در فهرست معرفی استادیوم های فوتبال جهان استادیوم آنفیلد یکی از مشهورترین ورزشگاه های دنیا و جزو هفت استادیوم بزرگ کشور انگلیس می باشد. استادیوم آنفیلد (Anfield) در واقع ورزشگاه خانگی باشگاه فوتبال لیورپول انگلیس است. اسم آنفیلد از نام یکی از شهرهای کوچک ایرلند کپی برداری شده است. مالک این ورزشگاه یک گروه ورزشی چند ملیتی به نام فن وی می باشد. ورزشگاه آنفیلد دارای دو دروازه ورودی است. این استادیوم دارای چندین جایگاه می باشد که هر کدام به گروهی از تماشاگران اختصاص دارد. آقای آرچیبالد لیچ معمار ساختمان استادیوم آنفیلد بوده است. آنفیلد جزو ورزشگاه های چهار ستاره یوفا می باشد.

معرفی استادیوم آنفیلد

معرفی استادیوم آنفیلد

آنفیلد یکی از استادیوم های لیگ جزیره در شهر لیورپول انگلیس می باشد. ورزشگاه آنفیلد در ۱۸۸۴ ساخته شده است. این استادیوم در ابتدا میزبان بازی های خانگی باشگاه فوتبال اورتون بود. اما پس از این که با مدیران استادیوم آنفیلد به توافق نرسیدند، این باشگاه فوتبال لیورپول بود که به آن جا رفت. از سال ۱۸۹۲ تا کنون در اختیار باشگاه لیورپول می باشد. استادیوم آنفیلد یکی از مشهورترین ورزشگاه ها است و اکثر فوتبال دوستان آن را به سبب تماشاگران پرشور و حرارتش می شناسند. به خاطر همین تماشاگران پرشور به آن جهنم آنفیلد می گویند. یکی از برتری های تیم لیورپول نسبت به حریف خود جو سنگین استادیوم آنفیلد است. تیم هایی هم چون سیتی و اورتون ۲۰ الی ۲۵ سال است که موفق به پیروزی در این استادیوم نشده اند.

دو دروازه ورودی استادیوم آنفیلد برای یاد بود و به احترام دو مربی سابق باشگاه لیورپول، باب پیزلی و بیل شنکلی نام گذاری شده اند. در مسیر ورود بازیکنان به زمین این جمله از بیل شنکلی به چشم می خورد: این جا آنفیلد است، یادآور جوانانی که زمانی برای ما بازی می کردند و موقعیت هایی که آن ها برای ما به وجود آوردند. در آنفیلد یک اتاق معروف به نام The Boot Room وجود دارد. در این اتاق مربیان بزرگی هم چون بیل شنکلی، باب پیزلی، کنی داگلیش و فاگان مدت ها حضور داشته و در مورد تیم برنامه ریزی می کرده اند. در همین اتاق یک لوح یاد بود از فاجعه هیلزبور وجود دارد. در این استادیوم چهار جایگاه برای تماشاگران وجود دارد.

جایگاه کوپ (kop) که نام آن از کوه های Spion kop آفریقای جنوبی گرفته شده است. تعداد زیادی از ارتشیان کشور انگلیس طی جنگ بوئر دوم در این منطقه کشته شده اند. ای جایگاه در جنوب غربی استادیوم واقع شده و مخصوص هواداران و تماشاگران پرشور است. ظرفیت جایگاه کوپ ۱۲۴۰۹ نفر می باشد. جایگاه بعدی آنفیلد، جایگاه اصلی و زمینی برای گرم کردن بازیکنان ذخیره تیم است. ظرفیت این قسمت از ورزشگاه آنفیلد ۱۲۲۷۷ نفر است. محوطه تمرین و گرم کردن بازیکنان ذخیره نزدیک این جایگاه قرار دارد.

جایگاه صد سالگی آنفیلد نیز در ۱۹۶۳ ساخته شده است. نام قبلی این جایگاه جاده کملین بود. در آن زمان گنجایش این قسمت از ورزشگاه ۶۶۰۰ نفر بود. در سال ۱۹۹۰ بود که این جایگاه توسعه یافت و ظرفیت آن به ۱۱۷۶۲ نفر افزایش یافت. افرادی مهمی هم چون مدیران و مسئولان باشگاه، میهمانان مهم و برجسته و اصحاب رسانه در این قسمت از ورزشگاه مستقر می شوند. جایگاه بعدی جایگاه خیابان آنفیلد می باشد که در ۱۹۹۸ بازسازی شد. در این جایگاه ۲۰۰۰ صندلی طبقه پایین مختص هواداران میهمان مسابقه است.

ظرفیت ورزشگاه آنفیلد چقدر است؟

بدون اغراق می توان گفت که مسابقات فوتبال انگلیس پرشورترین و بیشترین تماشاگران جهان را دارد. در شهر لیورپول انگلیس استادیوم های فوتبال متعددی وجود دارد. اما جو استادیوم آنفیلد را در هیچ کدام از آن ها تجربه نمی کنید. گنجایش آنفیلد در ابتدا ۴۶ هزار نفر بود. اما با اجرای طرح توسعه استادیوم آنفیلد حالا ظرفیت ورزشگاه جدید لیورپول، تقریبا به ۵۴ هزار نفر یا به صورت دقیق به ۵۳،۳۹۴ نفر افزایش یافته است. نتیجه این افزایش ظرفیت حصول درآمد بیشتر برای باشگاه فوتبال لیورپول می باشد.

استادیوم آنفیلد کجا قرار دارد؟

استادیوم آنفیلد کجا قرار دارد؟

شهر بندری لیورپول در شمال غرب انگلیس و کنار رودخانه مرزیساید واقع شده است. استادیوم آنفیلد در فاصله ۳ کیلومتری از مرکز بندر لیورپول مرزیساید قرار دارد. با استفاده از وسایل نقلیه عمومی از مرکز شهر تا ورزشگاه آنفیلد ۱۵ دقیقه طول می کشد. پارک معروف شهر به نام استنلی، حدودا در نیم کیلومتری استادیوم آنفیلد وجود دارد. کمی آن طرف تر از پارک استنلی استادیوم خانگی رقیب تیم لیورپول، یعنی باشگاه فوتبال اورتون واقع شده است. در ۲ الی ۳ کیلومتری این استادیوم هتل های زیادی از جمله هتل بیچ جانت، هتل هال مارک و هتل دوونشایر و البته هتل های لوکس تر دیگری وجود دارد و از تماشاگران خارجی که برای دیدن بازی ها به آن جا رفته اند، میزبانی می کنند.

این مطلب را هم بخوانید
کسب درآمد از جام جهانی 2022 با چند ترفند ساده و کاربردی

این ورزشگاه میزبان بازی های خانگی کدام تیم است؟

استادیوم آنفیلد در ابتدای کار یعنی از سال ۱۸۸۴ ورزشگاه خانگی باشگاه فوتبال اورتون بود. اما در ادامه فعالیت از سال ۱۸۹۲ میلادی به باشگاه فوتبال لیورپول تعلق گرفت. آنفیلد استادیوم لیورپول است و میزبان حریفان این تیم انگلیسی می باشد. در تاریخ ۲۸ سپتامبر سال ۱۸۸۴ میلادی اولین مسابقه فوتبال در این ورزشگاه برگزار شد. در اولین مسابقه تیم فوتبال اورتون میزبان تیم فوتبال ارلزتاون (Earlstown) بود. طی این بازی تیم اورتون حریف خود را با نتیجه قاطع ۵ بر صفر شکست داد و پیروز ورزشگاه آنفیلد شد. در سال ۱۸۹۱ میلادی بود که بین مسؤلین باشگاه فوتبال اورتون و مدیران وقت استادیوم آنفیلد بحث هایی به خاطر اجاره بها به وجود آمد. همین اتفاق موجب شد که باشگاه فوتبال اورتون از این ورزشگاه خارج شود. در ادامه این باشگاه فوتبال تازه تأسیس شده لیورپول بود که به آنفیلد نقل مکان کرد. به عنوان اولین مسابقه تیم لیورپول در استادیوم آنفیلد، این تیم میزبان تیم فوتبال روترهام بود. تیم لیورپول موفق شد در آنفیلد با نتیجه ۷ بر ۱ تیم روترهام را شکست دهد.

استادیوم آنفیلد در چه سالی ساخته شد؟

ساختمان اولیه استادیوم آنفیلد در سال ۱۸۸۴ میلادی بنا شد و در آن زمان در اختیار باشگاه فوتبال اورتون بود. پس از این که مدیران ورزشگاه آنفیلد و مسئولان باشگاه اورتون با یکدیگر به مشکل برخوردند و بر سر اجاره بها با هم به توافق نرسیدند، استادیوم در اختیار باشگاه فوتبال لیورپول قرار گرفت. از سال ۱۹۸۳ جایگاه های استادیوم آنفیلد با فاصله از زمین بازی و در ردیف هایی به صورت یک دست قرار داشت. هر قسمت از استادیوم در سال های مختلفی ساخته و یا بازسازی شده هست. جایگاه اصلی ورزشگاه آنفیلد در سال ۱۹۷۳ بازسازی شد و تا کنون کمترین تغییرات را نسبت به سایر بخش های استادیوم را داشته است. یکی دیگر از جایگاه های استادیوم آنفیلد، جایگاه خیابان آنفیلد در سال ۱۹۹۸ مورد بازسازی قرار گرفت. جایگاه صد صالگی آنفیلد در سال ۱۹۶۳ ساخته و در سال ۱۹۹۲ افتتاح شد. سال ساخت جایگاه کوپ نیز به ۱۹۰۶ بر می گردد. آخرین بازسازی و تغییرات در چند سال اخیر صورت گرفته است. طی این تغییر گنجایش استادیوم آنفیلد به ۵۴ هزار نفر افزایش یافت. ورزشگاه جدید لیورپول برای شروع فصل ۲۰۱۶-۱۷ به بهره برداری رسید.

عکس های استادیوم آنفیلد را در کجا مشاهده کنیم؟

برای مشاهده عکس استادیوم آنفیلد می توانید از صفحات رسمی این ورزشگاه در پلتفرم های مجازی دیدن فرمایید. صفحاتی در فضای مجازی با عنوان خود ورزشگاه آنفیلد به صورت رسمی و تایید شده وجود دارد که عکس، خبر و فیلم استادیوم آنفیلد را نشر می دهد. سایت و صفحه رسمی باشگاه فوتبال لیورپول نیز عکس های ورزشگاه خانگی خود را بارگذاری می کند و شما می توانید از این طریق استادیوم آنفیلد را ببینید. به طور کلی با جستجو در سایت های معتبر اینترنتی مخصوصا سایت های ورزشی می توانید از عکس های استادیوم آنفیلد دیدن فرمایید.

این ورزشگاه چه امکاناتی دارد؟

زمانی که استادیوم آنفیلد در منطقه آنفیلد شهر لیورپول ساخته شد، می توان گفت آن قسمت از شهر تا حدودی متروک بود. اکنون نیز چندین کافه در اطراف ورزشگاه آنفیلد وجود دارد. پارکینگی وجود دارد که رایگان است و به وسیله مامورین امنیتی پارکینگ از آن محافظت می شود. لازم به ذکر است که تمامی وسایل نقلیه قبل از ورود به پارکینگ بازرسی می شوند. ورزشگاه برای بازدیدکنندگان و تماشاگران علاقه مند و مشتاق تورهایی را در نظر گرفته است. این تورهای استادیوم به همراه یک راهنما انجام می شود. تور شامل بازدید از موزه باشگاه فوتبال لیورپول نیز می باشد. بسته به هزینه، تور گرانتر دیگری هم به نام تور افسانه ها (Legends Tou) وجود دارد.

مالک این ورزشگاه کیست؟
DCIM\100MEDIA\DJI_0009.JPG

مالک این ورزشگاه کیست؟

در زمان ساخت و بهره برداری از استادیوم آنفیلد در سال ۱۸۸۴ میلادی، مالکیت ورزشگاه با باشگاه فوتبال اورتون بود. در ادامه فعالیت با این باشگاه به مشکل خوردند و به باشگاه فوتبال لیورپول واگذار گردید. در حال حاضر مالکیت استادیوم آنفیلد تحت اختیار گروه ورزشی فن وی (Fenway Sports Group Holdings, LLC) می باشد. گروه ورزشی فن وی با نام اختصاری (FSG) در سال ۲۰۱۰ میلادی تأسیس شده است. این یک شرکت هلدینگ ورزشی و چند ملیتی آمریکایی می باشد. در اکتبر ۲۰۱۰ این هلدینگ ورزشی استادیوم آنفیلد را به همراه باشگاه فوتبال لیورپول خریداری کرد. گروه ورزشی فن وی (FSG) علاوه بر مالکیت باشگاه فوتبال لیگ برتری لیورپول همچنین مالک باشگاه بیسبال لیگ برتری بوستون رد ساکس (Boston Red Sox) و لیگ ملی هاکی Pittsburgh Penguins نیز می باشد.

این مطلب را هم بخوانید
رابرت لواندوفسکی چند سال دارد؟ بررسی بیوگرافی و تعداد گل ها

نوع چمن استادیوم آنفیلد چگونه است؟

اخیرا باشگاه های بزرگ فوتبال در مورد جزییات بسیار ریز نیز واکنش نشان می دهند. همین جزییات کوچک است که پیروزی یا شکست تیم را تعیین می کند. زمین های ورزشگاه های انگلیس به دلیل بارندگی زیاد تبدیل به باتلاق می شدند. باتلاق هایی که در زمستان به یخ و در تابستان به سبب هوای خشک، به جلگه های غبارآلود تبدیل می شدند. از طرفی تیم ها اعتراض کردند که استفاده از چمن مصنوعی به تیم میزبان برتری می دهد مه این غیر منصفانه است. به همین جهت در سال ۱۹۹۵ میلادی، اتحادیه فوتبال استفاده از چمن مصنوعی را ممنوع اعلام کرد. زمین بد و بی کفیت منجر به لغو بازی ها می شد. لغو بازی ها به معنی از دست دادن درآمد بود.از طرفی با بالا رفتن قیمت و ارزش بازیکنان فوتبال، توجه و اهمیت به زمین های چمن بیشتر شد. هر چه که کیفیت زمین کمتر باشد، میزان مصدومیت فوتبالیست ها نیز افزایش می یافت؛ در نتیجه افزایش هزینه و کاهش درآمد برای باشگاه های فوتبال در پی داشت. با در نظر گرفتن تمامی این مشکلات و موانع به فکر چمن با کیفت افتادند و تحولی در مستطیل سبز رخ داد. چمن استادیوم آنفیلد به صورت ترکیبی می باشد. این ورزشگاه از GrassMaster ترکیبی از چمن طبیعی و چمن فیبری فرش شده است. پس از اتمام فصل ۲۰۱۶-۱۷ لیگ برتر فوتبال انگلیس، یورگن کلوپ سرمربی تیم فوتبال لیورپول گفته بود که چمن ورزشگاه آنفیلد بسیار سست می باشد. او درخواست کرده بود که چمن استادیوم باید کوتاه شود. کارکنان و مسؤلین زمین، چمن آنفیلد را در تابستان بازسازی و احیا کردند. تیم لیورپول فصل بعدی بازی های لیگ برتر انگلیس را یعنی فصل۲۰۱۷-۱۸ بدون شکست خانگی به اتمام رساند.

مهم ترین بازی هایی که در استادیوم آنفیلد برگزار شده اند کدامند؟

مهم ترین بازی هایی که در استادیوم آنفیلد برگزار شده اند کدامند؟

ورزشگاه آنفیلد علاوه بر میزبانی از حریفان تیم فوتبال لیورپول در تمامی رقابت ها، میزبان بازی های دیگری نیز بوده است. استادیوم آنفیلد شهر لیورپول انگلیس یکی از ورزشگاه های منتخب جهت برگزاری مسابقات یورو ۱۹۹۶ بوده است. در این سری از مسابقات یورو سه بازی از مرحله گروهی در این ورزشگاه برگزار شد. مسابقه مهم تر، بازی از مرحله یک چهارم نهایی بین تیم های ملی فرانسه و هلند بود. طی این مسابقه در پایان وقت قانونی دو تیم فوتبال به تساوی بدون گل رضایت دادند. در ضربات پنالتی بود که تیم ملی فوتبال فرانسه موفق به برد حریف و راه یابی به مرحله بعد بازی ها شد.

سوالات متداول

  1. در پی حادثه تلخ هیلزبور چه اتفاقی افتاد؟

    طی این حادثه ۹۶ نفر از تماشاگران لیورپولی به دلیل ازدحام جمعیت جان خود را از دست دادند.

  2. چرا نام جایگاه جاده کملین به جایگاه صد سالگی تغییر یافت؟

    جایگاه جدید صد سالگی در جشن صد سالگی باشگاه لیورپول افتتاح شد به همین دلیل به آن جایگاه صد سالگی (Centenary) گفته می شود.

  3. بیشترین حضور تماشاگر در استادیوم آنفیلد مربوط به کدام بازی ها است؟

    در ۲ فوریه ۱۹۵۲ در بازی تیم لیورپول مقابل تیم ولورهمپتون واندرز تعداد ۶۱،۹۰۵ نفر برای دیدن بازی آمده بودند و این رکورد بیشترین تعداد تماشاگر آنفیلد است.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :