حبیب نورماگومدوف یا همان Khabib Nurmagomedov معروف، مبارز ترکیبی حرفه ای و قهرمان سبک وزن مسابقه های یواف سی (ufc چیست) است. او اولین قهرمان مسلمان مسابقه های یواف سی است که از او به عنوان یکی از بهترین و شکست ناپذیر ترین مبارزان رزمی یاد می شود. حبیب نورماگومدوف توانسته است قهرمانان معروف مانند مک گرگور و جاستین گیچی را شکست بدهد و از عنوان قهرمان خود محافظت کند‌. او ازدواج کرده است و صاحب یه یک فرزند دختر و یک فرزند پسر است. حبیب نورماگومدوف در تسلیم کردن حریف هایش نیز مهارت و توانایی خاصی دارد و در ۱۰ مبارزه حریفان خود را با روش های مختلف تسلیم کرده‌ است. در این مقاله می خواهیم بیشتر درباره این ورزشکار و زندگی اش صحبت کنیم.

بیوگرافی حبیب نورماگومدوف

بیوگرافی حبیب نورماگومدوف

حبیب نورماگومدوف قهرمان ufc در بیست سپتامبر ۱۹۸۸در روسیه به دنیا آمد. او از آوارهای مسلمان، داغستان روسیه است. اسم دیگر او عقاب داغستان است. فارق التحصیل رشته ی اقتصاد از دانشگاه روسیه است و به چهار زبان روسی، ترکی، آواری و انگلیسی مسلط است و همچنین کمی هم زبان عربی را می فهمد. حبیب نورماگومدوف یکی از بهترین و شکست ناپذیر ترین مبارزان یواف سی است که بهترین رکورد را در میان رزمی کاران ترکیبی دارد. او ۲۹ مبارزه بدون شکست را پشت سر گذاشت که طولانی ترین رکورد مبارزه بدون شکست در هنرهای رزمی ترکیبی است.

حبیب نورماگومدوف از دوران کودکی ابتدا کشتی را فرا گرفت و سپس شروع به فعالیت در سامبو و جودو کرد. کشتی گرفتن او با یک بچه خرس در نه سالگی بسیار مشهور شده‌ است. حبیب نورماگومدوف دارای کمربند مشکی در جودو است، دو بار قهرمان مسابقات سامبو قهرمانی جهان شده‌ است و برخی دوره‌های آموزش حرفه‌ای جوجیتسو برزیلی را نیز تجربه کرده‌ است . او پس از پیوستن به سازمان یواف‌سی، در تابستان ۲۰۱۲ تمرینات کیک بوکسینگ خود را هم زیر نظر خاویر مندز در آکادمی کیک بوکسینگ آمریکا آغاز کرد و در این رشته مهارت پیدا کرد. یکی از مبارزه هایش مقابل ادسون باربوزا، مبارز معروف‌ برزیلی، قرار گرفت و سرانجام با رأی متحد داوران موفق شد که ادسون را شکست بدهد. حبیب با پیروزی در بیست و پنجمین مبارزه ی بدون شکستش مدعی اصلی کسب کمربند قهرمانی سبک وزن شناخته شد.

حبیب نورماگومدوف و همسرش

حبیب نورماگومدوف و همسرش

حبیب نورماگومدوف سی و دو سال سن دارد و در شهر سیلدی داغستان متولد شده و از قومیت آوار است. همسر حبیب یکی از فامیل های دور او است که به گفته ی حبیب آن ها در کودکی هم بازی یکدیگر بودند. حبیب و همسرش در ژوئن سال ۲۰۱۳ ازدواج کردند و حاصل این ازدواج دو فرزند بود. دختر حبیب دو سال بعد از ازدواجشان یعنی سال ۲۰۱۵ و پسرش هم در سال ۲۰۱۷ به دنیا آمد. پدر حیبب در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که حبیب و همسرش منتظر فرزند سومشان هستند. او به خاطر دفاع موفقی که از کمربند قهرمانی داشت به همراه پدرش با پوتین، رئیس جمهور روسیه، دیدار داشت.

بعد از فوت پدرش به دلیل وابستگی شدیدی که به او داشت تصمیم گرفت برای همیشه این ورزش را کنار بگذارد اما بعد از گذشت چند ماه و بهبود وضعیت روحی، با وساطت دوستانش مجددا به میدان مبارزه برگشت.

این مطلب را هم بخوانید
پرستش عربلو کیست ؟ بیوگرافی و بررسی روابط پرستش شاخ اینستاگرام

حبیب نورماگومدوف شیعه یا سنی است؟

حبیب نورماگومدوف که مسلمان است و مذهب سنی دارد، درباره موضوع توهین به پیامبر اسلام به شدت ناراحت شد و از رئیس جمهور فرانسه انتقاد کرد و این طور گفت: آن ها با این عمل نه تنها به احساسات مؤمنان و مسلمان توهین کردند بلکه پروردگار جهانیان را نیز به چالش کشیدند، که قول داد از پیامبر خود در برابر حمله های افراد نادان محافظت کند. حبیب نورماگومدوف در مبارزه ای که با مک گری گور داشت با بعضی اعضای تیم او درگیری داشت و توضیح داد که علت درگیری و عصبانیت چه بوده و گفت مک‌گرگور و تیمش بارها و بارها با توهین‌های شخصی به او و آزارهای کلامی از خط قرمز عبور کرده و عامل اصلی عصبانیت او بوده‌اند. ماگومدوف گفت: او راجع به دین من، کشورم و پدرم صحبت کرد و چیزهای بدی گفت. پدر من به من آموخته که به دیگران احترام بگذارم.

حبیب نورماگومدوف همیشه قبل و بعد از مبارزه اش کلاه پاپاخ بر سر می گذارد. پاپاخ نوعی کلاه مردانه است که بیشتر توسط ترک ها و مردمام قفقاز استفاده می شود. پاپاخ در ارتش روسیه به عنوان پوشش رسمی برای قزاق‌ها و بعدها برای بقیه ی سواره‌نظام معرفی شد. در سال ۱۹۴۱، منحصراً توسط سرهنگ‌ها، ژنرال‌ها و مارشال‌ها پوشیده می‌شد، بنابراین به نمادی از جایگاه و مقام عالی تبدیل شد. حبیب نورماگومدوف هم برای این که مقام بالای خود را در این رشته ورزشی نشان دهد، در کنفرانس های خبری این کلاه را بر سر می‌گذارد.

آخرین مبارزه حبیب نورماگومدوف

آخرین مبارزه حبیب نورماگومدوف

حبیب نورماگومدوف با پیروزی در برابر جاستین گیچی، بیست و نهمین پیروزی پشت سرهم خود را بدست آورد و توانست از کمربند قهرمانی خود دفاع کند. او در حالی که پای چپش مصدوم بود و دو تا از انگشت های دستش شکسته بود وارد قفس شد و به رکورد افسانه ای ۲۹ برد و بدون شکست رسید اما به علت این که پدرش را به دلیل بیماری کرونا از دست داده بود، اصلا به خاطر این برد شادمانی نکرد و همان جا اعلام کرد که دیگر مبارزه نمی کند و این گونه با دنیای ورزش حرفه ای خداحافظی کرد. این مبارزه اولین و آخرین مبارزه ی حبیب نورماگومدوف بدون پدرش بود.

حبیب نورماگمدف با تمجید از جاستین گیچی، خطاب به او گفت: به پدر و مادرت نزدیک باش. نمی‌دانی فردا چه اتفاقی رخ خواهد داد. من یکی را از دست دادم و حالا فقط یکی مانده که می‌خواهم وقت بیشتری را به او اختصاص دهم. مک گری گور نیز در پیامی به حبیب تسلیت گفت و ناراحتی خودش را ابراز کرد و همچنین از مبارزه خوب او تشکر کرد. گیچی نیز گفته است که من با حبیب در کمال احترام رفتار می کنم و او واقعا شایسته برنده شدن بود، او بزرگترین ورزشکار است و برای او آرزوی موفقیت می کنم. کریستین رونالدو، فوتبالیست تیم ملی پرتغال، با منتشر کردن استوری در اینستاگرامش برای حبیب نوشت: تبریک برادر، پدرت به تو افتخار می کند.

ثروت حبیب نورماگومدوف

ثروت حبیب نورماگومدوف

حبیب نورماگومدوف ثروتش را از طریق مسابقات UFC بدست آورده است. ایندطور برآورد شده است حبیب نورماگومدوف در سال ۲۰۲۰ حدود سی میلیون دلار درآمد کسب کرده است. او در مبارزه ای که با مک گری گور داشت حدود دو میلیون دلار درآمد داشت اما به علت درگیری که با اعضای تیم مک گری گور داشت مجبور به پرداخت جریمه شد. دانا وایت، رئیس UFC، گفت که حبیب ممکن است درآمد یک و نیم میلیون پوندی خود از این مبارزه را به طور کل از دست بدهد؛ اما من معتقدم که نباید این اتفاق بیافتد و کسی نمی تواند کل درآمد او را توقیف کند و به نظر من باید او را ۲۵۰ هزار دلار جریمه کنند و با توجه به قانون UFC او مدتی هم از مبارزه کردن محروم است.

این مطلب را هم بخوانید
استادیوم تولوز (مونیسیپال) از حرفه ای ترین ورزشگاه های فرانسه

سرانجام حبیب نورماگومدوف مجبور به پرداخت نیم میلیون دلار جریمه نقدی شد و همچنین به مدت نه ماه از حضور در مسابقات محروم شد. در کنار او مک گری گور هم به مدت شش ماه از حضور در مسابقات محروم شد و فقط مجبور به پرداخت پنجاه هزار دلار جریمه شد.

خداحافظی حبیب نورماگومدوف

حبیب نورماگومدوف که برترین مبارز سازمان UFC است، اعلام کرد که دیگر به رینگ مسابقه باز نمی گردد. حبیب نورماگومدوف در مصاحبه اخیرش با رئیس سازمان UFC مبنی بر احتمال بازگشت وی به میدان، با وجود اعلام بازنشستگی‌اش، گفت: سال آینده تحصیلات دانشگاهی‌ام به پایان می رسد و باید دفاعیه ارائه کنم. می‌خواهم پنج سال آینده را بیشتر به آموزش اختصاص دهم. این مبارز معروف روسی در ادامه گفت: تعدادی گوسفند خریدم و مشغول کشاورزی هستم. البته گاوهای پرواری هم دارم. تمایل دارم تا در این حوزه کارم را توسعه دهم و پیشرفت کنم. او همچنین در مورد احتمال حضورش در عرصه سیاست گفت: می‌خواهم جایی حضور پیدا کنم که مفید باشم. این به معنای سیاست بزرگ نیست. بدون این که سیاستمدار بزرگی باشم می‌توانم مفید باشم. همین برای من کافی است.

مبارزه ی حبیب نورماگومدوف و جاستین گیچی آنقدر جذاب و تماشایی و هیجان‌انگیز بود که تماشاگران ال‌ کلاسیکو را به قفس سالن یاس شهر ابوظبی بکشاند. مبارزه حبیب و جاستین ساعاتی بعد از ال‌ کلاسیکو برگزار شد و این حبیب نورماگومدوف روسی بود که رقیب آمریکایی ‌اش را با قاطعیت شکست داد و صاحب کمربند قهرمانی سبک وزن شد. او بعد از پایان این مسابقه در حالی که گریه می کرد، گفت تنها هستم و برای اولین بار بدون پدرم به خانه می روم؛ من این پیروزی را به او تقدیم می کنم.

دلیل خداحافظی حبیب از UFC

حبیب نورماگومدوف دلیل خدافظی اش را مرگ پدرش اعلام کرد و گفت که دیگر در این راه تنها شده و حامی ندارد و می خواهد از ورزش کناره گیری کند. او همچنین گفت که به علت این که پدرش را بخاطر بیماری کرونا از دست داده، از این به بعد بیشتر می خواهد در کنار خانواده اش مخصوصا مادرش باشد. او در مصاحبه اش گفت که بیشتر کنار پدر و مادرتان باشید چون آن ها امروز هستند و ممکن است فردا نباشند. همچنین می خواهد به کارهای دیگری مانند کشاورزی بپردازد تا آرامش بیشتری در زندگی داشته باشد.

سوالات متداول کاربران

 1. حبیب نورماگومدوف چه ورزش هایی انجام می دهد؟

  او علاوه بر انجام ورزش های رزمی ترکیبی در جودو و سامبو و کشتی هم مهارت دارد.

 2. علت این که حبیب نورماگومدوف از UFC کناره گیری کرد چه بود؟

  او به علت مرگ پدرش این ورزش را کنار گذاشت وگفت من دیگر حامی ندارم و ادامه نمی دهم.

 3. آیا حبیب نورماگومدوف در مبارزش با مک گری گور جریمه داد؟

  بله او به علت درگیری که با اعضای تیم مک گری گور داشت مجبور به پرداخت نیم میلیون دلار جریمه شد.

 4. حبیب نورماگومدوف چطور با همسرش آشنا شد؟

  همسر حبیب از فامیل های او است و همبازی کودکی هم بوده اند.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :