چنانچه شما هم اهل رقابت ها و بازی های فوتبالی باشید حتما مسابقات فوتبالی و معروف اسپانیایی را مشاهده کرده اید و نام استادیوم بزرگ فوتبال نیوکمپ هم به گوشتان خورده است، زیرا که این استادیوم فوتبالی از استادیوم های لالیگا در کشور اسپانیا بسیار معروف و شنیده شده است و کمتر کسی که به فوتبال علاقمند است آن را نمی شناسد. از این رو ما در این مقاله تصمیم داریم که نگاهی دقیق تر جهت آشنایی و کسب اطلاعات درباره استادیوم نیوکمپ اسپانیا داشته باشیم.

معرفی استادیوم نیوکمپ

معرفی استادیوم نیوکمپ

استادیوم نیوکمپ بارسلونا یکی از بزرگ ترین استادیوم های خارجی فوتبال در جهان است که سالانه میزبان بازی های درجه یک فوتبالی می باشد و هواداران بسیاری را به خود جذب می کند، این استادیوم در شهر بارسلون کشور اسپانیا قرار دارد و مالک آن هم تیم معروف و حرفه ای بارسلونا از سال ۱۹۵۷ است. این ورزشگاه رکورد بیشترین تماشاگر را نیز دارد و این میزان عدد ۱۲۰ هزار نفر بوده که در بازی محبوب بارسلونا و یوونتوس در سال ۸۶-۱۹۸۵ رخ داد که در واقع این مسابقه مرحله رفت جام ملت های اروپا بود و طرفداران بسیاری از هر دو تیم در این مرحله حضور داشتند. هزینه ساخت این ورزشگاه مبلغ بسیار زیاد ۲۸۸ میلیارد پرستاس (واحد پولی کشور اسپانیا) یا ۱۷۳۱ میلیون یورو ثبت شده است.

ظرفیت ورزشگاه نیوکمپ چقدر است؟

این ورزشگاه به علت محبوبیت و برگزاری مسابقه های بسیار جنجالی و چالشی فوتبال، هواداران بسیاری را به خود جذب می کند و از این رو باید میزان ظرفیت بالایی را برای خود داشته باشد؛ در حال حاضر ظرفیت ورزشگاه نیوکمپ ۹۹ هزار و ۳۵۴ نفر است! اما باید بگوییم که طبق صحبت های رئیس باشگاه بارسلونا یعنی آقای خوسپ بارتامئو یک رای گیری کلی اعضای باشگاه بارسلونا برای این استادیوم انجام شده است و نزدیک به ۷۳ درصد از اعضای چند هزار نفری این باشگاه اعلام کرده اند که ظرفیت این ورزشگاه باید بالا رفته و به مرز صد و پنج هزار نفر برسد! مسئولان این باشگاه از این رای گیری یا همه پرسی بسیار راضی هستند و این عملیات را نشان دهنده حالت دموکراسی برای یک استادیوم می دانند.

استادیوم نیوکمپ کجا قرار دارد؟

استادیوم نیوکمپ کجا قرار دارد؟

ورزشگاه نیوکمپ در واقع به عنوان یکی از بهترین استادیوم های فوتبال جهان در ذهن بسیاری از هوادارن فوتبال به خصوص مردم اسپانیا نقش بسته است و یکی از جاذبه های گردشگری و معروف بارسلون نیز شناخته می شود. اما اگر بخواهیم درباره مکان و آدرس این استادیوم صحبت کنیم باید بگوییم که مهم ترین بندر تجاری و پرجمعیت کشور اسپانیا شهر بارسلون است و این ورزشگاه بزرگ و معروف هم در این شهر قرار دارد و در منطقه غرب این بندر بوده و از خطوط سه و پنج مترو می توانید به این استادیوم برسید. جالب است بدانید که این ورزشگاه از جمله ورزشگاه هایی است که از سمت یوفا پنج ستاره دریافت کرده و میزبان بازی های بین المللی و میزبان بسیاری از بازی های لیگ قهرمانان اروپا است و فینال های مربوطه به این لیگ را در زمین خود برگزار می کند و در واقع این ورزشگاه یازدهمین استادیوم بزرگ جهان است!

این ورزشگاه میزبان بازی های خانگی کدام تیم است؟

این ورزشگاه میزبان بازی های خانگی کدام تیم است؟

از جمله بازی های فوتبالی تاریخی که در این ورزشگاه با سابقه و قدیمی انجام شده است، مقابله تیم فوتبال بارسلونا و له گیا وارساو بود که با برتری تیم بارسلونا و نتیجه ۴ بر ۲ به پایان رسید. نکته دیگری که درباره این ورزشگاه مطرح وجود دارد این است که تنها محدود به ورزش فوتبال نمی شود و دارای بخش های مختلف ورزشی هم هست و بازی های مختلف توپی مثل هندبال، بسکتبال، فوتسال و هاکی در آن صورت می گیرد و دارای زمین فوتبال مخصوص بانوان برای تمرین و بازی و هاکی روی یخ است و حتی تیم های دیگر بارسلونا به نام بارسا در زمینی دیگر تمرین می کنند و این موارد باعث می شود که ورزشگاه نیوکمپ به بزرگترین ورزشگاه جهان شناخته و تصور شود.

این مطلب را هم بخوانید
بازی های تیم ملی ایران در جام جهانی 2022 قطر

استادیوم نیوکمپ در چه سالی ساخته شد؟

اما در این بخش اشاره ای داریم به تاریخچه و سال تولد یا ساخته شدن این استادیوم حرفه ای! شروع ساخت این استادیوم در سال ۱۹۵۴ و در چهارم ماه مارس بود که بسیاری سال ساخت آن را از سال ۱۹۵۷ می دانند، در صورتی که سال ۱۹۵۷ گشایش این ورزشگاه به طور جدی و رسمی بود و ۲۴ سپتامبر ۱۹۵۷ برای شروع کار این ورزشگاه رقم خورده است. ورزشگاه نیوکمپ که برای گردشگران و شهروندان بارسلونی ارزش بسیار بالایی دارد، گاهی چنان شلوغ و پرجمعیت می شود که در دوره ای از بازی ها، تماشاچیان به صورت ایستاده بازی ها را تماشا می کردند و از این رو دست اندر کاران و مدیران مجموعه، صندلی های استادیوم را به مقدار ۵۶۴۶ عدد گسترش دادند!

عکس های استادیوم نیوکمپ را در کجا مشاهده کنیم؟

عکس های استادیوم نیوکمپ را در کجا مشاهده کنیم؟

برای مشاهده عکس استادیوم نیوکمپ کافی است که به مرجع معتبر و همیشگی در سطح اینترنت یعنی مرورگر گوگل مراجعه کنید و در بخش محبوب و جامع گوگل یعنی گوگل ایمیج رفته و در قسمت سرچ آن، نام ورزشگاه نیوکمپ را تایپ کرده و بسیاری از عکس های متنوع این مکان را مشاهده کنید. همانطور که اشاره کردیم از جمله جاذبه های دیدنی شهر بارسلون، استادیوم نیوکمپ است و در واقع این استادیوم به جز زمین فوتبال و سایر ورزش های دیگر دارای موزه ای دیدنی از دستاوردها و اتفاقات جالبی است که در این مکان رخ داده است، شما می توانید به جز تماشای زمین فوتبال این استادیوم از طریق گوگل مپ و نمایش زنده و مجازی این بخش از امکانات گوگل؛ وارد موزه نیوکمپ شده و اجزای آن را به صورت سه بّعدی ببینید.

این ورزشگاه چه امکاناتی دارد؟

اگر بخواهیم به امکانات استادیوم نیوکمپ اشاره کنیم، موارد بسیار و گوناگونی وجود دارد زیرا که جزو برترین استادیوم ها از نظر یوفا و باشگاه های جهانی است و باید امکانات کامل و فوق العاده ای داشته باشد که در ادامه به بخشی از آن اشاره می کنیم:

 • چنانچه آب و هوا در این بندر به هر گونه ای باشد، هوادارن در این استادیوم هیچ مشکلی نخواهند داشت زیرا که صندلی های آنان در زیر سقفی یکدست به مساحت ۴۷ هزار متر مربع قرار دارد.
 • شیب و قرارگیری صندلی ها به گونه ای است که به سمت زمین می باشد و باعث دید بهتر تماشاچیان به زمین فوتبال و مسابقه است.
 • در پشت تمام صندلی هایی که در استادیوم فوتبال قرار دارد، یک مانیتور تعبیه شده است تا تماشاگران بازی را از نمای نزدیک و دقیق مشاهده کنند.
 • در بالای استادیوم نیز یک مانیتور بروز و Led که کیفیت فوق العاده ای دارد نصب شده تا برای همگان به صورت کلی باشد.
 • صندلی های تماشاگران افزایش یافته و ۱۰۵ هزار نفر را پشتیبانی می کند تا دیگر کسی ایستاده نباشد.
 • میان تمامی صندلی ها طرحی آرگونومیک اجرا شده تا هوادارن راحت بوده و به یکدیگر چسبیده نباشند.
 • برای معلولین نیز مسیری جدا و مخصوص ساخته شده است.
 • مناطقی که برای پذیرایی در نظر گرفته شده است، جدا بوده و بهبود یافته است.
 • چنانچه هواداران دو تیم دچار درگیری و اختلاف با یکدیگر بشوند، این استادیوم مراقب امنیت آنان و سایرین بوده و ورودی و خروجی هایی جدا برای هر تیمی در نظر می گیرد.
مالک این ورزشگاه کیست؟

مالک این ورزشگاه کیست؟

مالک این ورزشگاه حرفه ای و محبوب کسی نیست جز تیم معروف و دوست داشتنی اسپانیا یعنی بارسلونا که به بارسا هم معروف است و هنگامی که این تیم با دیگر حریفان مسابقه دارد چه به صورت تیم داخلی و یا چه در لیگ قهرمانان اروپا، در این استادیوم حضور پیدا می کند. همچنین تیم دوم یا بارسا نیز در این ورزشگاه به تمرین پرداخته و باعث می شوند تا سالانه هزاران تماشاگر جهت مشاهده رقابت های جذاب و دیدنی تیم بارسلونا به ورزشگاه آنان وارد شوند و حتی موزه مخصوص نیوکمپ هم دارای ۱۴۲۰ قطعه مخصوص به بارسلونا را در خود جای داده است.

این مطلب را هم بخوانید
استادیوم ردبول آرنا آلمان ورزشگاه خانگی لایپزیک

نوع چمن استادیوم نیوکمپ چگونه است؟

زمین این ورزشگاه حرفه ای اسپانیایی دارای ابعادی به وسعت ۱۰۳ در ۶۷ متر یا ۱۱۳ در هفتاد و سه یارد است و با وجود وسعت زمین قابل توجهی که دارد از چمن طبیعی در زمین خود استفاده کرده و این مورد یکی از نقاط قوت و قابل توجه برای بسیاری از بازدید کنندگان و حتی خود بازیکنان است که به این سطح از کیفیت رضایت دارند و این مورد هم باعث می شود تا به عنوان بهترین استادیوم جهان نزدیک تر شده و از ویژگی های قابل توجه آن به حساب بیاید.

مهم ترین بازی هایی که در استادیوم نیوکمپ برگزار شده اند کدامند؟

این ورزشگاه حرفه ای و معروف بارسلونی که در سرتاسر جهان بسیار معروف و شناخته شده است، میزبان بازی های متعدد و مختلف از گذشته تا به کنون بوده است و از جمله بازی های مهم برگزار شده در آن، رقابت حرفه ای تیم بارسلونا و رئال مادرید، بارسلونا و له گیا وارساو، بارسلونا و اوساسونا و بازی های داخلی و خارجی تیم بارسلونا و دیگر تیم های حرفه ای است.

سوالات متداول

سوالات متداول

 1. میزبان بازدید از موزه ورزشگاه نیو کمپ چقدر است؟

  جمعیتی بالغ بر ۱.۲۰۰.۰۰۰ نفر، سالانه از این موزه جذاب ورزشی دیدن می کنند.

 2. سازنده استادیوم نیوکمپ چه کسی است؟

  فرانسسک میتجانس میرو اولین سازنده این استادیوم و ورزشگاه حرفه ای بوده است.

 3. استادیوم نیوکمپ در چه سالی احداث شده است؟

  استادیوم نیوکمپ در سال ۱۹۵۴ ساخته شده است.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :