در این قسمت از مقاله می خواهیم درباره ی یکی از ۱۰ بازیکن برتر بسکتبال یعنی ویلت چمبرلین صحبت کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

زندگینامه ویلت چمبرلین

زندگینامه ویلت چمبرلین

چمبرلین که یکی از بهترین و برترین بازیکنان بسکتبال بوده است، هم چنین او یکی از بزرگترین بازیکنان تاریخ به حساب می آمده است. او در سال ۱۹۳۶ در فیلادلفیا، پنسیلوانیا در یک خانواده ی بزرگ ۹ نفره به دنیا آمده است، پدر او کارگر یک کارخانه بود و هم چنین مادر او به کار های خانه رسیدگی می کرده است. او به بیماری ذات الریه مبتلا بود به همین دلیل تقریبا همه ی دوران یک سال تحصیل خود را از دست داده بود و به مدت یک سال به مدرسه نرفت.

علاقه به دو میدانی

جالب است که بدانید او در دوران کودکی خود اصلا به بسکتبال علاقه زیادی نداشته است، هم چنین چمبرلین معتقد بود که بسکتبال یک بازی برای سیسیس است. درمقابل او یک ورزشکار مشتاق دو و میدانی بود و علاقه ی شدیدی به این ورزش داشت، علاوه بر علاقه او سرعت بسیار زیادی داشته است. به هر حال زمانی رسید که نظر او عوض شد و بیان کرد که بسکتبال در فیلادلفیا سلطان بوده است، یکی از مزیت هایی که او نسبت به سایر دوستانش در این ورزش داشت قد او بوده است، چرا که زمانی که به اول دبیرستان رسید قد او ۱۸۳ سانتی متر بود و این یک مزیت بزرگ برای چمبرلین به شمار می رفت. در نهایت زمانی که در این ورزش به فعالیت خود پرداخت، توانست استعداد گلزنی، قدرت بدنی و توانایی هایش در مهار شوت را کشف کند.

رکورد های ویلت چمبرلین

رکورد های ویلت چمبرلین

ویلت چمبرلین یکی از اسطوره های این ورزش بوده است که در این حرفه توانست افتخارات و هم چنین رکورد های زیادی را بدست آورد و در کارنامه ی حرفه ای خود ثبت کند. او تنها بازیکنی است که در یک بازی ان بی ای ۱۰۰ امتیاز کسب کرده یا به طور متوسط ​​بیش از ۴۰ و ۵۰ امتیاز در یک فصل کسب کرده است. او هفت عنوان گلزنی، یازده ریباندینگ و ۹ عنوان درصد گل در میدان کسب کرد و یک بار لیگ را در پاس گل هدایت کرد، تمام این رکورد های او باعث شده که مردم از او به عنوان یک اسطوره یاد کنند.

بهتر است که بدانید ویلت چمبرلین تنها بازیکنی است که حداقل ۳۰ امتیاز و ۲۰ ریباند در هر بازی در کل دوره حرفه ای خود در NBA کسب کرده است، او زندگی حرفه ای موفقی داشته است. علاوه بر این، او با کسب دو عنوان قهرمانی NBA، کسب چهار جایزه با ارزش ترین بازیکن در فصل منظم ، جایزه تازه کار سال را دریافت کرده است، هم چنین او به دریافت یک جایزه MVP نهایی NBA و به ۱۳ بازی All-Star و ده تیم اول و دوم All-NBA انتخاب شده است، متاسفانه او در پلی آف باخت و دچار یک باخت طولانی شد. هم چنین نام او در سالن مشاهیر بسکتبال Naismith Memorial در سال ۱۹۷۸ ثبت شد و به عنوان تیم سی و پنجمین سالگرد NBA در سال ۱۹۸۰ انتخاب شد و در سال ۱۹۹۶ به عنوان یکی از ۵۰ بازیکن برتر تاریخ NBA انتخاب شد.

این مطلب را هم بخوانید
شناسایی قماربازان توسط پلیس فتا + معرفی 5 راه فرار

برای بررسی دیگر رکوردهای او می توانید به ویلت چمبرلین در ویکی پدیا توجه داشته باشید.

بازی 100 امتیازی ویلت چمبرلین

بازی ۱۰۰ امتیازی ویلت چمبرلین

برخی کارشناسان در این زمینه و هم چنین مربیان بسکتبال بر این اعتقاد بودند که او بهترین بازیکن تاریخ بسکتبال و بالاتر از مایکل جردن افسانه ‌ای قرار دارد. بهتر است که بدانید ویلت ۴ بار جایزه با ارزش‌ ترین بازیکن فصل ان بی ای را توانست از آن خود کند. هم چنین ویلت با کسب آمار های خیره‌ کننده و باورنکردنی همواره در صدر اول تیتر های ورزشی آن دوران قرار داشته است. آمار ۱۰۰ امتیاز در یک بازی و ۵۵ ریباند در یک بازی و هم چنین آمار میانگین امتیاز ۵۰ در ۸۰ بازی در طول یک فصل از آمار های فوق ‌العاده او محسوب می ‌شود که تا به امروز هیچ بازیکنی نتوانسته این امتیاز ها را بدست آورد و برای بازیکنان این امتیازات بسیار دست نیافتنی است.

پست بازی ویلت چمبرلین

ویلت چمبرلین عملکرد بسیار فوق العاده ای در ریباند کردن داشت و هم چنین از ویلت به عنوان بهترین ریباندر تاریخ بسکتبال یاد می ‌شود. جالب است که بدانید او علاوه بر بسکتبال، یک مدت نیز والیبال بازی کرده است و در این ورزش نیز بسیار با استعداد بود ولی این ورزش را به صورت حرفه ای دنبال نکرد، دلیل آن را هم این گونه بیان کرد که به دلیل مشغله ی کاری و بسکتبال نمی تواند به صورت حرفه ای این رشته ی ورزشی را نیز ادامه دهد.

ویلت چمبرلین و کریم عبد الجبار
Los Angeles Lakers Wilt Chamberlain tries to shoot over Bill Russel of the Boston Celtics, but is blocked, during the first period of the NBA Playoffs at the forum in Los Angeles May 5, 1969. (AP Photo)

بررسی رابطه ویلت چمبرلین و کریم عبد الجبار

ویلت چمبرلین هم دوره بهترین و هم چنین مشهور ترین بازیکنان مانند بیل راسل و نیت تمند و کریم عبدالجبار بوده است که از بهترین بازیکنان پست سنتر تاریخ محسوب می ‌شوند. دوئل و مسابقه ی ویلت با بیل راسل و کریم عبدالجبار از بزرگترین رقابت‌ های تک به تک در تاریخ حرفه ی بسکتبال محسوب می‌ شود و هم چنین یکی از جذاب ترین و هیجان انگیز ترین مسابقات در طول حرفه ی ویلت بوده است و علاوه بر آن یکی از پر بیننده ترین مسابقات آن دوران نیز بوده است.

علت مرگ ویلت چمبرلین

ویلت چمبرلین در اوایل میانسالی خود از ناراحتی قلبی رنج می برد تا حدی که چندین بار به این علت در بیمارستان بستری شده بود. او بعد از اولین باری که در بیمارسان بستری شد، شروع به مصرف دارو برای مشکلات قلبی خود کرد. اما در سال ۱۹۹۹ وضعیت او به سرعت وخیم شد، در این مدت زمان او حدود ۳۰ کیلو وزن کم کرد، او یک هفته قبل از مرگش دندان درد بسیار زیادی داشت و مجبور به پر کردن آن شد، خیلی ها معقد بودند که دندان درد او باعث شد نتواند بیشتر از این چند درد را تحمل کند و باعث مرگ او شد. چمبرلین در ۱۲ اکتبر سال ۱۹۹۹، در ۶۳ سالگی در بل ایر، کالیفرنیا درگذشت، مرگ او تاثیر بسیار زیادی در حرفه ی بسکتبال داشت.

چمبرلین و همسرش

چمبرلین و همسرش

چمبرلین و همسرش از آشنایان خیلی دور هم به شمار می رفته اند که در یکی از مهمانی های دوستان مشترکشان با یکدیگر آشنا می شوند و بعد از چند هفته آشنایی، قرار گذاشتن را شروع می کنند. آن ها بعد از ۲ سال دوستی در یک مجلس کاملا خصوصی که فقط دوستان و آشنایان نزدیک آن ها حضور داشته اند، ازدواج می کنند، حاصل این ازدواج چندین فرزند می باشد. اما یکی از روزنامه ها، چمبرلین را متهم به رابطه با ۲۰ هزار زن کرده بود و این برای زندگی شخصی چمبرلین بسیار گران تمام شد و مشکلات زیادی برای او به وجود آورد ولی بعد از مدتی تمام این شایعات رد شد و بی گناهی او اثبات شد.

حضور چمبرلین در 5 تیم برتر nba
(Original Caption) A happy twosome shown here, is Red Auerbach who coached his last Colt’s game that won their 8th straight NBA playoff championship by beating the Lakers 95-93 at the Boston Garden, (Auerbach is now retired to the front office), and Bill Russell, who now takes over the coaching reins of the Celtics, and was the important key man helping the Celtics win the championship.

حضور چمبرلین در ۵ تیم برتر nba

زمانی که چمبرلین در ۵ تیم برتر nba حضور داشت، هوادارانش نام های مستعاری به او داده بودند، او از کسانی بود که به علت قد و قامت بلندی که داشت، نام های مستعاری مانند جالوت و عصا را به او داده بودند. هم چنین یک نویسنده ورزشی در فیلادلفیا نام مستعار چمبرلین را در روزهای دبیرستانش یعنی غوطه بزرگ ابداع کرد. چمبرلین در ۶ سال آخر حضور خود در ان بی ای در تیم لس آنجلس لیکرز که یکی از بهترین تیم های ان بی ای است، بازی کرد و توانست هر ۶ فصل را به فینال برساند، اما فقط یک بار به عنوان قهرمانی دست یافته است.

این مطلب را هم بخوانید
لیست بلاگر تکنولوژی اینستاگرام + بررسی درآمد آن ها

سوالات متداول درباره ی ویلت چمبرلین

  1. ویلت چمبرلین چه افتخاراتی در طول حرفه ی خود کسب کرده است؟

    ویلت چمبرلین تنها بازیکنی است که حداقل ۳۰ امتیاز و ۲۰ ریباند در هر بازی در کل دوره حرفه ای خود در NBA کسب کرده است، او زندگی حرفه ای موفقی داشته است. علاوه بر این، او با کسب دو عنوان قهرمانی NBA، کسب چهار جایزه با ارزش ترین بازیکن در فصل منظم ، جایزه تازه کار سال را دریافت کرده است، هم چنین او به دریافت یک جایزه MVP نهایی NBA و به ۱۳ بازی All-Star و ده تیم اول و دوم All-NBA انتخاب شده است. هم چنین نام او در سالن مشاهیر بسکتبال Naismith Memorial در سال ۱۹۷۸ ثبت شد و به عنوان تیم سی و پنجمین سالگرد NBA در سال ۱۹۸۰ انتخاب شد و در سال ۱۹۹۶ به عنوان یکی از ۵۰ بازیکن برتر تاریخ NBA انتخاب شد.

  2. کدام دوئل و مسابقه ی او بسیار مهم و هم چنین هیجان انگیز برای مخاطبین بوده است؟

    دوئل و مسابقه ی ویلت با بیل راسل و کریم عبدالجبار از بزرگترین رقابت‌ های تک به تک در تاریخ حرفه ی بسکتبال محسوب می‌ شود و هم چنین یکی از جذاب ترین و هیجان انگیز ترین مسابقات در طول حرفه ی ویلت بوده است و علاوه بر آن یکی از پر بیننده ترین مسابقات آن دوران نیز بوده است.

  3. علت مرگ ویلت چه بوده است؟

    ویلت چمبرلین در اوایل میانسالی خود از ناراحتی قلبی رنج می برد تا حدی که چندین بار به این علت در بیمارستان بستری شده بود. او بعد از اولین باری که در بیمارسان بستری شد، شروع به مصرف دارو برای مشکلات قلبی خود کرد. اما در سال ۱۹۹۹، وضعیت او به سرعت وخیم شد، در این مدت زمان او حدود ۳۰ کیلو وزن کم کرد، او یک هفته قبل از مرگش دندان درد بسیار زیادی داشت و مجبور به پر کردن آن شد، خیلی ها معقد بودند که دندان درد او باعث شد نتواند بیشتر از این چند درد را تحمل کند و باعث مرگ او شد.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :