استفاده کرد و بازی خودش را با نام Monopoly منتشر کرد. دارو از این بازی میلیون‌ها دلار درآمد کسب کرد، در صورتی که درآمد الیزابت مگی از اختراع این بازی فقط ۵۰۰ دلار بود.

توضیح بازی مونوپولی

همان طور که در قبل هم گفته شد، بازی منوپولی یک بازی جمعی می باشد که تعدادی بین ۲ الی ۸ نفر هم زمان می توانند به این بازی مشغول شوند و از وقت گذرانی در کنار هم دیگر لذت ببرند. مونوپولی مانند هر بازی دیگری دارای ابزار خاص خود می باشد و در صورت نبود این ابزار انجام این بازی امکان پذیر نمی باشد. ابزارهایی که در این بازی از آن استفاده می کنیم عبارت اند از:

 • یک تخته بازی
 • دو عدد تاس
 • یک مهره برای هر بازیکن
 • ۳۲ خانه (مهره سبز)
 • ۱۲ هتل (مهره قرمز)
 • ۱۶ کارت شانس (Chance Card)
 • ۱۶ کارت خزانه عمومی (Community Chest)
 • ۲۸ سند مالکیت برای هر ملک (Title Deed)
 • اسکناس در مقدار های متفاوت
قوانین بازی مونوپولی به چه شکل است؟

قوانین بازی مونوپولی به چه شکل است؟

بازی مونوپولی مانند باقی بازی های فکری دارای سبک و نحوه بازی خاص خود می باشد. درسته که مونوپولی به ظاهر آسان می آید، اما نیازمند تفکر فراوان و انتخاب بهترین گزینه ممکن می باشد. از همین رو ما در این بخش برای افرادی که به این بازی فکری علاقه دارند، نحوه بازی مونوپولی را به صورت کلی توضیح می دهیم، پس با ما همراه باشید. روش استاندارد بازی منوپولی به صورت زیر می باشد:

 • در ابتدا هر بازی، هر بازیکن یک مهره برای خود انتخاب می کنند و آن را در خانه ای با نام «Go» قرار می دهد.
 • در بخش بعدی فردی به نام بانکدار به هر بازیکن ۱۵۰۰ دلار پول می دهد. البته این ۱۵۰۰ دلار تشکیل شده از ۲ اسکناس ۵۰۰ دلاری؛ ۱۰۰ دلاری و ۵۰ دلاری، ۶ اسکناس ۲۰ دلاری، ۵ اسکناس ۱۰ دلاری، ۵ دلاری و ۱ دلاری می باشد.
 • منوپولی نیز مانند تمامی بازی های فکری قوانین و نحوه بازی خاص خود را داشته که روش بازی استاندارد آن به صورت زیر می باشد.
 • یک بازیکن را به عنوان بانکدار مونوپولی انتخاب می شود. بازیکن بانکدار باید تمام دارایی های خود را از دارایی های بانک جدا کند. همچنین در ادامه بانک تمام پول باقی مانده، کلیه املاک و ساختمان ها را تا زمان خریداری کنترل می کند.
 • در بازی مونوپولی، بانک هرگز ورشکسته نمی شود. در صورتی که پول های بانک تمام شد، بانکدار می تواند به اندازه مورد نیاز با نوشتن روی کاغذ معمولی پول صادر کند. همچنین می تواند به مقدار مدنظر خود از هر بازیکنی که انتخاب می کند پول بگیرد.

همان طور که در بخش های قبل گفته شد هدف بازی مونوپولی این است که یک بازیکن با استفاده از خرید و فروش دارایی های خود به ثروتمندترین بازیکن تبدیل شود و باقی بازیکنان را به ورشکستگی برساند.

این مطلب را هم بخوانید
تله در پوکر چیست؟ بهترین زمان برای استفاده از استراتژی

بازی مونوپولی آنلاین

شاید برایتان جالب باشد که بازی مونوپولی دارای نسخه آنلاین هم نیز می باشد. اما شاید با خود بگویید چه نیازی به انجام مونوپولی به صورت آنلاین داریم؟ برای فهمیدن آن با ما همراه باشید. بازی مونوپولی کی بازی جمعی می باشد و ممکن است همیشه افرادی در اطراف شما برای بازی کردن با شما نباشند، از همین رو می توان با دانلود بازی مونوپولی آنلاین به صورت گروهی با دیگر افراد در سراسر کشور به بازی کردن بپردازید. اما این تنها یک مورد از مزیت های نسخه انلاین مونوپولی می باشد.

بازی مونوپولی برای گوشی های تلفن علاوه بر نسخه انلاین داره نسخه افلاین و چند نفره می باشد. نسخه افلاین چند نفره مونوپولی برای شرایطی که ابزار بازی مونوپولی فراهم نیست، بسیار کاربردی است و می توانید با جمعی از دوستان خود از پرداختن به این بازی هیجان انگیز لذت ببرید. همچنین نسخه افلاین و تک نفره آن برای وقت هایی است که تنها هستید و حتی دسترسی به اینترنت هم ندارید. به همین دلایل شما می توانید از طریق کافه بازار یا گوگل پلی، بدون پرداخت هیچ هزینه ای بازی مونوپولی را دانلود کنید و مشغول به بازی کردن با آن شوید.

بازی مونوپولی به صورت آنلاین یا آفلاین برای پلتفرم های ویندوز، اندروید، ای او اس و .. موجود می باشد و شما می توانید با دانلود مونوپولی پلاس برای اندروید سرگرم این بازی جذاب و لذت بخش بشوید. سایت هایی نظیر سایت هات بت و سایت تاینی بت قصد دارند به زودی این بازی را در قسمت بازی های کازینویی ارائه کنند.

بازی مونوپولی با کارت خوان چه تفاوت هایی دارد؟

بازی مونوپولی با کارت خوان چه تفاوت هایی دارد؟

مونوپولی با کارت خوان مدل دیگری از بازی مونوپولی می باشد که با گرداننده دایره ای به نام کارت خوان صورت می گیرد. این مدل از منوپولی با باقی منوپولی ها از قاعده های یکسانی برخوردار می باشد و تنها دارای ساختار و ظاهری متفاوت می باشد. این مدل از مونوپولی هم در فروشگاه ها و مراکز خرید موجود می باشد و شما می توانید پس از خرید آن، به مونوپولی با کارت خوان بپردازید.

خرید بازی مونوپولی

بسیاری از افراد علاقه ای به انجام بازی در به صورت دیجیتال ندارد، دوست دارند آن شور و هیجان بازی را به صورت زنده حس کنند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید می توانید با مراجعه به فروشگاه های شهر به خرید مونوپولی بپردازید و از این بازی جذاب لذت ببرید. پیش ار خرید این بازی باید بدانید که ویکی پدیا منوپولی را جذاب ترین بازی فکری در ۱۰ سال خیر دانسته است.

قیمت این بازی چقدر است؟

شاید برای شما سوال شده باشد که قیمت این سری بازی در چه حدودی می باشد. در این ارتباط بایی گفت که بازی منوپولی در رنج قیمت های فراوانی وجود دارد. شما می توانید به خریداری از بازی های روپولی که به نوعی نسخه ایرانی این بازی می باشد، بپردازید و هزینه کمی بکنید. همچنین می توانید با مراجعه به فروشگاه های معتبر و پرداخت هزینه نسبتا زیادی به خرید نسخه اصل منوپولی بپردازید.

سوالات متداول

از کجا می توانیم بازی مونوپولی اصل را پیدا کنیم؟

شما می توانید با مراجعه به فروشگاه های مطمئن، نسخه اصل این بازی را خریداری کنید.

تعداد بازیکن های مونوپولی چند نفر می باشند؟

بازی مونوپولی را می توان در تعداد ۲ الی ۸ نفره و به صورت همزمان انجام داد.

قیمت بازی فکری مونوپولی چقدر می باشد؟

این بازی در قیمت های متفاوتی وجود دارد.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :