بلاگر کتاب به کسی گفته می شود که در پلتفرم های مجازی مانند اینستاگرام، در زمینه کتاب و موضوعات مربوط به کتاب و کتابخوانی فعالیت می کند. ممکن است بار ها در اکسپلور اینستاگرامتان عکس هایی زیبا که در آن ها متن های منتخب از کتاب ها وجود دارد دیده باشید. این کار یک بلاگر کتاب یا همان بوک بلاگر است که در این زمینه فعالیت کند. در ادامه با بلاگرهای ایرانی در زمینه کتاب بیش تر آشنا می شویم.

بلاگر کتاب چیست؟

بلاگر کتاب چیست؟

امروزه با زیاد شدن کاربران اینستاگرام، شغل های بسیار جدید ایجاد شده اند. بسیاری از مردم سعی کرده اند که از تخصص هایی که دارند استفاده کنند و بتوانند از طریق این پلتفرم و فضایی که در اختیارشان قرار گرفته است، برای خود درآمد زایی کنند. بلاگری یکی از همین شغل های تازه شکل گرفته است که در اینستاگرام رواج زیادی پیدا کرده است. در پاسخ به این سوال که بلاگر کتاب به چه کسی می گویند باید گفت بلاگر کتاب یا بوک بلاگر به کسی گفته می شود که در زمینه کتاب و کتابخوانی فعالیت می کند و از این طریق به مردم اطلاعاتی در خصوص کتاب می دهد. معنی بوک بلاگر در همین جمله خلاصه شده است. با توضیحات بالا فهمیدیم که این بلاگر ها یعنی چه؛ در مطالب بعدی سعی داریم با معرفی برخی از بلاگر های موفق در زمینه کتاب و کتابخوانی از فعالیت آن ها بیش تر صحبت کنیم.

نکته مهم دیگر در کار بوک بلاگر ها این است که آن ها باید سعی کنند هرگز متن و آخر کتاب را برای مخاطبان اسپویل نکنند. آن ها باید سعی کنند مخاطب را تشویق به خواندن کتاب کنند، نه اینکه پایان داستان را لو بدهند تا مخاطب هیچ علاقه ای به خواندن کتاب نداشته باشد. همچنین اطلاعات یک بوک بلاگر درباره کتاب و نویسنده کتاب ها باید بالا باشد و همیشه از فالوور هایش یک قدم جلوتر قرار داشته باشد. بلاگری در زمینه کتاب به چند روش انجام می شود، بوک بلاگر می تواند تنها به معرفی و انتشار تصاویر از کتاب ها و متن های زیبایی که خوانده است اکتفا کند؛ یا می تواند قدمی بزرگ تر بردارد و به معرفی کتاب و نقد های در ارتباط با آن کتاب ها بپردازد. گروه دوم در اینستاگرام موفقیت بیش تری دارند؛ چرا که بیش مردم به دنبال خواندن کتاب های جدید و شنیدن نقد هایی در ارتباط با آن هستند.

شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که چگونه بلاگر کتاب شویم؟ این کار به آسانی که خیلی ها تصور می کنند، نیست و سختی های خودش را دارد. برای این کار باید اهل مطالعه باشید و بتوانید به صورت خاص و دقیق درباره کتاب ها نظر بدهید و حتی نویسنده ها را با دلایل منطقی نقد کنید. این کار به دانش و تبحر خاصی نیاز دارد و اصلا آسان نیست. بلاگر های کتاب سعی می کنند از تمامی پلتفرم هایی که فضای مجازی در اختیارشان قرار داده است استفاده کنند. برای مثال با جستجوی عباراتی مانند کلاب هاوس بلاگر کتاب و یا پیج اینستاگرام بلاگر های کتاب، نام و اکانت بسیاری از بوک بلاگر ها برایتان آورده می شود.

درآمد تراول بلاگر کتاب چقدر است؟

درآمد بلاگر های کتاب با یکدیگر بسیار متفاوت است. برخی از این بلاگر ها در پیج هایشان تنها به انتشار تصاویر از متن کتاب ها و یا جلد کتاب ها اکتفا می کنند. این در حالی است که برخی دیگر بسیار دقیق انتقاد ها و حتی نقد هایی که به متون کتاب ها و نویسنده های آن ها دارند، بیان می کنند. همین جزییات سبب می شود تعداد فالووران بوک بلاگر ها با هم بسیار متفاوت باشد. بلاگر ها در هر زمینه ای در فضای اینستاگرام سعی می کنند زمانی که فالوور هایشان به حد قابل قبولی رسید، تبلیغات را آغاز کنند؛ چرا که این راه کسب درآمد آن هاست. بوک بلاگر ها با برخی نویسنده ها که از کتاب های آن ها خوششان می آید نیز می توانند همکاری کنند و در ازای تبلیغ و معرفی کتاب ها آن نویسنده ها، مبلغی دریافت کنند. درآمد ماهیانه بلاگر های کتاب از ماهی ۲ میلیون آغاز می شود و هر چه تبلیغات آن ها بیشتر باشد و بتوانند افراد بیش تری را جذب کنند، این درآمد بالا تر می رود و ممکن است به ماهی ۵۰ میلیون هم برسد.

معروف ترین بلاگر کتاب های ایرانی چه کسانی هستند؟

معروف ترین بلاگر کتاب های ایرانی چه کسانی هستند؟

بوک بلاگر ها هم در این روزها توانسته اند مخاطبان مخصوص به خودشان را به دست آوردند. اگر به دنبال بوک بلاگر های مطرح ایرانی هستید در ادامه این مطلب سعی داریم چند تایی از آن ها به شما معرفی کنیم. این لیست شامل معروف ترین بلاگر های کتاب ایران است که می توانید از پیج آن ها دیدن کنید.

Narges.book

نرگس از آن دسته از بلاگر هایی است که توانسته در مدت زمان کم حدود ۱۴ هزار فالوور به دست آورد. او در پست ها و ویدیو هایی که در پیجش قرار می دهد به دقت کتاب های مختلف در زمینه ها و موضوع های متفاوت را آنالیز می کند و با توضیحات کامل به مخاطبان معرفی می کند.

Bartz.book

پیج مهلا هم از آن دسته پیج هایی است که با وجود فالوور کم، پست های بسیار خوبی منتشر می کند. او همان طور که در قسمت بیو پیجش نوشته است سعی دارد به مخاطبانش این را آموزش دهد که برای کتابخوانی لازم به خرید کتاب های گران قیمت نیست؛ بلکه می توان از کتابخانه کوچک هر خانه شروع کرد.

این مطلب را هم بخوانید
بیوگرافی پیام صادقیان بازیکن پرسپولیس و مدیر سایت شرط بندی

Qazaldaily

پیج غزل از آن دسته از پیج های هنری اینستاگرام است. او در انتشار پست هایش بسیار با دقت و ظریف عمل می کند و برای تک تک تصاویری که انتخاب می کند وقت می گذارد. او از بلاگر ها و عکاس های خوب در زمینه کتاب و کتاب خوانی است و نزدیک به ۱۰ هزار نفر دنبال کننده دارد.

Book.reader.ghost

این پیج به دست یک نویسنده و نمایش نامه نویس اداره می شود. او تمام تلاشش را می کند تا در پست هایش ایده های جدید داشته باشد. در این پیج می توانید معرفی های زیادی در زمینه کتاب و همچنین فیلم و سریال را ببینید.

Jadooye.ketab

راضیه فرجی مدت ها است که در فضای اینستاگرام در زمینه بوک بلاگری فعالیت می کند. در پیج راضیه می توانید کتاب های زیادی را در موضوعات مختلف پیدا کنید و همچنین با قیمت مناسب از او خریداری کنید.

Beh-khaan

در این پیج می توانید موضوعات جالبی در زمینه کتاب و کتابخوانی را پیدا کنید. این پیج سعی دارد تا متفاوت از بسیاری از بوک بلاگر های دیگر عمل کند. در این پیج پست های بسیار جالبی با موضوعات کتابخوانی در هر زمینه ای که دنبال آن هستید، پیدا می کنید.

Absolutesam

در این پیج سمن سعی دارد تا کتاب هایی را که می خواند با مخاطبانش در میان بگذارد. او در انتخاب تصاویر برای پست هایش وسواس به خرج می دهد و تمامی تصاویر در پیج او با فکر انتخاب شده اند.

Vipketab

این پیج یک فرق کلی با پیج های دیگری که معرفی کرده ایم دارد و آن این است که در این پیج می توانید رمان آنلاینی که به دست صاحب پیج نوشته شده است را نیز بخوانید. معرفی های کتابی که در این پیج انجام می شود نیز در نوع خود خاص و مناسب با هر سلیقه ای هستند.

Iamalbaloo

این پیج که به دست دختری جوان اداره می شود، برش هایی از کتاب های مختلف و نقد از آن ها را در خود دارد. همچنین ادمین پیج در قسمت بیو پیج نوشته است که می توانید به او سفارش در زمینه کپشن پست هایتان بدهید تا او متناسب با هر تصویر و پست برایتان بهترین کپشن را ارسال کند.

Withsamina

ثمین صاحب این پیج دختری پر انرژی است که سعی می کند هر روز در زمینه کتاب و کتابخوانی پست بگذارد. بیش تر تصاویر پیج ثمین فکر شده انتخاب شده اند و در مکان هایی که با شنیدن اسمش هر فرد یاد کتاب می افتد، گرفته شده اند. او در پیجش به معرفی کتاب های مختلف می پردازد.

بلاگر های کتاب زن چه کسانی هستند؟

بلاگر های کتاب زن چه کسانی هستند؟

با این که بلاگری شغلی است که زن و مرد نمی شناسد و هر کس بسته به علاقه و زمینه تخصصی که دارد می تواند وارد آن شود؛ بیش تر بلاگر های کتاب را خانم ها تشکیل داده اند. همان طور که در قسمت قبل به معرفی تعدادی از آن ها پرداختیم، این موضوع مشخص می شود که خانم ها حوصله بیش تری در زمینه کتاب و کتابخوانی دارند. برای معرفی کتاب به مخاطبان باید صبر و حوصله داشت که این هم دلیل دیگری برای این موضوع است که خانم ها در این زمینه موفق تر از آقایان هستند.

بلاگر های خارجی کتاب چه افرادی می باشند؟

بوک بلاگری تنها مربوط به ایران و کشور ما نیست. با جستجوی بلاگر کتاب خارجی و بلاگر های کتاب ایرانی می توانید لیست آن ها را در اینستاگرام پیدا کنید. بسیاری از بلاگر های کتاب خارجی صاحب پیج یوتیوب هستند و در این پلتفرم هم فعالیتشان، که معرفی و تشویق مردم به کتاب و کتابخوانی است را ادامه می دهند. بوک بلاگری در کشور های خارجی بسیار پر طرفدار تر از کشور ما است؛ چرا که سرانه مطالعه در کشور های دیگر خصوصاً کشور های غربی بسیار بیش از کشور ما است. همین موضوع سبب می شود که بوک بلاگری در این کشور ها درآمد و رونق بیش تری داشته باشد.

بوک بلاگر های خارجی در پیج هایشان سعی می کنند با ایجاد مسابقات مختلف در زمینه کتابخوانی، فالوور هایشان را بیش تر به کتاب خواندن تشویق کنند. این کار هنوز خیلی در بین بلاگر های کتاب ایرانی رایج نیست.
برای پیدا کردن پیج های بلاگر های کتاب خارجی و حتی داخلی می توانید عبارت بلاگر کتاب اینستا و یا پیج اینستاگرام بلاگر های خارجی و یا داخلی، آن ها را در اینترنت پیدا کنید. همچنین در قسمت سرچ اینستاگرام می توانید هشتگ هایی با موضوعیت بلاگر های کتاب را سرچ کنید.

حاشیه های بلاگر های کتاب درباره چه موضوعاتی است؟

حاشیه های بلاگر های کتاب درباره چه موضوعاتی است؟

بلاگری در هر زمینه ای حاشیه هایی به همراه دارد. بوک بلاگر ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. برای بوک بلاگر ها همیشه این شایعه و شاید حاشیه وجود دارد که آن ها با معرفی کتاب ها قصدشان تبلیغ نویسنده کتاب است. این موضوع به این معنی است که وقتی بوک بلاگر، کتابی را معرفی می کند و درباره آن نقد می کند منظورش معرفی و تبلیغ نویسنده است و توجهی به محتوای کتاب ندارد. به محض آن که مخاطب حس کند بوک بلاگر مورد نظرش، محتوای کتاب ها را اصل کار خودش قرار نمی دهد با یک کلیک او را آنفالو می کند. هر آنفالو برای یک بوک بلاگر به معنای نابودی شغلش است. یک بوک بلاگر همیشه این نکته را باید مد نظر داشته باشد که تا هنگامی که به شعور و فهم مخاطبش احترام می گذارد، می تواند به موفقیتش در این زمینه امیدوار باشد.

بوک بلاگر باید بداند که مخاطبان بسیار باهوشی دارد. هنگامی که مخاطب ذره ای حس کند که بوک بلاگر از جایی کپی می کند و بدون آن که کتاب را خوانده به معرفی و نقد آن پرداخته است شروع به واکنش می کند. بسیاری از بوک بلاگر ها به قصد زرنگی در اول کارشان سعی در کپی نقد ها و جملات موجود در اینترنت درباره کتاب ها کرده بودند که خیلی زود برای همیشه از صحنه بلاگری به دلیل واکنش های منفی فالووران حذف شدند.
نکته ای که یک بلاگر کتاب باید همیشه به آن توجه کند، این است که همیشه حواسش به کامنت های پست ها باشد. یک کامنت جنجالی می تواند نظر مردم را درباره بلاگر و رویکرد پیج به کلی تغییر دهد. بوک بلاگر باید همیشه سعی کند تا جایی که می تواند به کامنت های زیر پست توجه داشته باشد و حتی به آن ها پاسخ دهد.

آیا تا به حال مصاحبه ای با بوک بلاگر ها انجام شده است؟

بوک بلاگری شغلی است که در چند سال اخیر کمی رایج شده است و تا قبل از آن در کشور ما وجود نداشت. این دلیلی است که تا کنون بهای زیادی به ادمین های پیج های بوک بلاگری داده نشده است. اما بسیاری از بوک بلاگر ها با کمک یکدیگر و شرکت در لایو های اینستاگرامی با محتوای کتاب و کتابخوانی سعی دارند به موفقیت این شغل در آینده کمک کنند. بسیاری از این افراد در زمینه های دیگر هم در برخی موارد با معرفی بلاگر های کتاب سعی دارند در این راه به آن ها کمک کنند. این کار سبب می شود که فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین مردم نیز روند بهتری را طی کند.

این مطلب را هم بخوانید
بیوگرافی ملیکا رضوی بهترین پوکر باز ایرانی در کازینو ها معتبر

آدرس اینستاگرام بلاگر های کتاب چیست؟

برای پیدا کردن بلاگر های مختلف در زمینه کتاب و کتابخوانی می توانید عبارات بلاگر های کتاب ایرانی را در اینترنت جستجو کنید. همچنین در قسمت سرچ اینستاگرام با جستجوی هشتگ بوک بلاگر، بسیاری از این بلاگر ها در ایران برایتان آورده می شود. در قسمت های بالاتر نیز حدود ۱۰ تا از همین بوک بلاگر ها را به شما معرفی کردیم که می توانید از پیج های آن ها دیدن کنید. راه دیگر این است که پیج های نویسنده های کتاب را دنبال کنید؛ در این پیج ها بوک بلاگر های زیادی در قسمت کامنت ها و تگ لیست ها وجود دارند. برای نام گذاری پیج های اینستاگرام بهتر است بوک بلاگر های عزیز این نکته را بدانند که اگر در نام آن ها کلمه ای وجود داشته باشد که کتاب و کتابخوانی را به مخاطب نشان دهد، کمک بهتری برای دیده شدن پیجشان خواهد بود. همچنین از طریق هشتگ گذاری در پست هایشان می توانند مخاطبان بیش تری را به پیجشان بکشانند.

آیا بوک بلاگر ها از طریق یوتیوب نیز کسب درامد دارند؟

آیا بوک بلاگر ها از طریق یوتیوب نیز کسب درآمد دارند؟

بوک بلاگری همان طور که اشاره کردیم در چند سال اخیر در کشور ما رایج شده است و تا قبل از آن خیلی طرفداران زیادی نداشت. بوک بلاگر ها در ایران بیش تر فعالیتشان را در اینستاگرام پیش می برند و تا کنون در آن موفق عمل کرده اند. در خارج از ایران موضوع فرق دارد. بلاگر های کتاب خارجی تا حدی از بلاگرهای کتاب ایرانی جا افتاده تر هستند و از پلتفرم های دیگری مانند یوتیوب نیز استفاده می کنند. یوتیوب برای این افراد این مزیت را دارد که می توانند از آن به عنوان منبع کسب درآمد هم استفاده کنند. بلاگر های خارجی سعی می کنند با انتشار ویدیو های نقد و جالب در حوزه کتاب و کتابخوانی، هم از یوتیوب کسب درآمد کنند و هم مخاطبان خودشان را تشویق به مطالعه و کتاب خواندن کنند. امیدواریم به زودی بلاگر های ایرانی هم از این راهکار ارزشمند و پولساز استفاده کنند.

بلاگر های کتاب در ایران چه محدودیت هایی دارند؟

امروزه با توجه به دیجیتالی شدن همه چیز، کار بوک بلاگری با دشواری ها و محدودیت های زیادی همراه است. در این دوره دیجیتال یک بوک بلاگر باید سعی کند که اول از همه به کتاب و کتابخوانی علاقه زیادی داشته باشد و بتواند مردم را نیز به کتابخوانی تشویق کند. امروزه مردم خیلی حوصله کتاب خواندن را ندارند و بیش تر وقت خودشان را به دیدن کلیپ ها و ویدیوهای فضای مجازی اختصاص می دهند. شاید سخت ترین قسمت کار یک بلاگر کتاب همین باشد که باید سعی کند آن قدر مهیج و جالب با ایده های جدید عمل کند که مخاطب را از موبایل بیرون آورد و به سمت کتابخانه ببرد.

این شغل به دلیل ناشناخته بودن در کشور ما بسیاری از بوک بلاگر ها و علاقمندان به این کار را با مشکلاتی مواجه کرده است. مهم ترین مشکلی که این بلاگر ها دارند این است که متاسفانه بسیاری از نویسنده های ما نقد پذیر نیستند و ممکن است به دلیل نقد های بوک بلاگر ها از کتاب هایشان از آن ها حتی شکایت کنند. نکته دیگری که برای بوک بلاگر ها مشکل محسوب می شود این است که در ایران برای گرفتن تصویر و پست های اینستاگرامی نمی توانند در هر کجا آزادانه عکاسی کنند. برای عکاسی از بسیاری از مکان های شهر های ایران نیاز به مجوز های خاصی است.

محدودیت بعدی این بلاگر ها این است که آن ها باید خودشان را با سلیقه مخاطبانشان انطباق دهند. این موضوع این معنی را می دهد که در اکثر اوقات بوک بلاگر باید سلیقه خودش را نادیده بگیرد و کتاب هایی را بخواند و مورد نقد و بررسی قرار دهد که مخاطبان و فالوورانش تایید می کنند. بوک بلاگر ها همیشه باید مراقب این موضوع باشند که در پیجشان کتاب های ممنوعه را معرفی نکنند و حواسشان به گروه سنی متناسب با کتاب ها باشد. در غیر این صورت موجی از واکنش و اعتراض فالووران را برایشان همراه خواهد داشت.

بوک بلاگر ها، کتاب های ممنوعه را چگونه به دست می آورند؟

یک بوک بلاگر موفق باید آدرس کتاب فروشی های معتبر که هر کتابی در آن ها پیدا می شود را داشته باشد. بسیاری از کتاب های ممنوعه با این که به ندرت فروخته می شوند اما بسیار گران بها هستند و همچنین متن بسیار ارزشمندی دارند. بسیاری از بوک بلاگر ها با نویسنده ها آشنا هستند و می توانند سراغ نویسنده ها و کتاب های ممنوعه را از آن ها و دیگر دوستان مرتبطشان بگیرند. خیلی از همین بوک بلاگر ها خودشان کتاب هایی که معرفی می کنند را می فروشند که در این میان کتاب های ممنوعه نیز دیده می شود.

سوالات متداول

سوالات متداول

 1. بوک بلاگر بودن یعنی چی؟

  در واقع به کسی گفته می شود که در زمینه کتاب و کتابخوانی فعالیت می کند و از این طریق به مردم اطلاعاتی در خصوص کتاب می دهد.

 2. بوک بلاگری تنها در ایران رواج دارد؟

  بوک بلاگری در تمامی کشور های دنیا رایج است. اتفاقا این شغل تنها در چند سال اخیر توانسته است جای خودش را در ایران باز کند.

 3. در پیج اینستاگرام بوک بلاگر ها چه می گذرد؟

  این بلاگر می تواند تنها به معرفی و انتشار تصاویر از کتاب ها و متن های زیبایی که خوانده است اکتفا کند؛ یا می تواند به معرفی کتاب و نقد های در ارتباط با آن کتاب ها بپردازد.

 4. درآمد بلاگر کتاب از چه راه هایی است؟

  درآمد یک بوک بلاگر از طریق معرفی های کتابی است که در پیجش قرار می دهد. همچنین بسیاری از بلاگر ها کتاب در پیج خود تبلیغات پیج های دیگر را نیز دارند.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :